ManşetlerSatın Alma Rehberi

En iyi iPhone 2023: Sizin için en iyi Apple telefonu hangisi?

ios 16.4 yenilikler ios 16.6
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Yeni bir iPhone satın almak isteyenler için karar verme süreci daha zorlu ve artık fiyat unsurunu da biraz daha fazla biçimde göz önünde bulundurmak zorundalar. Apple’ın online mağazasında ve resmi mağazalarında sattığı yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerinin yanı sıra, daha eski iPhone modellerini de piyasada bulmak mümkün oluyor. En iyi iPhone 2023 rehber yazımızda bu modellerden hangisini seçebileceğiniz konusunda yardımcı oluyoruz.

Eylül 2022’de tanıtılan yeni iPhone 14 serisi telefonları ile birlikte Apple’ın şu anda resmi olarak satışta olan modelleri de değişti. Yeni gelen ve satıştan resmi olarak kalkan seçeneklerle birlikte, satın alabileceğiniz en iyi iPhone modeli hangisi? iPhone’lar tasarımı ve malzeme kaliteleriyle en iyi akıllı telefonlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda kaliteli kameraları ve Apple’ın birkaç yıl süren yazılım desteğiyle de birçok tüketicinin tercih nedeni arasında yer alıyor. iPhone 14 Pro ve Pro Max’te yenilikler iPhone 14 ve 14 Plus’a göre biraz daha fazla. Bununla birlikte Apple, son iki yıl gördüğümüz, daha küçük ekranlı “mini” modellleri yerine, daha büyük ekranlı bir “Plus” modelini de seçenekler arasına ekledi.

Aşağıdaki listede, 2023 yılında satın alabileceğiniz farklı iPhone modelleri yer alıyor. Genellikle en yeniden en eskiye doğru sıraladığımız bu akıllı telefonlar 2023 yılı içinde satın alınabilecek en iyi iPhone modelleri olarak sıralanıyor. Aşağıdaki listeden bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre en uygun olanını seçebilir, dilerseniz hemen satın alabilirsiniz. Bu arada Amerika’dan iPhone 14 almak isteyenler için de ilgili bağlantıdan sunduğumuz yararlı bilgiler bulunuyor.

iPhone 14 Pro Max

Şu anda satışta olan en iyi iPhone, ancak en yüksek fiyatlısı da

iphone 14 pro max
iPhone 14 Pro Max

En yeni iPhone Pro modelleri daha yüksek çözünürlüklü ana kamera, daha yüksek pil ömrü, daha fazla performans ve yeni işlevleri beraberinde getiriyor. iPhone 14 Pro Max, Apple’ın iPhone ürün yelpazesi içindeki en yeni “tepe seviye” telefon olma özelliğini taşıyor. Bu telefon da geçen yılın modeli gibi 6.7 inçlik, 120 Hz ekrana sahip. Ancak şimdi güç verimliliğini dikkate alarak çalışan hep açık ekrana ve çentik yerine Dynamic Island olarak adlandırılan, hap biçiminde bir ekran deliğine sahip.

iOS 16 ile yüklü olarak gelen bu telefon kullanıcı deneyimi tarafında birtakım yeni özellikler sunuyor. Yukarıda sözünü ettiğimiz Dynamic Island, hap biçimindeki ekran deliği etrafında yeni araçlar ve gösterimler sunarak bu alanın daha canlı şekilde deneyime dahil olmasını sağlıyor.

iPhone 14 serisi içinde yalnızca iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’te Apple’ın en yeni A16 Bionic işlemcisi bulunuyor. Bu işlemci üst sınıf performansı ve selefine göre iyileştirilmiş güç verimliliğiyle profesyonel seviyedeki işleri en iyi biçimde yapmayı sağlıyor.

Ayrıca A16 Bionic, yeni üçlü kamera sisteminin yeteneklerini destekliyor. Apple iPhone 14 Pro modelleriyle birlikte ilk kez 48 megapiksel, dörtlü piksel birleştirme özellikli bir sensör barındıran sisteme yer veriyor. Bu yeni sistem selefine göre daha yüksek seviyede fotoğraf ve video çekim yetenekleri sağlıyor. 2 kat kayıpsız zum da ek bir sensöre ihtiyaç duymadan sunuluyor. Ana kameranın yanı sıra iyileştirilmiş ultra geniş açılı kamera ve 3 kat optik zum yapabilen telefoto kamera var.

iPhone 14 Pro Max’in büyük ekranı nedeniyle boyutları biraz daha büyük. Aynı zamanda fiyat açısından da epey yüksek seviyelere çıkmanız gerekiyor.

iPhone 14 Pro Max Satın Al

iPhone 14 Pro Max

 • 6.7 inç, 1290 x 2796 Retina ekran
 • Apple A16 Bionic işlemci
 • 6 GB RAM
 • 128GB/256GB/512GB/1TB saklama alanı
 • 4323 mAh pil
 • 48MP+12MP+12MP arka kamera
 • 12MP ön kamera
 • iOS 16

iPhone 14 Pro

Pro Max’in yetenekleri daha kompakt boyutlarla geliyor

iPhone 14 Pro İncelemesi / Teknoblog

iPhone 14 Pro Max’i çok büyük veya pahalı buluyorsanız, bununla birlikte yine yüksek seviyedeki özellikleri istiyorsanız, sizin için en uygunu standart iPhone 14 Pro modeli olacaktır.

En yeni Apple A16 Bionic çip bu iPhone’a da güç veriyor. Yukarıda belirtmedik, ancak Apple A16, piyasadaki en güçlü işlemcilerden bir tanesi. 6.1 inçlik ekranı ile selefi iPhone 13 Pro ile aynı büyüklükte bir ekranla gelse de, ekranın üst kısmında çentik yerine hap biçiminde bir ekran deliği var. Burası Face ID bileşenlerine ve FaceTime kameraya ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte, Dynamic Island olarak adlandırılan sistem dahilinde müzik çalma kontrollerinden AirPods’un bağlandığını göstermeye varan geniş bir işlevsellik sunuyor.

ProMotion teknolojisi sayesinde, ekrandaki içeriğe bağlı olarak ekranın yenileme hızı 10 Hz ile 120 Hz arasında değişkenlik gösteriyor. Yeni gelen 1 Hz modu ise hep açık ekran işlevini mümkün hâle getiriyor. iOS 16 ile birlikte gelen yeni kilitli ekran düzeni ve araç takımları ile birleştirildiğinde, iPhone 14 Pro ve Pro Max, telefon uyku durumundayken bile ekranında saati, tarihi ve çeşitli bilgileri gösterebiliyor.

Arkadaki üçlü kamera sisteminde başrolü 48 megapiksel ana kamera sensörü alıyor. Ultra geniş ve telefoto kameralar da yenilendi ve geçen seneki modele göre çeşitli ilerlemeler var. Tüm bunların ışığında şimdiye kadarki iPhone’larda görmediğimiz yenilikler var. Örnek fotoğraflar için iPhone 14 Pro incelememize göz atmanızı tavsiye ederiz.

iPhone 14 Pro’nun fiyatı da yüksek, ancak daha büyük ekranlı Pro Max modeline göre, aynı depolama alanı seçeneğinde fiyat biraz daha aşağıda kalıyor. Çalışma süresi tarafında, daha düşük pil kapasitesine bağlı olarak iPhone 14 Pro Max’ten biraz daha geride kalıyor. Ancak deneyimlerimiz, tek bir şarjla sabahtan akşama bir günü çıkarmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

iPhone 14 Pro Satın Al

iPhone 14 Pro

 • 6.1 inç, 1179 x 2556 Retina ekran
 • Apple A16 Bionic işlemci
 • 6 GB RAM
 • 128GB/256GB/512GB/1TB saklama alanı
 • 3200 mAh pil
 • 48MP+12MP+12MP arka kamera
 • 12MP ön kamera
 • iOS 16

iPhone 13 Pro Max

En büyük ekranlı ve en güçlü iPhone’lardan bir tanesi

iphone 13 pro max
iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 Pro Max, iPhone 14 serisinin gelişiyle birlikte piyasadan kaldırıldı. Ancak bu telefonu çeşitli e-ticaret sitelerinde bulmak mümkün. Özellikle iPhone 14 Plus gibi yeni bir iPhone’un alternatifi olabilir. Pil ömrü beklenmedik biçimde yüksek. Bu telefon tek bir şarjla bir günü rahatlıkla çıkarırken, normal yoğunluklu bir kullanımda ikinci günün büyük bir bölümünü geçirmenize izin verecektir. Tabii ki, bunda yüksek kapasiteli bir pile sahip olmasının rolü büyük. A15 Bionic’in de pil tasarrufu tarafında sunduklarıyla birlikte, bir iPhone’da sunulan en yüksek pil ömrüne erişebiliyor.

A15 Bionic demişken, bu işlemcinin önceki nesil iPhone modellerine göre önemli derecede daha iyi performans sunulmasına yardımcı olduğunu görüyoruz. Benchmark sonuçları da bunu doğrular nitelikte. Video ve fotoğraf düzenleme ve benzeri karmaşık işleri bir bilgisayar yerine, iPhone 13 Pro Max üzerinde rahatlıkla yerine getirebilirsiniz.

Kamera tarafında da yükseltmeler var. Özellikle düşük ışık performansı hatırı sayılır derecede iyileşme kaydediyor. Makro modu ise iPhone’lar ile fotoğraf çekiminde yeni bir kapı aralıyor. Sinematik mod da üzerinde çok durulan yeniliklerden biri olmuştu. Belki normal kullanıcılar için çok kullanılan bir özellik olmayabilir, ancak iPhone ile video çekimi yapan amatör veya profesyonel video yapımcıları, bundan yararlanmak isteyecektir.

Büyük, yüksek çözünürlüklü, parlak OLED ekranın bir özelliği de 120Hz ekran yenileme hızına sahip olması. Üstelik çentik de geçen yılın modellerine göre daha küçük, bu da daha fazla ekran alanı demek.

iPhone 14 Pro Satın Al

iPhone 13 Pro Max

 • 6.7 inç, 1284 x 2778 Retina ekran
 • Apple A15 Bionic işlemci
 • 6 GB RAM
 • 128GB/256GB/512GB/1TB saklama alanı
 • 3200 mAh pil
 • 12MP+12MP+12MP arka kamera
 • 12MP ön kamera
 • iOS 15 (iOS 16 destekliyor)

iPhone 14 Plus

Büyük ekran ve pile, Pro Max’e göre daha uygun fiyatlardan sahip olabilirsiniz

Apple, bu yıl daha küçük ekranlı bir “mini” modeli yerine, daha büyük ekranlı bir “Plus” modeli çıkarmayı tercih etti. Serinin diğer üç modelinden birkaç hafta daha sonra satışa çıkan iPhone 14 Plus, büyük ekranlı bir iPhone’u, Pro Max’e göre daha düşük fiyatlardan edinmek isteyenler için ideal olacaktır.

iPhone 14 Plus da 14 Pro Max gibi 6.7 inç ekran barındırıyor. Diğer özellikleriyse standard iPhone 14 ile hemen hemen aynı görünüyor. Bu telefonda da arkada iki adet 12 megapiksel kamera var. Geçen yılın iPhone 13 Pro modellerinde yer alan A15 Bionic işlemciyi barındırıyor. Bu işlemci performans açısından telefon sahiplerinin beklentilerini rahatlıkla karşılıyor.

Ekran tarafında ise çentiği yine görüyoruz. iPhone 13 Pro Max’tekiyle aynı boyutlarda bir ekran ve çentik bulunuyor. Ekran yenileme hızı ise 60 Hz. Daha iyi soğutma ve daha mütevazı ekran teknolojileri sayesinde şimdiye kadar bir iPhone’daki en uzun pil ömrüne ulaşılıyor.

Eğer sizin için önemli olan büyük ekranlı ve uzun pil ömürlü bir iPhone’a sahip olmaksa, gerisi çok fark etmiyorsa, 14 Pro Max için daha yüksek fiyat noktalarına çıkmak yerine yeni iPhone 14 Plus’ı tercih edebilirsiniz.

iPhone 14 Pro Satın Al

iPhone 14 Plus

 • 6.7 inç, 1284 x 2778 Retina ekran
 • Apple A15 Bionic işlemci
 • 6 GB RAM
 • 128GB/256GB/512GB saklama alanı
 • 4325 mAh pil
 • 12MP+12MP arka kamera
 • 12MP ön kamera
 • iOS 16

iPhone 13 Pro

iPhone 14’ün üstüne biraz daha fazlasını isteyenler için

iPhone 13 Pro, ekran büyüklüğü, boyut ve pil kapasitesi gibi unsurların dışında iPhone 13 Pro Max ile aynı özellikleri taşıyor. Pil ömrü bakımından da kullanıcılarını tatmin edecek bir performansı ortaya koyuyor. A15 Bionic yonga seti, profesyonellerin beklediği seviyede verimliliği sunuyor.

Kamera tarafında da küçük, ancak dikkate değer ilerlemeler mevcut. Çok yakından fotoğraf çekimine olanak sağlayan makro modu gerçekten kullanışlı ve fark yaratıyor. Sinematik mod ile eğlenceli işler ortaya koyabilir veya profesyonel seviyedeki işleriniz için arka planı bulanıklaştırılmış ve değişken netlikte videolar çekebilirsiniz. 120 Hz ekran, 13 Pro Max’te olduğu gibi 13 Pro modelinde de mevcut. Boyutu yüzde 20 oranında küçültülmüş çentik de var olan özellikler arasında.

Tüm bunlar 6.1 inç ekran ile daha rahat taşınabilir ve ekran büyüklüğü açısından da makul durumda olan bir iPhone isteyenler için iPhone 13 Pro’yu uygun hâle getiriyor. Üstelik iPhone 13 Pro Max için daha yüksek ücret ödemeden onunla aynı özelliklere sahip olabilirsiniz. Her ne kadar Apple iPhone 13 Pro’yu resmi satıştan kaldırmış olsa bile, e-ticaret sitelerinde bu telefonu bulabilirsiniz.

iPhone 14 Pro Satın Al

iPhone 13 Pro

 • 6.1 inç, 1170 x 2532 Retina ekran
 • Apple A15 Bionic işlemci
 • 6 GB RAM
 • 128GB/256GB/512GB/1TB saklama alanı
 • 22 saate kadar çalışma süresi sunan pil
 • 12MP+12MP+12MP arka kamera
 • 12MP ön kamera
 • iOS 15 (iOS 16 destekliyor)

iPhone 14

iPhone 13’ün üstüne küçük, ancak güçlü bir adım

iphone 14 ekran
iPhone 14

Apple iPhone 14 serisinde ilginç bir hamle yaptı, standart ve Pro modellerde bulunan işlemcileri birbirinden ayırdı. Sonuç olarak baz iPhone 14 modeli, geçen yılın iPhone 13 Pro modelinde bulunan A15 Bionic çipini barındırıyor. Bu çipte beş çekirdekli bir GPU bulunuyor. Yani, en azından geçen yılın iPhone 13 modeline göre işlemcide bir ilerleme mevcut.

Gerçek hayatta aradaki bu fark çok büyük değişiklikler getirmiyor. Bununla birlikte iPhone 14, benchmark testlerinde Android rakiplerine göre dikkat çekici sonuçlar almayı başarıyor.

Yonganın dışında Apple, iPhone 13 Pro’nun arkasında bulunan 12 megapiksel ana kamerayı şimdi iPhone 14’ün arkasında, ana kamera olarak sunuyor. 12 megapiksel ön kamera ise şimdi otomatik odaklama gibi, geçen yılın modelinde olmayan bir özelliğe sahip.

Öte yandan Apple, iPhone 14 serisi içindeki tüm modellere araba kazası algılama özelliğini ekledi. Ayrıca ABD ve Kanada’da uydu üzerinden Acil Durum SOS özelliği etkinleştirildi. Dışarıda kampta veya bunun gibi bir ortamda kaybolanlar, hücresel şebeke sinyalinin olmaması durumunda acil durumlarını bildirmek için uydu sisteminden yararlanabiliyor.

Tasarım anlamında iPhone 14’ün iPhone 13’ten herhangi bir farkı yok. Renkler ise; yıldız ışığı, gece yarısı ve kırmızı dışında farklı görünüyor.

iPhone 14 Pro Satın Al

iPhone 13 Pro

 • 6.1 inç, 1170 x 2532 Retina ekran
 • Apple A15 Bionic işlemci
 • 6 GB RAM
 • 128GB/256GB/512GB/1TB saklama alanı
 • 22 saate kadar çalışma süresi sunan pil
 • 12MP+12MP+12MP arka kamera
 • 12MP ön kamera
 • iOS 15 (iOS 16 destekliyor)

iPhone 13 

iPhone 14’ün biraz daha ucuz alternatifi

iPhone 13, iPhone 14 serisinin çıkışından sonra da resmi olarak satışı devam eden iPhone’lar arasında bulunuyor. iPhone 14 ile karşılaştırıldığında, yeni modelle arada çok büyük farklılıklar yok gibi görünüyor. Fiyat açısından da daha eski bir model olduğu için biraz daha düşük seviyede bulunuyor. Bütçesini düşünenlerin yönelebileceği bir model olabilir. Ancak bazı açılardan dikkate değer farklar yaratacak yenilikler mevcut durumda bulunuyor.

Özellikle pil ömrü konusunda iPhone 13 dikkate değer bir ilerleme kaydediyor. iPhone 13, sabahtan akşama bir günü rahatlıkla çıkarırken, tek bir şarjla ikinci günün yarısını da çıkarmanız mümkün olacaktır.

Diğer iPhone 13 serisi modellerinde olduğu gibi, bu modelde de daha küçük boyutlu bir çentik bulunuyor. Ayrıca A15 Bionic yonga set sayesinde bir amiral gemisi performansını sunuyor. Depolama alanı seçenekleri 128 GB’dan başlıyor.

iPhone 13’ün ekranı yüksek parlaklığa sahip ve HDR içeriklerin de tadını iyi biçimde çıkarmayı sağlıyor. Ancak iPhone 13 Pro modellerinde gördüğümüz 120Hz yenileme hızı bu telefonun ekranında bulunmuyor. Boyutu, özellikleri ve fiyatı itibarıyla iPhone 14’ün güçlü bir alternatifi olarak nitelendirebiliriz.

iPhone 14 Pro Satın Al

iPhone 13

 • 6.1 inç, 1170 x 2532 Retina ekran
 • Apple A15 Bionic işlemci
 • 6 GB RAM
 • 128GB/256GB/512GB saklama alanı
 • 19 saate kadar çalışma süresi sunan pil
 • 12MP+12MP arka kamera
 • 12MP ön kamera
 • iOS 15 (iOS 16 destekliyor)

iPhone SE (2022)

Bütçe dostu iPhone

iPhone SE (2022) şu anda satışta olan ve 5G desteğine de sahip en ucuz orta segment iPhone olma özelliğini taşıyor. Henüz Türkiye’de 5G şebekeleri faaliyete geçmemiş olsa da, bu telefonu satın alanlar şimdiden yeni döneme hazır hâle gelmiş olacaklar.

2022 model iPhone SE’nin ikinci önemli noktası A15 Bionic işlemciye sahip olması. iPhone 13 ve iPhone 13 mini modellerindekiyle aynı sayıda CPU ve GPU çekirdeği barındıran işlemci bu telefonda da mevcut. Bu sayede daha pahalı amiral gemisi Android telefonlarla boy ölçüşecek seviyede performansı sunabiliyor.

İnce ve hafif gövdesi, küçük olmasına rağmen kaliteli ve parlak ekranıyla iPhone SE (2022), küçük bir iPhone isteyen, ancak bütçesi iPhone 13 mini için yeterli olmayanlar için ideal bir seçim olacaktır.

iPhone 14 Pro Satın Al

iPhone SE (2022)

 • 4.7 inç, 750 x 1334 Retina ekran
 • Apple A15 Bionic işlemci
 • 4 GB RAM
 • 64GB/128GB/256GB saklama alanı
 • 2018 mAh pil
 • 12MP arka kamera
 • 7MP ön kamera
 • iOS 15 (iOS 16 destekliyor)

iPhone 13 mini

En iyi “küçük iPhone”

iPhone 13 mini İncelemesi / Teknoblog

Apple, geçen iki yıl “mini” modelleri çıkardıktan sonra bu yıl, daha büyük ekranlı bir “Plus” modeline yöneldi. Bu durum küçük boyutlu, cebe rahat sığan bir iPhone satın almayı düşünenleri hayal kırıklığına uğratmış olabilir. Neyse ki, onlar için iPhone 13 mini hâlâ satışta bulunuyor.

iPhone 13 mini, iPhone 13’tekiyle aynı arka ve ön kamera sistemini barındırıyor. Fotoğraf Stilleri, Sinematik mod gibi kamera özellikleri bir önceki yılın modeline göre artılar arasında yer alıyor. Öte yandan Apple A15 Bionic işlemci de küçük boyutlu gövdede amiral gemisi telefon performansı sağlıyor.

Pil ömrü tarafında da kendisinden bir önceki yıl gelen iPhone 12 mini modeline göre ilerlemelerin kaydedildiğini görüyoruz. Tek bir şarjla sabahtan akşama bir günü çıkarma konusunda iPhone 13 mini daha iyi bir performans gösteriyor.

iPhone 12

Apple seçenekleri zenginleştiriyor

iPhone 12 İncelemesi / Teknoblog

Apple, iPhone 14 serisini satışa sunduktan sonra, iPhone 13’ün yanı sıra iPhone 12 modelini piyasada tutmaya devam ediyor. iPhone 12, üç farklı model içinde, daha eski olduğu için fiyatı en düşük seviyede olan seçenek.

2020 sonbaharından çıkan iPhone 12, selefi iPhone 11’e göre OLED ekrana geçişle büyük bir fark yaratmıştı. Bu telefonda iPhone 14 ve 13’tekiyle aynı çözünürlük, boyut ve yenileme hızlı bir ekran var. Ekranın parlaklığı tarafında denge biraz iPhone 13 tarafına kayıyor. Buna rağmen iPhone 12 sahiplerini de parlak ve görsel zevki yüksek bir ekran bekliyor.

iPhone 12 modelinin tasarımı da iPhone 13 ve 14’ün tasarımıyla aşağı yukarı aynı. Çentik alanı ise, kendisinden daha sonra çıkan 13 ve 14’tekine daha geniş. Renk seçenekleri açısından iPhone 12’de mavi, kırmızı gibi canlı renkleri görüyoruz. Bunun yanı sıra beyaz ve siyah gibi renkler de mevcut. Önde kullanılan Ceramic Shield ekran camı da selefindekine göre dört kat daha sağlam.

5G desteği de iPhone 12’nin özellikleri arasında yer alıyor. Türkiye’de satın alınan iPhone 12 modelleri de yurt dışındaki 5G şebekelerinde kullanılabiliyor.

Arkada yine 12 megapiksel çözünürlüklü iki kamera var. Geniş açı kameranın yanında ultra geniş açı kamera bulunuyor. Apple’ın A14 Bionic işlemcisinin sağladığı yüksek işlemci gücü ve yapay zekâ yeteneklerinden kamera tarafında da yararlanılıyor.

iPhone 12, bütçe konusunda daha yükseğe çıkamayanlara hitap ediyor. Ancak bütçeniz müsaitse, en azından iPhone 13 seviyesine çıkabilirsiniz.

iPhone 14 Pro Satın Al

iPhone 12

 • 6.1 inç, 1170 x 2532 Retina ekran
 • Apple A14 Bionic işlemci
 • 4 GB RAM
 • 64GB/128GB/256GB saklama alanı
 • 12MP+12MP arka kamera
 • 12MP ön kamera
 • iOS 14 (iOS 16 destekliyor)
Teknoblog'un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içeriği etkilemez, ancak Teknoblog, satış ortaklığı bağlantıları üzerinden satın alınan ürünler için komisyon kazanabilir.
Paylaş:
İLGİLİ HABERLER