Yeni Qualcomm CEO’suna göre şirket Apple M1 ile rekabete hazır

Birçok Android telefonda veya tablette kullanılan çipleri tasarlamasıyla tanınan Qualcomm, gözünü dizüstü bilgisayarlar gibi farklı bir pazara dikiyor. Qualcomm’un başkanı ve CEO’su olduktan sonraki ilk röportajında Cristiano Amon, Qualcomm’un piyasadaki en iyi dizüstü bilgisayar çipine sahip olabileceğine inandığını söyledi. Ve bu çipi tasarlamak için daha önce Apple’da çipler üzerinde çalışmış bir yazılım mimarı ekibinden daha iyi kimse yok.

Reuters tarafından yayınlanan yeni bir röportaj, işini büyütmek isteyen kendine güvenen bir Qualcomm gösteriyor. Qualcomm, birçok Android telefona güç sağlayan çipleri oluştursa da, şirket çekirdek planını çip tasarımcısı ARM’dan lisanslıyordu. Şimdiyse şirket kendi mobil çekirdeklerini tasarlıyor. Ayrıca, Nuvia’nın 1,4 milyar dolarlık satın alınması sayesinde kendi dizüstü bilgisayar tasarımlarına da yatırım yapıyor.

Qualcomm, mart ayında Nuvia ile son anlaşmayı imzaladı. Nuvia, A7’den A12X’e kadar iOS çiplerinin baş tasarımcısı olan Gerard Williams tarafından kurulan kısa ömürlü bir girişimdi. Apple, şirketten ayrıldıktan sonra Nuvia’yı kurarak iş sözleşmesindeki rekabete aykırı maddeleri ihlal ettiğini iddia ederek Williams’a sözleşme ihlali davası açmıştı.

Williams şimdi Qualcomm’da mühendislikten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olarak çalışıyor ve şirketin kendi dizüstü bilgisayar çiplerini tasarlama çabalarına öncülük ediyor. Amon, Reuters’e verdiği demeçte, Qualcomm’un Apple’ın ARM’nin çekirdek tasarımı kullanılarak oluşturulan M1 çipiyle rekabet edebilmek için müşterilere sunmak amacıyla kendi şirket içi çip tasarımlarına ihtiyacı olduğunu söyledi. Bunun önemli bir kısmını, Qualcomm’un çok fazla deneyime sahip olduğu çip tasarımına 5G bağlantısını uygulamak oluşturacaktır.

“Pille çalışan bir cihaz için lider performansa sahip olmamız gerekiyordu. Yıllardır ilişkimiz olan ARM, sonunda kendi yapabileceğimizden daha iyi bir CPU geliştirirse, o zaman her zaman ARM’den lisans alma seçeneğimiz var” dedi. Reuters, Qualcomm’un gelecek yıl Nuvia tabanlı tasarımları dağıtmaya başlayacağını, ancak onları piyasada görmeden önce bir yıl daha geçmesinin gerekebileceğini söylüyor.

Şu anda Qualcomm yalnızca dizüstü bilgisayar pazarına odaklanmış durumda. Şirketin Nvidia, AMD ve Intel’in hakim olduğu veri merkezi pazarına girme planı yok. Ancak Amon, şirketin veri merkezinde Nuvia’nın tasarımlarını lisanslamaya istekli olduğunu söylüyor.

Qualcomm’un pazardaki yeni duruşu, şirket şu anda iPhone’lara bağlantı çipleri sağladığı için Apple’ın dikkatini çekecektir. İki şirket, 2019’da uzunca süren bir yasal savaşı sonlandırmaya karar verdi ve bu sıralarda Apple CEO’su TimeCook ile eski Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf arasında pek de dostça olmayan toplantılar yapıldığı iddia edilmişti.

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun