Teknoblog 2013 Yılbaşı Hediye Rehberi: Tablet

Günümüzde bir yılbaşı hediyesi almanın eskiye göre çok daha kolay olduğu rahatlıkla söylenebilir. Tüketim mallarının artmasına bağlı olarak oluşan bu yeni durumda tüketici elektroniğininde yaşanan ilerlemenin büyük bir role sahip olduğu kesin. Bu grubun bir alt kategorisi olarak nitelendirilebilecek akıllı cihazlar da bu ilerlemeden fazlasıyla nasibini almış durumda. Akıllı telefonlar dışında tabletler de günümüzün en popüler ürünleri arasına girerken, sürekli bağlı kalmanın ve sosyal medyanın giderek önem kazandığı günümüz dünyasında tabletler de favori hediye seçenekleri arasında yerlerini almayı başardılar. Biz de Teknoblog olarak tabletler içerisindeki popüler ve fonksiyonel seçenekleri sizler için sıraladık.

Tabletlerin yeniden bu denli popüler olmasında ve tablet pazarının büyüklüğe ulaşmasında en büyük rolün iPad’e yani Apple’a ait olduğunu söylemek pek yanlış olmayacaktır. iPod ve iPhone hamlelerinin ardından gelen iPad ile tablet pazarı yeniden canlanırken, oluşturulan ekosistemin sağladığı avantajlar tabletlerin pek çok alana girmesine de ön ayak oldu. Günümüzde PC sevkiyatlarında yaşanan gerilemeye rağmen tablet sevkiyatlarının yükselmesi gösterilen ilginin en somut kanıtı olarak nitelendirilebilir. Giderek büyüyen tablet pazarında ise iPad halen liderliğini sürdürüyor. Bu yıl içinde üçüncü nesil iPad’i de satışa sunan Apple, arayı fazla açmadan dördüncü nesil iPad’i de satışa sundu. Tıpkı fazla yaşlı olmayan selefi gibi Retina ekrana sahip olan iPad 4’ün, temel farkı olarak ise işlemcisi göze çarpıyor. Çift çekirdekli A6X işlemciye sahip olan dördüncü nesil iPad böylelikle selefine kıyasla çok daha üstün bir performans ortaya koyuyor. iPad 4’ün farklı noktalarından birisinin de yeni Lightning konnektörü olduğunu belirtmekte fayda var. 16 GB, 32 GB, 64 GB’lık dahili hafıza seçenekleri ile gelen iPad 4’te her hafıza seçeneği için Wi-Fi ve Wi-Fi + Hücresel bağlantı seçenekli modeller mevcut. Wi-Fi bağlantılı modellerin fiyatı 1216 TL civarından başlarken, Wi-Fi + Hücresel bağlantılı modellerin başlangıç fiyatı ise 1530 TL civarında. Bilgisayar kullanmayı beceremeyenleri bile kendisine çeken iPad, her yaş grubuna uygun bir hediye seçeneği olarak kendisini gösteriyor.

Apple’ın iPad ile yeniden canlandırdığı tablet pazarında bir süre sonra boyut bakımından farklı formlar da ortaya çıkarken, özellikle 7 inç’lik tabletler kompakt boyutlarıyla fazlasıyla popüler oldu. İlk dönemde bu trende uzaktan bakan ve mevcut iPad formunda bir değişikliğe gitmeyeceğini belli eden Apple, yıl içinde bu tutumunu değiştirebileceğinin işaretlerini vermişti. Artan dedikoduların ardından iPad mini adını taşıyan modele ilişkin beklentiler iyice artarken, 23 Ekimde düzenlenen etkinlikle Apple iPad mini’yi görücüye çıkartmıştı. 7.9 inç’lik tablette Retina ekran olmaması biraz hayal kırıklığı yaratasa da, Apple’ın alışılmış kullanıcı deneyimini daha küçük bir formda yaşama şansı çoğu kişiyi sevindirmişti. Eylülden sonra satışa çıkan diğer iOS cihazları gibi Lightning konnektöre sahip olan iPad mini, inceliğiyle de dikkat çekiyor. Boyutları sayesinde pek çok kişinin ilgisini çekmesi beklenen iPad mini performans olarak dördüncü nesil iPad ile eşdeğer seviyede olmasa da; kullanımındakı kolaylık, boyutları ve dördüncü nesil iPad’e göre daha uygun olan fiyatıyla hediye seçenekleri arasına giriyor. Wi-Fi + Hücresel bağlantılı iPad mini modelleri ülkemizde henüz satılmazken, Wi-Fi bağlantı özellikli modeller ise 850 TL civarından başlayan fiyatlarla satılıyor. Diğer iOS cihazlarında olduğu gibi iPad mini’de de 16 GB, 32 GB ve 64 GB olmak üzere üç dahili hafıza seçeneği bulunuyor.

Küresel çapta 7 inç’lik tabletlerin popülarite kazanması ise Amazon’un geçtiğimiz yıl ABD’de piyasaya sürdüğü Kindle Fire tabletleriyle olmuştu. Amazon’un bu başarısı diğerlerine ilham verirken, yapım sürecinde fazlasıyla aktif olduğu cihazlara Nexus ismiyle imzasını atan Google da bu furyadan geri kalmadı. Tablet üretimi konusunda tecrübeli olan ASUS ile Nexus 7’yi üreten Google, tablet pazarında ben de varım dedi. Haziran ayında görücüye çıkan cihazın ülkemizde satışa sunulması ise kasım ayını buldu. Android 4.1 Jelly Bean’in referans tablet sıfatıyla piyasaya çıkan Nexus 7, küresel pazardaki satış performansını yeni versiyonlarıyla da sürdürmeye devam ediyor. Nexus 7 için Android 4.2 güncellemesinin yayınlandığını da hemen belirtmekte fayda var. Cihaz adından da anlaşılacağı gibi 7 inç’lik bir ekrana sahip. 800 x 1280 piksel çözünürlüğe sahip LED arkadan aydınlatmalı kapasitif ekran görüntü kalitesi bakımından doğrudan rakiplerinden birisi olan iPad mini’nin önüne geçiyor. Dört çekirdekli işlemcileri düşük fiyatlı tabletlere getiren Nexus 7’nin işlemci hızı ise 1.2 GHz. Dahili depolama alanı için 16 GB ve 32 GB’lık seçenekler mevcut. Ancak, kullanıcıların Google’ın bulut depolama servisi Google Drive’ın nimetlerinden faydalanabildiğinin altını hemen çizelim. Nexus 7’nin Google Play ile oldukça entegre bir cihaz olması ve ülkemizde Google Play’in tüm servislerinden faydalanamanın mümkün olmaması biraz dezavantaj yaratsa da, Google Play uygulama mağazasında bu eksiklikleri kapatmak için çeşitli uygulamalar mevcut. Nexus 7, Türk Telekom tarafından özel bir kampanyayla satışa sunulmuş durumda. Nexus 7, Android deneyimini sevdiklerinde tablette de yaşatmak isteyenler için boyutlarıyla ve Google imzasıyla uygun bir hediye seçeneği teşkil ediyor.

nexus-7-inceleme-00001

Android tabletlerdeki başarısıyla Google’ın da dikkatini çeken ASUS, tamamen kendi markasını taşıyan tabletlerin üretimine de devam etti. Transformer serisiyle başarıya ulaşan şirket, bu serinin en yeni üyesi Transformer Pad Infinity’yle de çizgiyi koruma konusundaki kararlılığını gösterdi. Selefi Transformer Prime’ın özellikle Full HD görüntü kalitesiyle önüne geçen Transformer Pad Infinity, 1920 x 1200 çözünürlüklü 10.1 inç’lik ekranıyla kullanıcılara oldukça geniş bir alan sunuyor. Dört çekirdekli 1.6 Ghz’lik işlemciye sahip olan tablette, micro SD yuvası ve microHDMI portunun bulması da artı noktalar olarak ön plana çıkıyor. Android uygulamalarına ek olarak tabletle birlikte gelen asus@vibe uygulaması da multimedya konusunda kullanıcılara geniş kapsamlı içerik vadediyor. asus@vibe dışında başka ASUS uygulamaları da cihazla yüklü geliyor. Android işletim sisteminin tabletlerle yaşadığı sorunlardan etkilense de; Transformer Pad Infinity güçlü performansı, optimizasyonu, büyük ekranı ve klavye yerleştirme seçeneği ile tabletten maksimum fayda sağlanmasını isteyenler için son derece makul bir hediye seçeneği. Cihazın satış fiyatı 1200 TL ila 1400 TL arasında değişiyor.

asus-transformer-pad-tf700t-inceleme-00005

Mobil telefon pazarında dünya lideri olan Samsung, tablet pazarında da pozisyonunu daha da güçlendirmek için çalışmalarına devam ediyor. Bu doğrultuda yılın ilk aylarında düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde Samsung Galaxy Note 10.1’i tanıtan şirket, ağustos ayında da cihazı küresel pazarda satışa sunmuştu. Cihazda bulunan ekran adından da anlaşılacağı üzere 10.1 inç’lik. Çözünürlüğü ise 1200 x 800 piksel. Samsung Galaxy Note 10.1 çift çekirdekli 1.5 GHz’lik bir işlemciye sahip. Cihazın orijinal versiyonu telefon görüşmelerine imkan sağlasa da ülkemizde satılan modellerde böyle bir durum söz konusu değil. Galaxy Note 10.1 16 GB, 32 GB ve 64 GB olmak üzere üç farklı dahili hafıza seçeneği ile gelirken, 32 GB’ye kadar destekli microSD kart yuvasının da bulunması cihazın artı noktalarından biri olarak göze çarpıyor. Note serisinin alametifarikalarından biri olan S-Pena dını taşıyan özel kalem tüm fonksiyonelliğiyle Galaxy Note 10.1’de de yerini alıyor. İlk etapta Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile satışa sunulan tablet, Android 4.1 Jelly Bean güncellemesi ile birlikte Samsung’un yetenekli Premium Suite paketine de kavuşmuştu. Android uygulamalarının yanı sıra, Samsung’a özgü Samsung Apps platformunda yer alan uygulamalarında indirilebildiği cihazın satış fiyatı ise 1450 – 1500 TL bandında.

samsung-galaxy-note-10-1-00013

Tablet pazarının genelindeki yoğun rekabete ek olarak, bir alt küme olarak nitelendirilebilecek Android işletim sistemli tablet pazarında da rekabet tüm hızıyla devam ediyor. Bu rekabetin taraflarından birisi olan Acer da farklı fiyatlardaki ürünleriyle bu savaşın farklı cephelerinde yer alıyor. Şirket, makul fiyatlı Android tabletler kategorisindeki mücadeleye Iconia Tab A110 ile adım atıyor. 8 GB’lık dahili hafıza cihaz için bir dezavantaj oluştursa da, bu hafızayı microSD kart ile arttırmak mümkün. microUSB ve microHDMI portlarına da sahip olan cihazda 7 inç’lik, 1024 x 600 piksel çözünürlüğünde bir ekran yer alıyor. Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi ile gelen cihazın satış fiyatı 420 TL ila 500 TL arasında.

acer-iconia-a110-1

Şu sıralarda zor zamanlardan geçen ve yeniden ayağa kalkma stratejisini BlackBerry 10 işletim sistemi üzerine kuran RIM de BlackBerry PlayBook ile tablet pazarının oyuncuları arasında yer alıyor. Kendine has PlayBook OS işletim sistemiyle çalışan cihaz mayıs ayında TTNET ve Türk Telekom ile Türkiye’ye resmen giriş yapmıştı. 600 x 1024 piksel çözünürlüğünde 7 inç’lik bir ekrana sahip olan cihazda 1 GHz’lik çift çekirdekli işlemci bulunuyor. 2013’ün ilk çeyreğinde yayınlanması beklenen BlackBerry 10 işletim sistemiyle güncellenmesi beklenen PlayBook, Android uygulamalarını çalıştırma yeteneğine de sahip. BlackBerry PlayBook dahili hafıza büyüklüğüne bağlı olarak 500 TL ila 670 TL arasında değişen fiyatlara sahip.

blackberry-playbook-os-2-0-mesajlar-00003

14,167BeğenenlerBeğen
12,967TakipçilerTakip Et
4,948TakipçilerTakip Et
40,600AboneAbone Ol

MANŞETLER

video

Video: Palm Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Palm markası yıllar sonra TCL ile birlikte geri döndü. 2018'in sonlarında yurt dışında duyurusu yapılan ve satışa sunulan küçük Android telefon Palm geçtiğimiz günlerde...

En son macOS Catalina beta sürümünde yeni MacBook Pro görüldü

Apple'ın 16 inç ekranlı yeni bir MacBook Pro modeli çıkaracağına dair dedikodular birkaç aydır ortalıkta dolaşıyor. En son macOS Catalina 10.15.1 beta sürümü sayesinde...

Apple’ın yeni iPhone’ları ve Apple Watch’u Türkiye’de satışta

Apple, eylül ayında duyurusunu gerçekleştirdiği iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max ve Apple Watch Series 5'i Türkiye'de satışa sundu. Bu cihazlar,...

Oppo Reno 2Z Ön İnceleme – Video

Oppo Reno 2Z geçtiğimiz haftalarda Çin'de tanıtılmıştı. Telefonun Avrupa lansmanı Oppo'nun Londra'da gerçekleştirdiği bir etkinlikle birlikte yapıldı. Biz de o etkinlikteydik ve hemen ardından...

Motorola katlanabilir ekranlı yeni RAZR’ın tanıtım tarihini açıkladı

Motorola, katlanabilir ekranlı bir telefon üstünde çalıştığını daha önce doğrulamıştı. Şirketin bu telefonu bir dönemin efsanelerinden olan RAZR markasıyla çıkaracağına dair haberler de gündeme...