SpaceX Falcon 9 60 Starlink uydusunu daha uzaya götürdü

SpaceX Falcon 9 roketiyle 60 Starlink internet uydusunu yörüngeye götürdü. Falcon 9, uyduları uzaya bırakmasının ardından Atlas Okyanusu’ndaki “Tabii Ki Seni Hâlâ Seviyorum” isimli yüzen platforma iniş yaptı.

Pazar günü gerçekleştirilen bu görevde kullanılan Falcon 9 roketi, dokuzuncu kez uzaya gitti ve bir rekora imza attı. SpaceX’ten verilen bilgiye göre, bu roket daha önce beş Starlink yerleştirmesinde ve Crew Dragon uzay kapsülünün DM-1 görevinde kullanıldı.

Yeni uydular, Starlink takım yıldızının giderek büyüdüğünü gösteriyor. SpaceX, Starlink uydularıyla Dünya’da kırsal bölgelere yüksek hızlı internet bağlantısı götürmeyi amaçlıyor. Proje kapsamında yörüngeye 12 bin uydu yerleştirmek için izin alan şirket, şimdiye kadar 1000’den fazla uyduyu kullanıma sunmuş durumda.

SpaceX kısa süre önce Falcon 9 ile yine 60 Starlink uydusunu yörüngeye götürmüştü. Şirket bir sonraki Starlink görevini 21 Mart’ta gerçekleştirmeyi planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
NASA'nın Ingenuity Mars helikopterinden dikkate değer uçuş başarısı

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...