Microsoft 28 yılın ardından WordPad’in fişini çekiyor

Microsoft WordPad’in artık aktif geliştirme aşamasında olmaması nedeniyle gelecekteki bir Windows güncellemesiyle kullanımdan kaldırılacağını duyurdu. Şirket bu değişiklik için şimdilik kesin bir tarih vermedi. WordPad, kullanıcıların biçimlendirilmiş metin içeren belgeler oluşturmasına ve düzenlemesine, görüntüler ve diğer dosyalara bağlantılar eklemesine olanak tanıyan temel bir metin düzenleme uygulamasıdır. Windows 95’in piyasaya sürüldüğü 1995 yılından itibaren Windows sistemlerinde ön yüklü olarak sunulan uygulama, kullanıcılara işletim sistemine entegre edilmiş temel bir kelime işlemci ve belge düzenleyici sunuyor.

Şirket artık WordPad kullanıcıları için Microsoft Word uygulamasını, zengin metin desteğine ihtiyaç duymayanlar için ise Not Defteri’ni öneriyor. Microsoft’un açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: “”WordPad artık güncellenmiyor ve Windows’un gelecekteki bir sürümünde kaldırılacak. .doc ve .rtf gibi zengin metinli belgeler için Microsoft Word’ü, .txt gibi düz metinli belgeler için ise Windows Not Defteri’ni öneriyoruz.”

Programın Şubat 2020’deki Windows 10 Insider Build 19551 sürümünden bu yana isteğe bağlı bir Windows özelliği olduğu göz önüne alındığında, bu pek de sürpriz değil. Tüm Windows sistemlerinde hala varsayılan olarak kurulu olmasına rağmen ‘İsteğe bağlı özellikler’ kontrol panelini kullanarak kaldırmayı mümkün kıldı.

Her ne kadar Microsoft tarafından WordPad’in fişinin çekilmesinin nedeni olarak gösterilmese de, bu yılın başlarında Qbot kötü amaçlı yazılım operasyonu, Windows 10 WordPad uygulamasındaki bir DLL ele geçirme kusurunu kötüye kullanarak bilgisayarlara bulaşmaya ve tespitten kaçmaya da başladı.

Microsoft WordPad öncesinde başka uygulamalar için de benzer kararlar almıştı

Microsoft WordPad öncesinde başka uygulamaların da fişini çekme kararı almıştı. Beş yıl önce Microsoft, klasik Windows Paint uygulamasının Temmuz 2017’de Windows 10 Sonbahar Yaratıcısı Güncelleştirmesi’nin yayınlanmasıyla birlikte kullanımdan kaldırılacağını ve kaldırılacağını da duyurmuştu. Ancak uygulamaya duyulan sevginin artmasının ardından şirket, uygulamayı tamamen ortadan kaldırmamaya, bunun yerine Microsoft Store aracılığıyla kullanıma sunmaya karar vermişti. WordPad için benzer bir senaryonun tekrarlanıp tekrarlanmayacağı şu an için bilinmiyor.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun