Teknoloji

Samsung kendi akıllı telefon-uydu iletişimi platformunu hazırlıyor

samsung ces 2023

Samsung’un Galaxy S23 serisinde uydu iletişimi teknolojisine yer vereceğine dair iddialar gündeme gelse de, bu söylenti gerçeğe dönüşmemişti. Ancak şirketten bu konunun gelecek planları arasında olduğunu gösteren yeni bir hamle geldi. Güney Koreli şirket yeni 5G NTN modemini duyurdu.

Bu modem sayesinde uydular ve akıllı telefonlar arasında çift yönlü iletişim mümkün hâle geliyor. Böylelikle hücresel bir şebekeye gerek kalmadan telefon görüşmesi yapılabiliyor, kısa mesaj gönderilebiliyor ve internete erişilebiliyor. Bu yeni modem, şirketin gelecekte çıkaracağı Exynos işlemcilere entegre edilecek.

Böylelikle dağlarda, çöllerde veya diğer ücra yerlerde olanların kritik durumlarda başkalarıyla daha hızlı şekilde iletişim kurabilmesi hedefleniyor. 5G NTN modemler çip üreticilerinin, akıllı telefon üreticilerinin ve telekomünikasyon şirketlerinin geleneksel iletişim hizmetlerini destekliyor.

Samsung’a göre, bu teknoloji en nihayetinde yüksek çözünürlüklü fotoğrafların hatta videoların iletimi için kullanılabilecek. Şirket teknolojinin simülasyonunu Exynos Modem 5300 ile gerçekleştirirken, bu teknolojinin 6G çalışmalarına yardımcı olacağının da altı çizildi.

Samsung Qualcomm sayesinde S23 serisinde uydu iletişimi desteği sunabilir

Qualcomm, CES 2023’te Snapdragon Satellite platformunu duyurmuştu. Bu teknoloji akıllı telefonların hücresel bağlantı olmadığında da kısa mesaj göndermesini mümkün kılıyor. Söz konusu sistem, Snapdragon 8 Gen 2 işlemci ve X70 modem sisteminin bulunduğu telefonlarda çalışıyor. Galaxy S23 serisi telefonlarda bu iki çip de bulunduğu için Samsung’un aslında şimdi de uydu iletişimi desteği sunabileceği belirtiliyor.

Ancak Samsung aynı fikirde değil gibi görünüyor. Güney Koreli şirketin mobil deneyimden sorumlu başkan yardımcısı TM Roh, uydu iletişimi işlevinin şu an için sınırlı olduğunu belirtmiş ve doğru zaman geldiğinde Galaxy serisi telefonlarda bu teknolojiye yer verileceğini belirtmişti.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER