Teknoblog Donanım Intel yeni nesil Thunderbolt portunu duyurdu, hızı iki katına çıkardı

Intel yeni nesil Thunderbolt portunu duyurdu, hızı iki katına çıkardı

Intel yeni nesil Thunderbolt arayüzünün duyurusunu gerçekleştirdi. 20 Gbps hızında veri iletim yeteneğine sahip olan ve böylelikle mevcut 10 Gbps hızlı arayüze göre iki kat daha iyi performans gösteren bu yeni arayüz sahip olduğu daha fazla bant genişliği sayesinde 4K görüntü iletimini ve 4K çözünürlüklü monitörleri destekleme işini de daha iyi şekilde gerçekleştirecek. Yeni arayüze sahip donanımların üretimine bu yılın sonlarına doğru başlanması bekleniyor.

intel-thunderbolt

Yeni Thunderbolt arayüzünü duyurmakla kalmayan Intel mevcut Thunderbolt arayüzüne de DisplayPort 1.2 işlevini ekledi, aynı zamanda güç yönetimini daha da iyileştirdi. Bunlara ek olarak Thunderbolt arayüzünün gerekli kıldığı materyallerin maliyetini de düşürdü. Daha ince olacak yeni kabloların önümüzdeki birkaç ay içinde piyasada olması bekleniyor.

Thunderbolt’un yeni nesli duyurulmuş olsa da, mevcut neslin henüz çok fazla yayılma alanı bulduğunu söylemek zor. İki yıl önce Apple’ın MacBook Pro bilgisayarlarıyla birlikte görmeye başladığımız ve sonrasında Apple’ın Mac serisine yaydığı Thunderbolt portuna diğer üreticiler pek fazla ilgi göstermedi. Thunderbolt’un bu yavaş ilerleyişinde Intel’in son kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak için sadece seçilmiş üreticilerle yakın şekilde çalışmayı tercih etmesinin de rolü olduğu söyleniyor. Engadget sitesinin haberine göre Intel’in şu anda 200’ün üzerinde Thunderbolt lisansörü bulunuyor. Belki de, biraz daha olgunlaşmış Thunderbolt portu yılın sonlarından itibaren çıkışa geçebilir ve özellikle 2014 ile birlikte parlak günlerini yaşamaya başlayabilir. Buna bağlı olarak da Thunderbolt özellikli çevresel donanımların da fiyatlarının düştüğünü görebiliriz.

İlgili >> Engadget, Intel

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Intel Shooting Star Mini drone ile kapalı alanlarda renkli şovlar yapılabilecek

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz