EğlenceManşetler

Popüler alternatif YouTube uygulaması Vanced kapanıyor

youtube vanced

Popüler bir alternatif YouTube uygulaması olan Vanced, Google’dan gelen yasal bir tehdidin ardından kullanımdan kaldırılıyor. Vanced’in geliştiricileri, projenin önümüzdeki günlerde kapatılacağını ve indirme bağlantılarının kaldırılacağını açıkladı.

Uygulama, şu anda Android cihazında, Huawei markalı telefon veya tabletinde yüklü olan herkes için çalışmaya devam edecek olsa da, gelecekteki güncellemeler olmadan yakında bir noktada çalışmayı bırakacaktır. Vanced geliştiricileri, yasal nedenlerden dolayı projeyi durdurmak zorunda kaldıklarını söylüyor.

Google yakın zamanlarda, Vanced geliştiricilerine uygulamayı dağıtmayı ve geliştirmeyi bırakmaya zorlayan bir durdurma ve vazgeçme mektubu gönderdi. Vanced ekibinden bir yönetici, The Verge sitesine geçtiği Discord mesajında, “YouTube’a yapılan tüm referansları kaldırmamız, logoyu değiştirmemiz ve YouTube ürünleriyle ilgili tüm bağlantıları kaldırmamız istendi.” dedi.

Vanced, özellikle YouTube kullanıcılarının Premium aboneliği olmadan YouTube’daki tüm video reklamları engellemesine olanak tanıdığı için popüler bir üçüncü taraf YouTube Android uygulamasıdır. Ayrıca Vanced gerçek bir siyah tema ve Android için resmi YouTube uygulamasında sunulmayan özelleştirmeler içerir. Son zamanlarda doğrudan YouTube erişimi olmayan Huawei akıllı telefon ve tabletlerinde bu popüler video sitesine erişim sağlayan önemli bir araç hâline gelmişti.

Vanced sahiplerinin gönderdiği bir Telegram mesajında “Vanced sonlandırılıyor.” yazıyor. “Bunun duymak istediğin bir şey olmadığını biliyoruz, ama yapmamız gereken bir şey.”

“VANCED PROJESİNİN DURDURULMASI

Vanced’in sonlandırılıyor. Önümüzdeki günlerde indirme linkleri kaldırılacaktır. Discord sunucusu, Telegram sohbeti ve subreddit şimdilik kalacak. Bunun duymak istediğin bir şey olmadığını biliyoruz, ama yapmamız gereken bir şeydi. Yıllardır verdiğiniz destek için hepinize teşekkür etmek istiyoruz.

Düzenleme (1): Mevcut sürüm çalışmaya devam edecektir.
Düzenleme (2): Hukuki sebeplerden dolayı yapılmıştır.”

Google’dan Vanced’in durdurulması hakkında resmi bir açıklama veya yorum ise henüz gelmedi.

Vanced, Google’ın YouTube’a erişen üçüncü taraf uygulamalara karşı eylemindeki en son kayıp niteliğini taşıyor. Google’a ait YouTube geçen yıl, birkaç hafta sonra YouTube’un Discord’a reklam destekli entegrasyonunu test etmeye başlamadan önce, iki popüler Discord müzik botunu kapanmaya zorlamıştı. Popüler Rythm ve Groovy Discord müzik botları da hizmette reklamları kaldırarak Discord kullanıcılarının birlikte müzik dinlemesine olanak sağladı.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER