Microsoft’un Pinterest’i satın almaya çalıştığı ortaya çıktı

Microsoft’un bünyesinde “profesyonellerin sosyal ağı” olarak tanımlanabilecek LinkedIn bulunuyor. Ancak yazılım devinin sosyal ağlarla ilgisi bunun biraz daha ötesinde gibi görünüyor. The Financial Times’ın haberine göre, Microsoft bir süre önce Pinterest için nabız yoklamış.

Haberde görüşmelerin kısa süre önce gerçekleştirildiği, ancak hâlihazırda durduğu ifade edildi. Eğer bu satış gerçekleşmiş olsaydı, Microsoft’un şimdiye kadarki en büyük satın alması olacaktı. Pinterest’e hâlihazırda 51 milyar dolar değer biçiliyor.

Microsoft’un Pinterest’le ilgilenmesinin temel nedeni ise şirketin bulut alanındaki açılımı gibi görünüyor. Yazılım devi, büyük çevrimiçi servisleri Azure platformunu kullanmaları için ikna etmeye çalışıyor. Söz konusu pazarı hâlihazırda Amazon’un Amazon Web Servisleri platformu domine ediyor. Pinterest gibi bir platformun varlığının Amazon’a yeni kullanıcılar kazandırabileceği düşünülüyor.

Microsoft benzer bir yaklaşımla TikTok’u satın almak için de girişimde bulunmuştu. Eğer bu anlaşma gerçekleşseydi, TikTok Microsoft’a geniş bir veri setine erişmiş olacaktı. Microsoft’un diğer servislerine de fayda sağlayacak olan TikTok’un Azure için de bir reklam aracı işlevi görmesi bekleniyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Twitter kaybolan tweet sorununa çözüm getirecek

Microsoft, Pinterest için şimdilik bir anlaşmaya varmış değil. Ancak şirket Satya Nadella döneminde dikkat çekici başka satın almalara imza atmıştı. Yazılım devi LinkedIn için 26.2 milyar dolar ödemişti. GitHub ve Bethesda da 7.5 milyar dolar karşılığında Microsoft’a katılmıştı.

TikTok aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti

TikTok pazartesi günü yaptığı açıklamada, aylık 1 milyar aktif kullanıcıyı geçtiğini söyledi. Ağustos 2018'de yola çıkan ve ana şirketi Çin merkezli ByteDance'in veri toplama...

Skype yepyeni bir tasarım ve deneyimlerle yenileniyor

Skype'ın son beş yılda çok fazla miktarda tasarım değişikliğinden geçti. Ancak Microsoft hâlâ bir şeyleri yeniden denemeye ve düzeltmeye devam ediyor. Yazılım üreticisi, "gelişmiş,...

OnePlus 9 Serisi Türkiye’de, işte fiyat bilgileri

OnePlus'ın geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu gerçekleştirdiği OnePlus 9 Serisi Türkiye'ye geldi. Böylelikle ilk kez bir amiral gemisi OnePlus telefon serisini Türkiye'de görüyoruz. Telefonların fiyat bilgileri...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun