Samsung Galaxy S21 Ultra kamera sistemiyle ilgili yeni detaylar

Galaxy S21 serisi ile ilgili sızıntılar ve haberler bitmiyor. WinFuture tarafından yayınlanan bir haber bir süredir ortalıkta dolaşan bazı teknik özellikleri doğruluyor. Galaxy S21 Ultra kamera sistemi ile ilgili detaylar sızıntıların merkezinde bulunuyor.

Samsung’un yakında beklenen Galaxy S21 serisi ile ilgili birçok detay ocak ayında düzenlenmesi beklenen etkinliğin öncesinde gelmeye devam ediyor. En son sızıntıyla birlikte özellikle kamera tarafında neler göreceğimize dair daha net bir tablo ortaya çıkıyor. Görünen o ki, kamera donanımı Samsung’un yetenekleri bir hayli yüksek olan iPhone 12 Pro Max ile rekabette planının en büyük parçasını oluşturuyor.

S21 Ultra muhtemelen 3x ve 10x telefoto kameralara sahip olacak. Bunların eşdeğer odak uzaklıkları da 72mm ve 240mm olacak. Her ikisinde de optik görüntü sabitleme bulunacak. S20 Ultra’nın arkasında bulunan üç arka kameranın yanına dördüncü bir kamera daha eklenecek.

samsung galaxy s21 ultra kamera

S21’in 10x telefoto lensi katlanmış optik tasarımıyla S20’nin telefoto kamerasındakine benzer bir yapıya sahip olacak. Samsung’un bir kez da 10x optik yakınlaştırma aralığının ötesine geçerek hibrit zum yeteneklerini sunacağını tahmin ediyoruz.

Arka planda da bazı kamera güncellemeleri olacak. 108 megapiksel ana kamera, S20 Ultra’daki 26mm eşdeğerli lens yerine 24mm eşdeğer ile biraz daha geniş bir lense sahip olacak. Aynı zamanda lazer destekli otomatik odak sistemi de bulunacak. Bu birim S20 Ultra’nın ana kamera sisteminde yok, ancak Note 20 Ultra’nın arkasında bulunuyor. Bunlara ek olarak WinFuture, ana kamera sensörünün kağıt üzerinde en son nesille benzerlik göstermesine rağmen, bunun öncekinden daha iyi bir görüntü kalitesi sunacağını dile getiriyor.

Samsung, iPhone 12 Pro Max ile rekabet için her türlü avantaja ihtiyaç duyacak. Samsung, mobil fotoğrafçılık tarafında daha çok donanım tabanlı bir yaklaşım izliyor. Şirket, sensörlerini Sony’den almak yerine kendi bünyesinde üretiyor. Bu sayede ikili veya üçlü arka lensli kamera sistemlerini cihazlarında daha erken zamanda sunmaya başlamıştı.

Galaxy S21 Ultra video çekiminde iddialı olacak

Video, Samsung’un oyun alanında Apple ile aynı seviyeye gelmesi için uygun bir zemin olabilir. Yazılımın, arkasında doğru donanım olmadan fazla bir şey yapamadığı bir alan burasıdır. Samsung, genellikle video söz konusu olduğunda ortaya koyacak büyük özelliklere sahiptir. Galaxy S21 Ultra kamera sisteminde de durum böyle olacak. S21 Ultra, iPhone 12 Pro Max’in 4K’sına karşın 8K video kayıt imkanı sunacak. Samsung, bu alandaki yeteneklerini geliştirmeye devam edeceğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Snapdragon 8cx Gen 3 ile daha uzun pil ömrü ve yüksek performans

WinFuture’un haberinde kamera ile ilgili olmayan bazı detaylar da bulunuyor. Bunların arasında 120 Hz’e kadar değişken yenileme hızıyla 6.8 inç ekran, Note 20 Ultra’dan alınan pil tasarruf modu ve S Pen desteği de bulunuyor. Bu arada kalem, cihazdan ayrı olarak satılacak.

Samsung da S21 serisi cihazlarının kutularından güç adaptörlerini çıkararak Apple’ın yolunu takip edecek. Güney Koreli şirket de Apple gibi bu değişikliği çevreye sunacağı avantajlarla açıklayacak.

Samsung Galaxy S21 Ultra fiyatı henüz açıklanmadı. Tanıtım tarihi de belli değil. Ancak söylentiler yeni serinin 14 Ocak’ta tanıtılacağını işaret ediyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER