Teknoblog 2013 Yılbaşı Hediye Rehberi: Akıllı Telefon

2012’yi uğurlayıp 2013’ü karşılamamıza sayılı günler kalmışken, yeni yıl öncesi hediye alışverişi de gitgide hızlanıyor. İnsanlar tatlı bir telaş içinde sevdiklerine uygun hediyeleri bulmaya çalışırken, son yıllarda pek çok kişinin hayatında vazgeçilmez bir yere oturan akıllı telefonlar da ciddi bir hediye seçeneği olarak ön plana çıkıyor. Çeşitli donanım ve fiyat aralıkları ile farklı gelir gruplarına hitap eden akıllı telefonlar arasında ön plana çıkanları Teknoblog olarak sizler için sıraladık.

Avea’nın geçtiğimiz ay içinde tanıttığı ve kendi markasıyla çıkardığı ilk akıllı telefon olma özelliğini taşıyan Avea inTouch, şirketin akıllı telefonları daha fazla kullanıcıyla buluşturma hedefinde önemli bir role sahip. Giriş seviyesi bir Android telefon olarak sınıflandırılabilecek Avea inTouch’ta 3.5 inç’lik, 800 x 480 çözünürlüğünde dokunmatik kapasitif ekran bulunuyor. Avea ve Yandex’in ortak çalışmasının ürünü olan Avea Tema’yı barındıran telefon, grafik yoğunluğu ve zengin arayüzüyle de dikkat çekiyor. Android 2.3 Gingerbread işletim sistemine sahip olan Avea inTouch’ta Facebook, Twitter, Tivibu, TuneIn Radio gibi uygulamalar da başlangıçta yüklü olarak geliyor. Yandex ve Google’ın harita çözümlerini sunan telefona tıpkı diğer Android telefonlar gibi Google Play Store üstünden de uygulamalar indirilebiliyor. 399 TL’lik bir fiyata sahip olan Avea inTouch, giriş seviyesi Android telefonlar arasında makul bir seçenek olarak kendisini gösteriyor.

avea-intouch-on-inceleme-01

Galaxy serisiyle Android işletim sistemli akıllı telefon pazarında zirveye oturan Samsung, seride başlangıç seviyesi akıllı telefonlara yer vermeyi de ihmal etmemişti. Küçük boyutuyla dikkat çeken Samsung Galaxy Pocket da bu akıllı telefonlar arasında yer alıyor. Kibar bir cihaz olarak da tanımlanabilecek Samsung Galaxy Pocket, 97 gram ağırlığında. 320 x 480 çözünürlüğünde 2.8 inç’lik bir ekrana sahip olan telefonda alışılmış Samsung tasarımının izleri rahatlıkla görülebiliyor. Android 2.3.6 Gingerbread işletim sistemine sahip olan Galaxy Pocket’da uygulama indirmek için Google Play Store’a ek olarak Samsung’un özel uygulama mağazası Samsung Apps de kullanılabiliyor. Samsung tarafından önceden yüklenmiş Not, Social Hub gibi uygulamalar da cihazda yer alıyor. Başlangıçta 460 TL’lik bir fiyat etiketine sahip olan Samsung Galaxy Pocket’ın satış fiyatı şu sıralarda 360 TL seviyesine gelmiş durumda. Galaxy Pocket özellikle küçük boyutuyla sosyal deneyimini her yerde yaşamak için uygun yapısıyla kendisini konumlandırıyor.

samsung-galaxy-pocket-inceleme-00001

2012’ye mobil alanda yeni bir yapılanma ile giren Sony, Xperia serisine ait yeni cihazları birer birer görücüye çıkartmıştı. Yıl içinde Xperia serisini neredeyse baştan aşağıya yenileyen şirket, haziran ayında da Xperia miro’yu resmen duyurulmuştu. Haziran ayında resmen duyurulan Xperia miro’nun Türkiye’ye gelişi aralık ayını bulurken, akıllı telefon sosyal medyaya entegrasyonu kolaylaştıran uygulamalarıyla dikkat çekiyor. Xperia miro’nun farklı renklerdeki ışıklı bildirimleri de değişik bir kullanım deneyimi yaşama imkanını sunuyor. 320 x 480 piksel çözünürlüğünde, 3.5 inç’lik bir ekran barındıran Xperia miro’nun arka kamerası ise 5 megapiksel çözünürlüğünde. Android 4.0 Ice Cream Sandwich işletim sistemine sahip olan akıllı telefonun peşin satış fiyatı ise 600 TL civarında.

Akıllı telefonların pazardaki hakimiyetinin gün geçtikçe artmasıyla beraber operatörlerin bu cihazlara yönelik ilgisi de paralel olarak artmaya başlamıştı. Daha önce de kendi markasıyla akıllı telefonlar çıkaran Turkcell, pazarın genişlemesini desteklemek adına kendi markasını taşıyan yeni akıllı telefonları bu yıl içinde de satışa sunmuştu. Bu cihazlar arasında en dikkat çekici olanı ise iş odaklı olmasına rağmen bireysel kullanıcılara da hitap edecek özellikler taşıyan MaxiPRO5. Turkcell markalı akıllı telefonlarda çıtayı yükselten MaxiPRO5’te 480 x 584 piksel çözünürlüğünde 4 inç’lik bir ekrana sahip. Ekran parlaklığı bulunulan ortama göre otomatik olarak ayarlanırken, MaxiPRO5’te kurumsal ve bireysel kullanımın ayrılmasını sağlayan İşim/Özelim özelliği dikkat çekiyor. Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich işletim sistemi ile gelen cihazda, Turkcell’e ait uygulamalar da önceden yüklü olarak geliyor. 849 TL’lik bir fiyat etiketine sahip olan Turkcell MaxiPRO5, 1000 TL barajını aşmak istemeyenler için uygun bir seçenek teşkil ediyor ve hedef kitlesi olan kurumsal kullanıcılar dışında bireysel kullanıcılara da hatrı sayılır bir kabiliyet seti sunuyor.

turkcell-maxipro5-inceleme-00003

2012 yılının başında duyurduğu üç yeni akıllı telefonla One ismini taşıyan bir seri oluşturan HTC, artık şirket için bir klasik haline gelmiş olan Desire serisini de yaşatmayı sürdürüyor. Bu doğrultuda ağustos ayında Berlin’de düzenlenen IFA 2012’de Desire X tanıtılırken, cihaz ekim ayı ile birlikte Türkiye’ye giriş yapmıştı. Desire X, One serisinden aldığı özellikleri ile dikkat çekerken; One V ile oldukça yakın bir performans ortaya koyuyor. 480 x 800 piksel çözünürlüğünde 4 inç’lik bir Super LCD ekrana sahip olan HTC Desire X, sınıfının standartlarında tatmin edici bir görüntü performansı ortaya koyuyor. Cihaz, 1 GHz’lik çift çekirdekli bir işlemciye sahip. Desire X’in en önemli artı noktalarından biri ise telefonu satın alanlara hediye edilen 23 GB’lık Dropbox alanı. Dropbox hesabını yeni açan kullanıcılar için ise bu alan 2 GB’lık varsayılan ekleme ile 25 GB’a kadar çıkıyor. HTC’nin Sense arayüzünde yer alan uygulamalar telefon ile birlikte yüklü olarak gelirken, Google’a ait Gmail, Google+ ve Haritalar gibi uygulamaları da Desire X’te başlangıçtan itibaren mevcut durumda. Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich işletim sistemine  sahip olan Desire X’in fiyatı 850 ila 950 TL arasında değişiyor. Özellikleri ve performansı bakımından bir dengeyi sağlamayı başaran HTC Desire X, kendisine 1000 TL’yi sınır olarak koyanlar için değerlendirilebilir seçenekler arasında yer alıyor.

htc-desire-x-inceleme-00003

Telekomünikasyon sektörünün kurumsal kısmında, özellikle altyapı sektöründe uzun süredir faaliyet gösteren Huawei, giriş ve orta seviyedeki Android işletim sistemli akıllı telefonları ile tüketici pazarında da kendisinden söz ettirmeye başlamıştı. Tüketici elektroniği alanındaki iddiasını üst seviyelere taşımayı hedefleyen Çin menşeili şirket, Ascend P1 ile üst sınıfa da göz kırpmıştı. Yılın başında CES 2012’de resmen duyurulan Huawei Ascend P1, 4.3 inç’lik Super AMOLED ekrana sahip. Ekranın çözünürlüğü ise 540 x 960 piksel. Ascend P1 çift çekirdekli 1.5 GHz’lik bir işlemci ile çalışıyor. Android 4.0 Ice Cream Sandwich işletim sistemine sahip cihaz, yine Huawei tarafından üretilen Turkcell MaxiPRO5 ile de benzer görsel özelliklere sahip. Google Play Store üstünden çok sayıda uygulamaya erişmek mümkünken, Turkcell üstünden satılan cihazlarda Turkcell uygulamaları da yüklü geliyor. Kendisiyle benzer performansa ve benzer donanıma sahip cihazlara kıyasla daha düşük bir fiyata sahip olan Huawei Ascend P1, 1000 TL ila 1200 TL arasında değişen fiyatlar ile satılıyor. Özellik bakımından sunduklarıyla Ascend P1 hem tasarruf etmek isteyenlere, hem de bütçesini biraz daha yukarı çekerek daha iyi bir cihaz hediye etmek isteyenler için mantıklı bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

huawei-ascend-p1-inceleme-00001

Akıllı telefon stratejisini Microsoft’un Windows Phone işletim sistemi üzerine yeniden inşa eden Nokia, Windows Phone 8 işletim sistemli yeni akıllı telefonlarına oldukça büyük ümitler bağlamış durumda. Zor günler yaşayan şirketin yeniden ayağa kalkması için bu cihazları başarısı büyük önem taşırken, Windows Phone 8 işletim sistemli Lumia cihazlar arasında en çok ön plana çıkan ise serinin ve şirketin gözde telefonu Lumia 920 olmuştu. Büyük boyutları ile dikkat çeken Lumia 920’nin rakiplerine kıyasla ağır olduğu söylenebilir. Kablosuz şarj teknolojisi ve yüksek kalitede görüntü kaydını sağlayan PureView özelliği bu durumun temel sebebi olarak gösterilirken, bu teknolojilerin telefonun kullanımında büyük ölçüde pratiklik ve fonksiyonellik sağladığı da inkar edilemez. 1280 x 768 piksel çözünürlüklü, 4.5 inç’lik bir ekran hassasiyetinin ayarlanabilmesi ile de dikkat çekiyor. Bu ayarlama sayesinde eldiven giyerken bile dokunmatik ekranı kullanmak mümkün hale geliyor. Soğuk kış günlerinin yaşandığı düşünülünce bir hediyenin böyle bir yeteneğe sahip olması daha anlamlı hale geliyor. Lumia 920’nin işlemcisi ise muadilleri gibi çift çekirdekli ve 1.5 GHz’lik. Windows Phone 8 işletim sistemine sahip olan Lumia 920’de, platforma özgü uygulamalara ek olarak Nokia’nın özel uygulamaları da mevcut. Haritalar uygulaması çevrim dışı ön bellekleme özelliği ile dikkat çekerken, Türkiye’deki 13 şehre ait canlı trafik ve toplu taşıma bilgisi de uygulamanın içinde yer alıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların bu uygulamadan sıklıkla faydalanması muhtemel. Oldukça yüksek kalitede fotoğraf çekebilen ve video kaydı yapabilen Lumia 920, multimedya kısmında da Müzik + Video uygulaması ile ayrıcalıklı bir hizmet sunuyor. 1649 TL’lik bir etikete sahip olan Lumia 920, farklı renk seçenekleri ve Nokia’nın özel uygulamaları ile özel bir hediye seçeneği olarak kendini gösteriyor.

nokia-lumia-920-inceleme-00018

Akıllı telefon denilince akla gelen ilk şirketlerden birinin Samsung olduğu konusunda çoğunluk hemfikir. Özellike Galaxy serisi cihazları ile pazarda iyice söz sahibi haline gelen Samsung, küresel akıllı telefon pazarının liderliğini de elinde bulunduruyor. Ürün gamını sürekli olarak yenileyen şirketin, en yeni ve en popüler ürünlerinden birisi de hiç kuşkusuz Galaxy Note II. Ağustos ayında düzenlenen IFA 2012’de resmen tanıtılan akıllı telefon, ekim ayında ülkemize giriş yapmıştı. Boyutları itibariyle akıllı telefon ve tablet arası bir yerde konumlandırılabilen Galaxy Note II, yetenek bakımından dizüstü bilgisayarlardan geri kalmıyor. 5.5 inç’lik Super AMOLED HD ekranı ile son derece yüksek bir görüntü performansına sahip olan Galaxy Note II, S-Pen adını taşıyan özel kalemiyle de daha işlevsel bir yapıya bürünüyor. Dört çekirdekli, 1.6 GHz’lık işlemciye sahip olan cihaz, Android 4.1.1 Jelly Bean işletim sistemine sahip. Boyut bakımından büyük olması akıllarda soru işareti oluştursa da, Galaxy Note II yetenekleriyle çok özel bir yere oturuyor. Yüksek kalitede fotoğraf ve video çekme özelliğine de sahip olan cihazın büyük ekranı sayesinde bir medya merkezi olarak değerlendirmek pek de yanlış olmayacaktır. 1899 TL’lik bir fiyat etiketine sahip olan Galaxy Note II, yetenekleriyle boyutunu dezavantajdan avantaja çevirip akla yatkın bir hediye seçeneği olarak kendini gösteriyor.

samsung-galaxy-note-ii-on-inceleme-17

Bu yıl içinde piyasaya sürdüğü One serisi cihazlarıyla Android işletim sistemli akıllı telefon pazarındaki yeni odak noktasının nitelik olduğunu iyice belli eden HTC, One X ile bu sene pozitif geri dönüşler almayı başarmıştı. One X’in üstünden fazla zaman geçmeden, şirket bir güncelleme niteliği taşıyan One X+’ı satışa sundu. One X’le görünüş bakımından pek farklı olmayan One X+, işlemci ve dahili depolama alanındaki gelişmelerle dikkat çekiyor. 64 GB’lık bir depolama alanı sunan HTC One X+, telefonda yer açmak için fotoğraf, video ya da ses dosyası silme derdine son veriyor.Dört çekirdekli 1.7 GHz’lık işlemci de One X+’ın kuvvetli noktalarından biri olarak kendisini gösteriyor. 4.7 inç’lik Super LCD 2 ekran 1280 x 720 piksel çözünürlüğe sahip. Beats Audio ses desteğiyle tıpkı selefi gibi kaliteli bir ses deneyimi yaşatmayı hedefleyen HTC One X+, Android pazarının en yetenekli cihazları listesinde üst sıralarda yer alıyor. 2000 TL’lik bir fiyat etiketine sahip olan One X+, sevdiklerine yüksek performansı ve işlevselliği bir arada sunan bir akıllı telefon hediye etmek isteyenler için son derece uygun bir seçenek.

htc-one-x-plus-inceleme-00026

21. yüzyılın şu ana kadar olan bölümüne damga vuran şirket olarak Apple’ın adını veren çok sayıda kişi olacaktır. iPod ile yeniden ayağa kalkan şirket, iPhone ile akıllı telefonu yeniden tanımlamıştı. Kendine özgü işletim sistemi iOS ve bu işletim sistemindeki uygulama zenginliğiyle akıllı cihazlarına fenomen haline dönüştüren Apple, insanların telefon değiştirmek için iPhone lansmanlarını beklemelerine yol açmıştı. iPhone 4S’in tanıtılmasının hemen ardından beklenmeye başlanan iPhone 5’i bu yıl görücüye çıkaran Apple, farklı tepkiler alsa da şu ana kadar başarılı olarak nitelendirilebilecek bir satış grafiğine ulaşmayı da başarmış durumda.

iphone-5-inceleme-00027

Serinin diğer telefonlarından farklı olarak 4 inç’lik bir ekran boyutuna sahip olan iPhone 5, tıpkı selefi iPhone 4S gibi Retina ekrana sahip. iOS 6’nın tüm nimetlerinden faydalanan iPhone 5, özellikle hızlı tarayıcı performansıyla dikkat çekiyor. 1.3 GHz’lık çift çekirdekli bir işlemciye sahip olan iPhone 5’in, 16 GB, 32 GB ve 64 GB olmak üzere üç farklı dahili depolama alanı seçeneği bulunuyor. Ülkemizde 2149 TL civarında fiyatlarla satışa çıkan iPhone 5, sevdiklerine hem son derece popüler hem de kullanışlı bir cihaz hediye etmek isteyenler için bir numaralı tercih olacak gibi gözüküyor.

14,165BeğenenlerBeğen
12,927TakipçilerTakip Et
4,948TakipçilerTakip Et
40,700AboneAbone Ol

MANŞETLER

FIFA Futbol: Futbol keyfini telefonunuzun ekranında yaşayın

FIFA serisi dünyanın en popüler futbol oyunları arasında başı çekiyor. Serinin mobil cihazlara uyarlanma sürecinde ilk başta biraz patinaj yaşansa da, son zamanlarda her...

Pil testi OLED ekranlı iPhone’larda koyu modun katkısını doğruluyor – Video

Geçen ay iOS 13'ün gelişiyle birlikte Apple'ın mobil işletim sistemine Koyu Mod gelmişti. Bir pil testi, bu modun OLED ekranlı iPhone'ların pil ömrünü gerçekten...
video

Video: Samsung Galaxy M30s Kutusundan Çıkıyor

Samsung Galaxy M serisinin en son üyesi Galaxy M30s, geçtiğimiz günlerde 2699 TL'lik fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu. Bu fiyata satılan 4 GB RAM ve...
video

Video: Palm Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Palm markası yıllar sonra TCL ile birlikte geri döndü. 2018'in sonlarında yurt dışında duyurusu yapılan ve satışa sunulan küçük Android telefon Palm geçtiğimiz günlerde...

En son macOS Catalina beta sürümünde yeni MacBook Pro görüldü

Apple'ın 16 inç ekranlı yeni bir MacBook Pro modeli çıkaracağına dair dedikodular birkaç aydır ortalıkta dolaşıyor. En son macOS Catalina 10.15.1 beta sürümü sayesinde...