Teknoblog Haberleşme Nokia Siemens iOS 4.2’nin ağ trafiğindeki tıkanıklığı giderecek yeni bir teknoloji barındırdığını...

Nokia Siemens iOS 4.2’nin ağ trafiğindeki tıkanıklığı giderecek yeni bir teknoloji barındırdığını söylüyor

Dünyanın en büyük hücresel iletişim altyapı tedarikçilerinden Nokia Siemens Apple’ın yeni iOS 4.2 güncellemesiyle ilgili ilginç bir bilgiyi paylaştı. NSN’ye göre iOS 4.2 telefonun şebekeye nasıl bağlanacağını daha iyi optimize eden, ağ kontrollü hızlı dormans adında, özel bir teknolojiyi de barındırıyor. Şirket bu durumda hem daha iyi pil ömrünün mümkün kılınacağını hem de gereksiz yere şebeke kullanımının azaltılacağını düşünüyor, yani ortada bir kazan-kazan durumu söz konusu.

Ayrıca Nokia Siemens Networks’ün dikkat çektiği bir başka nokta da söz konusu teknolojinin bu yılın başından beri Nokia tarafından üretilen akıllı telefonlarda da varolduğu. NSN’in iOS 4.2’teki bu özelliğin farkına varması ise Apple’dan bağımsız olarak yürüttüğü “testler” sayesinde olmuş. Üreticiler, operatörler ve tedarikçilerin bir telefonun geliştirilmesi sırasında nasıl bir etkileşimde bulunduklarını bilmiyoruz, ancak Apple temel radyo bandı güncellemeleri sırasında altyapı şirketlerini de işin içine katarak kullanıcılara daha verimli ve hızlı çözüm getirebilir. Bu arada Apple iOS 4.2 ile birlikte getirdiği bu yeniliğin geçtiğimiz aylarda AT&T ve O2 gibi mobil operatörlerin akıllı telefonların şebeke trafiğini arttırdığına dair şikayetlerine bir cevap niteliği taşıyıp taşımadığı konusunda herhangi bir açıklamada bulunmadı. Her ne olursa olsun, Nokia Siemens’in Apple ile ilgili bir değişikliği bu kadar hızlı bir şekilde duyurması oldukça ilginç.

İlgili – Nokia Siemens Networks Blog

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz