Microsoft’un gün yüzü görmemiş Windows Core Polaris sürümü internete sızdı

google news abone ol

Windows Core Polaris’e ait bir geliştirme derlemesi geçtiğimiz hafta sonu internete sızdı. Bu da Microsoft’un düşük performanslı cihazlar için özel bir işletim sistemi geliştirdiğini ortaya koyuyor.

Konu hakkında bilgisi olmayanlar için bilgi verecek olursak, Microsoft gizli bir şekilde Windows platformunun, kod adı “Windows Core OS” olan modüler bir sürümü üzerinde çalışıyor. Microsoft, Windows Core OS ile telefonlar, 2’si 1 arada bilgisayarlar, çift ekranlı bilgisayarlar ve ortak çalışma odaklı cihazlar gibi çeşitli biçimler için farklı Windows sürümleri sunmayı planlıyor.

Microsoft, Windows Core işletim sistemini kullanarak başlangıçta iki Windows çeşidi geliştirdi. Bunlar, mobil cihazlar için Andromeda ve geleneksel dizüstü bilgisayarlar için Polaris idi.

Polaris, giriş veya orta segment cihazlar için tasarlandı ve Microsoft’un Store ile sınırlı işletim sistemi konseptini bir adım daha ileri götürmek için Windows 10 S modunun yerini alması planlanıyordu. Ayrıca Polaris’in Microsoft’un Denetim Masası gibi, Windows’un tüm eski öğelerini kaldırmaya yönelik ilk girişimi olduğu düşünülüyor.

windows core polaris os

Eski bir Microsoft Polaris sürümü internete düştü

2018’den kalma, 16299 numaralı eski bir Microsoft Polaris derlemesi, hafta sonu internete sızdırıldı. Ancak bu sızıntıda bir Windows kabuğu veya uygulamaları yer almıyor. Scamdisk olarak bilinen sızıntı sızıntıda “Bunu başlatmak için bir ARM cihazına ihtiyacınız var ve sürücüleri ilk önyüklemeden önce yan yüklemeniz gerekiyor. Wim önyüklenebilir, ancak doğrudan dizin 1’i uygulayarak da yükleyebilirsiniz”, sızıntıda belirtildi. rumuzlu sızıntı kaynağı derlemenin açıklamasını aşağıdaki gibi yapıyor:

Bu PolarisOS. Bu, Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlar için tasarlanmış iptal edilmiş bir Windows Core işletim sistemi sürümü. Bu görüntü, işletim sisteminin kendisinden daha fazlasını içermeyecek kadar erken. Kabuksuz geliyor ve herhangi bir yükleme yapmıyor.

Bunu başlatmak için bir ARM cihazına ihtiyacınız var ve sürücüleri ilk önyüklemeden önce elle yüklemeniz gerekiyor. Wim önyüklenebilir, ancak doğrudan dizin 1’i uygulayarak da yükleyebilirsiniz.

Sızıntı kaynağı Scamdisk, geçmişte de farklı Windows sürümlerinin gizli yapılarını sızdırmasıyla. Geçmişte Scamdisk Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve Windows Server’ın da gizli sürümlerini yayınlamıştı.

windows core polaris os

Windows Core OS: Polaris, Andromeda ve 10X

Microsoft, “Windows 10X” adlı yeni bir Windows Core OS SKU’su üzerinde çalışmaya başladıktan sonra Polaris’i iptal etti.

Polaris gibi Microsoft; Surface Duo ve HP Elite x3 gibi mobil cihazlar için Windows Core işletim sisteminin küçük ekranlı optimize edilmiş bir sürümü olan Andromeda OS’i de iptal etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Windows 11 için yeni bir arama motoru widget'ı test ediliyor

Microsoft, Surface Duo’da Andromeda OS’yi Android ile değiştirdi. Polaris’in yerini ise, herhangi bir cihaz biçiminde çalışacak başka bir Windows Core OS destekli işletim sistemi olan Windows 10X aldı.

Windows 10X’in bu ilkbaharda çıkması bekleniyor ve Dosya Gezgini’nin yeni bir UWP sürümü ve canlı kareleri sevmeyenler için gezinmeyi kolaylaştıracak statik Başlat Menüsü ile daha çok sıradan kullanıcılara yönelik bir sürüm olacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter’dan yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek için bir adım daha

Twitter kriz anında yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek adına yeni bir politikanın duyurusunu yaptı. Bu yeni politika, yanlış bilgiler barındıran tweetlerin öne çıkarılmasının engellenmesini öngörüyor. Mikro...

HP Spectre ve Envy serilerinde CPU ve GPU güncellemeleri

HP, Spectre ve Envy serilerinde çeşitli yenilemeler yaptı. Farklı fiyat noktalarındaki bireysel  tüketici cihazlarının birçoğunu yeni işlemcilerle güncelledi. Intel tarafında 12. Nesil Core yongaları...

F1 İspanya GP 2022: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2022 sezonunda ikinci Avrupa yarışı İspanya'nın Barselona şehrinde bu hafta sonu yapılacak. Bu Avrupa yarışında birçok takım yeni güncellemelerini sunmaya hazırlanıyor. Özellikle...

Elon Musk SpaceX hostesini tacizle suçlanıyor

SpaceX CEO'su Elon Musk, şirketin uçaklarında görevli bir hostese tacizde bulunmakla suçlanıyor. The Business Insider'ın haberine göre, şirket tacize uğradığını iddia eden hostese sessiz...

Vivo S15 Pro ve S15 resmiyet kazandı, işte özellikleri

Vivo S15 serisinin açılışı geçtiğimiz ay S15e modeliyle yapılmıştı. Serinin iki üyesi de sonunda gözler önüne çıktı. Vivo S15 ve S15 Pro, Samsung tarafından...

Bu özellikler sayesinde FaceTime görüşmelerinizi daha iyi hâle getirebilirsiniz

Geçen sonbaharda dağıtıma iOS 15 ve macOS Monterey sayesinde başka kişilerle daha iyi bağlantı kurmanıza yardımcı olacak yeni özellikler geldi. Özellikle FaceTime, daha yeni Apple...