Microsoft Windows için kapsamlı bir görsel gençleştirme planlıyor

Microsoft, Windows işletim sistemi kullanıcılarına “Windows’un geri döndüğünü” bildirmek için tasarlanmış, “Windows için kapsamlı bir görsel gençleştirme” yapmayı planlıyor. Bu bilgi, Microsoft tarafından yakın zamanda yayınlanan ve Windows Çekirdek Kullanıcı Deneyimleri ekibinde bir yazılım mühendisliği rolü için verilen iş ilanı sayesinde ortaya çıktı.

Söz konusu iş ilanında şu ifadeler yer aldı: “Bu ekipte, müşterilerimize Windows’un GERİ döndüğünü bildirmek ve Windows’un müşteriler için en iyi kullanıcı işletim sistemi deneyimi olarak kabul edilmesini sağlamak amacıyla, Windows deneyimlerinin kapsamlı bir görsel yenilenmesini yönetmek ve sunmak için temel platformumuz, Surface ve OEM iş ortaklarımızla birlikte çalışacaksınız.”

Microsoft bu sabah, birkaç Windows meraklısının iş ilanını geride kalan hafta sonunda fark etmesinden sonra, bu “kapsamlı görsel gençleştirme”ye yapılan atıfları sessizce kaldırdı. Microsoft, Fluent Design sistemi ile birlikte yıllardır Windows 10 üzerinde görsel revizyonlar vaat ederken, söylentiler şirketin Windows için bu yıl içinde piyasaya çıkacak büyük kullanıcı arayüzü değişiklikleri planladığını gösteriyor.

Microsoft Windows arayüz unsurlarının elden geçirecek

Windows Central ilk olarak geçtiğimiz ekim ayında Sun Valley kod adıyla anılan bu kullanıcı arayüzü değişikliklerini bildirmişti. Şirket Başlat menüsünü, Dosya Gezgini’ni ve Windows 10’daki yerleşik uygulamaları modernize etmek ve kullanıcı arayüzünü daha tutarlı hale getirmek için işletim sistemini elden geçirmeyi planlıyor. Bazı kullanıcı arabirimi değişiklikleri; Windows genelinde bulunan kaydırıcılar, düğmeler ve kontroller ile işletim sistemi üzerinde çalışan uygulamalar için güncellemeleri de içerecek.

Ayrıca Microsoft tablet modu deneyimini, özellikle de şirketin Surface serisi gibi cihazların fare / izleme paneli kullanımı ve dokunmaya dayalı etkileşimler arasında geçiş yapma biçimini iyileştirmek için çalışıyor.

Microsoft, son yıllarda Windows genelinde kullanıcı arayüzü tutarlılığını iyileştirmek için çalışıyor. Bunların çoğunu Windows 10X ile birlikte göreceğiz. Şirket ayrıca yaklaşık bir yıl önce yeni Windows 10 simgelerini kullanıma sundu, ardından birkaç ay sonra da Başlat menüsünde bazı küçük değişiklikler yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Tüm bu çalışmalar, Microsoft’un Windows’a olan ilgisinin yeniden arttığını işaret ettiği bir zamanda geliyor. Surface şefi Panos Panay, geçen yıl bazı ek Windows 10 kullanıcı arayüzü değişikliklerinin işaretlerini verdikten sonra, ekim ayında Windows’tan sorumlu olma rolünü de üstlendi. Pandemi nedeniyle Windows kullanımında bir sıçrama yaşadıktan sonra Microsoft, işletim sistemi için yıllardır vaat ettiği kullanıcı arayüzü yenilemesini sunmaya her zamankinden daha hazır olabileceğini düşünüyor.

Samsung katlanabilir telefonların da desteğiyle gelir rekorunu kırdı

Samsung, 2020'de pandemi fırtınasından yılın üçüncü çeyreğinde rekor gelir açıklayarak çıkmıştı. Güney Koreli teknoloji devi, benzer bir durumu 2021'in üçüncü çeyreğinde de tekrarladı. Şirket,...

DJI kompakt ve modüler aksiyon kamerası Action 2’yi duyurdu

DJI, Osmo Action kamerasının devamı niteliğinde yeni bir ürün duyurdu. Action 2 adlı yeni kamera Osmo adını bırakıyor ve tamamen yeni bir tasarımla birlikte...

Instagram bağlantı çıkartmalarını tüm kullanıcılara açıyor

Facebook'a ait sosyal medya ağı Instagram, bugün yaptığı açıklamada, Hikayeler içinde çıkartmalar biçiminde linkler eklemenize izin veren bağlantı çıkartmalarının artık platformdaki herkesin kullanımına açık...

Android 12L güncellemesi duyuruldu; katlanabilir telefonlar için kapı açacak

Bu yılki Android Geliştirici Zirvesi etkinliğinde Google; tabletleri, katlanabilir cihazları ve ChromeOS çalıştıran cihazları içeren daha büyük ekranlı cihazlar için yakında çıkacak bir güncellemeyi...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun