Microsoft’un gün yüzü görmemiş Windows Core Polaris sürümü internete sızdı

Windows Core Polaris’e ait bir geliştirme derlemesi geçtiğimiz hafta sonu internete sızdı. Bu da Microsoft’un düşük performanslı cihazlar için özel bir işletim sistemi geliştirdiğini ortaya koyuyor.

Konu hakkında bilgisi olmayanlar için bilgi verecek olursak, Microsoft gizli bir şekilde Windows platformunun, kod adı “Windows Core OS” olan modüler bir sürümü üzerinde çalışıyor. Microsoft, Windows Core OS ile telefonlar, 2’si 1 arada bilgisayarlar, çift ekranlı bilgisayarlar ve ortak çalışma odaklı cihazlar gibi çeşitli biçimler için farklı Windows sürümleri sunmayı planlıyor.

Microsoft, Windows Core işletim sistemini kullanarak başlangıçta iki Windows çeşidi geliştirdi. Bunlar, mobil cihazlar için Andromeda ve geleneksel dizüstü bilgisayarlar için Polaris idi.

Polaris, giriş veya orta segment cihazlar için tasarlandı ve Microsoft’un Store ile sınırlı işletim sistemi konseptini bir adım daha ileri götürmek için Windows 10 S modunun yerini alması planlanıyordu. Ayrıca Polaris’in Microsoft’un Denetim Masası gibi, Windows’un tüm eski öğelerini kaldırmaya yönelik ilk girişimi olduğu düşünülüyor.

windows core polaris os

Eski bir Microsoft Polaris sürümü internete düştü

2018’den kalma, 16299 numaralı eski bir Microsoft Polaris derlemesi, hafta sonu internete sızdırıldı. Ancak bu sızıntıda bir Windows kabuğu veya uygulamaları yer almıyor. Scamdisk olarak bilinen sızıntı sızıntıda “Bunu başlatmak için bir ARM cihazına ihtiyacınız var ve sürücüleri ilk önyüklemeden önce yan yüklemeniz gerekiyor. Wim önyüklenebilir, ancak doğrudan dizin 1’i uygulayarak da yükleyebilirsiniz”, sızıntıda belirtildi. rumuzlu sızıntı kaynağı derlemenin açıklamasını aşağıdaki gibi yapıyor:

Bu PolarisOS. Bu, Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlar için tasarlanmış iptal edilmiş bir Windows Core işletim sistemi sürümü. Bu görüntü, işletim sisteminin kendisinden daha fazlasını içermeyecek kadar erken. Kabuksuz geliyor ve herhangi bir yükleme yapmıyor.

Bunu başlatmak için bir ARM cihazına ihtiyacınız var ve sürücüleri ilk önyüklemeden önce elle yüklemeniz gerekiyor. Wim önyüklenebilir, ancak doğrudan dizin 1’i uygulayarak da yükleyebilirsiniz.

Sızıntı kaynağı Scamdisk, geçmişte de farklı Windows sürümlerinin gizli yapılarını sızdırmasıyla. Geçmişte Scamdisk Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve Windows Server’ın da gizli sürümlerini yayınlamıştı.

windows core polaris os

Windows Core OS: Polaris, Andromeda ve 10X

Microsoft, “Windows 10X” adlı yeni bir Windows Core OS SKU’su üzerinde çalışmaya başladıktan sonra Polaris’i iptal etti.

Polaris gibi Microsoft; Surface Duo ve HP Elite x3 gibi mobil cihazlar için Windows Core işletim sisteminin küçük ekranlı optimize edilmiş bir sürümü olan Andromeda OS’i de iptal etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
GarageBand Lady Gaga ve Dua Lipa parçaları ile remiks yapmanıza fırsat veriyor

Microsoft, Surface Duo’da Andromeda OS’yi Android ile değiştirdi. Polaris’in yerini ise, herhangi bir cihaz biçiminde çalışacak başka bir Windows Core OS destekli işletim sistemi olan Windows 10X aldı.

Windows 10X’in bu ilkbaharda çıkması bekleniyor ve Dosya Gezgini’nin yeni bir UWP sürümü ve canlı kareleri sevmeyenler için gezinmeyi kolaylaştıracak statik Başlat Menüsü ile daha çok sıradan kullanıcılara yönelik bir sürüm olacak.

Amazon Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini açıkladı

Amazon uzun süredir beklenen Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini sonunda açıkladı. Ancak diziyi merak edenlerin hemen heyecanlanmamasında fayda var. Zira Yüzüklerin Efendisi, 2 Eylül...

TCL 20 SE İncelemesi

2021 yerli üretim telefonların yılı oluyor. Özellikle Çinli markaların bu yılın başından itibaren Türkiye'de çeşitli modellerinin üretimine başladığını görüyoruz. TCL de bu markalardan bir...

Google erken davrandı; işte ilk Pixel 6 ve Google Tensor özellikleri

Google, yakında çıkmazı beklenen amiral gemisi Android telefonları ve onları çalıştıracak yeni Google Tensor çipi hakkında bazı erken detayları paylaştı. Böylelikle Pixel 6 ve...

Intel sızıntısına göre Thunderbolt 5 ile iki kat hız artışı muhtemel

Bir Intel yöneticisi, henüz Intel tarafından resmi olarak duyurulmamış olan yeni nesil donanım arabirim protokolü olan Thunderbolt 5'in ayrıntılarını istemeden sızdırmış gibi görünüyor. Ayrıntılar,...