SpaceX Falcon 9 60 Starlink uydusunu daha uzaya götürdü

SpaceX Falcon 9 roketiyle 60 Starlink internet uydusunu yörüngeye götürdü. Falcon 9, uyduları uzaya bırakmasının ardından Atlas Okyanusu’ndaki “Tabii Ki Seni Hâlâ Seviyorum” isimli yüzen platforma iniş yaptı.

Pazar günü gerçekleştirilen bu görevde kullanılan Falcon 9 roketi, dokuzuncu kez uzaya gitti ve bir rekora imza attı. SpaceX’ten verilen bilgiye göre, bu roket daha önce beş Starlink yerleştirmesinde ve Crew Dragon uzay kapsülünün DM-1 görevinde kullanıldı.

Yeni uydular, Starlink takım yıldızının giderek büyüdüğünü gösteriyor. SpaceX, Starlink uydularıyla Dünya’da kırsal bölgelere yüksek hızlı internet bağlantısı götürmeyi amaçlıyor. Proje kapsamında yörüngeye 12 bin uydu yerleştirmek için izin alan şirket, şimdiye kadar 1000’den fazla uyduyu kullanıma sunmuş durumda.

SpaceX kısa süre önce Falcon 9 ile yine 60 Starlink uydusunu yörüngeye götürmüştü. Şirket bir sonraki Starlink görevini 21 Mart’ta gerçekleştirmeyi planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Uluslararası Uzay İstasyonu'nda film çeken ekip Dünya'ya döndü

Disney 2022’de izleyicilerle buluşacak Marvel filmlerinin gösterim tarihlerini değiştirdi

Disney, Marvel Sinematik Evreni'nden yapımların da aralarında bulunduğu çok sayıda filminin gösterime gireceği tarihi değiştirdi. Variety'nin haberine göre; söz konusu değişiklikler filmlerin yapım sürecinde...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun