Microsoft bulut, Xbox ve Surface ile gülmeye devam ediyor

google news abone ol

Microsoft, 2021 mali yılının ikinci çeyreğine ait finans raporunu yayınladı. Şirket dönemi 43.1 milyar dolar gelir ve 15.5 milyar dolar net gelirle tamamladı. Gelir yüzde 17, net gelir ise yüzde 33 oranında arttı. Microsoft özellikle Xbox, Surface ve bulut gelirlerinde hatırı sayılır bir artış kaydetti. Bir önceki finans raporunda da bu unsurlar ön plana çıkmıştı.

PC pazarı 10 yıllık dönemde ilk kez hatırı sayılır bir oranda büyüdü. 2020’de satılan toplam bilgisayar sayısı 300 milyonu bulmuştu. Pandemi döneminde uzaktan çalışma ve eğitimin standart hâline gelmesi, özellikle dizüstü bilgisayarlara olan talebi artırmıştı.

Microsoft’un bireysel Windows OEM gelirlerindeki yüzde 24’lük artış, tüketicilerdeki dizüstü bilgisayar talebini yansıtıyor. Genel Windows OEM gelirlerindeki artış ise yüzde 1 seviyesinde.

Microsoft Xbox Series X ve S oyun konsollarını geçtiğimiz çeyrekte satışa sunmuştu. Konsollar, 10 Kasım’da piyasaya çıkmalarına rağmen, Microsoft’un donanım gelirlerini yüzde 86 oranında artmasına katkı sağladı.

Xbox içerik ve servislerinden elde edilen gelirler de geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 40 oranında yükseldi. 2020’de pek çok kişi, pandemi nedeniyle oyun oynamaya yönelmişti. Bu da Xbox Game Pass ve xCloud gibi servislere olan ilgiyi artırmıştı. Microsoft’un toplam oyun geliri de yüzde 51 oranında yükseldi ve ilk defa 5 milyar dolar sınırının üstüne çıktı.

Microsoft CFO’su Amy Hood, Xbox Series X ve S konsollara olan ilginin devam edeceğini belirtti. Hood, konsol arzının kısıtlı olması durumunun da süreceğini belirtti.

Surface tarafında da yüzde 3’lük bir gelir artışı kaydeden Microsoft, burada ilk defa 2 milyar doların üzerinde bir gelir gördü. Bunun Surface biriminin uzun soluklu başarısı için önemli olduğu belirtiliyor.

Microsoft’un 365 Bireysel abonelerinin sayısı da yüzde 28’lik artışla 47.5 milyona çıktı. Microsoft bir süredir Teams ve 365 Bireysel servislerine odaklanmasının karşılığını almış gibi görünüyor.

Microsoft bulut servislerini büyütmeye devam ediyor

Bulut servisleri de Microsoft’un en önemli gelir kalemlerinden biri olmaya devam ediyor. Pandemi nedeniyle eğitim ve çalışma hayatındaki değişiklikler de Microsoft’un lehine olmuş durumda. Office’in hem bireysel hem de kurumsal gelirleri arttı. Office 365 Ticari paket gelirlerinde ise yüzde 21’lik bir artış söz konusu. Sunucu ürünleri ve bulut servisleri gelirleri ise yüzde 26 oranında yükseldi. Azure gelirleri ise yüzde 50 oranında arttı.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, şirketin en yeni finans raporunu şu sözlerle değerlendirdi: “Geçtiğimiz yıl her şirketi ve her endüstriyi etkileyecek ikinci nesil dijital dönüşüm dalgasının başlangıcına tanıklık ettik. Kendi dijital yeterliliğini inşa etmek, her organizasyonun dayanıklılığı ve büyümesi açısından önem taşıyor.”

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 16 Beta 5 ile birlikte uzun bir aradan sonra pil yüzdesi göstergesi yeniden görünüyor

Apple pazartesi akşamı iOS 16'nın beşinci geliştirici beta sürümünü yayınladı. Bu sürümle bir dizi değişiklik geliyor, ancak Twitter'daki paylaşımlar dikkatinizi çektiyse, herkesin ilgisini çekenin...

Huawei Nova Y70 İncelemesi

Huawei Nova Y70 inceleme yazısında ve videosunda, uzun pil ömürlü ve gençlere özel telefonla ilgili yorumlar ve detaylar yer alıyor.

Instagram fotoğrafları TikTok benzeri şekilde göstermekten vazgeçmeyecek

Instagram tartışmalı tasarım değişikliğini rafa kaldırmış olabilir, ancak bu durum şirketin tam ekran içeriklere olan ilgisini durdurduğu anlamına gelmiyor. Pazartesi günkü haftalık soru-cevap etkinliğinde...

As Dusk Falls inceleme: 7 saat oyun süresine sahip eşsiz bir deneyim

Çok klişe olacak belki ama hayat seçimlerden ibaret. Bilinçli olarak, kimi zamanda bilinçsiz olarak yaptığımız seçimler, insanlara ve hayatla ilgili birçok detaya karşı önyargılarımızın...

Samsung One UI 5 beta sürümünü çeşitli ülkelerde dağıtıma çıkardı

Samsung, One UI 5 açık beta sürümünü resmi olarak ABD, Almanya ve Güney Kore'deki Galaxy S22 sahiplerine sunmaya başladı. Güncelleme, Android 13'ün beklenen sürümünden...

Uygun fiyata iyi özellikler sunan Samsung Galaxy A03 Türkiye’de

Samsung, ileri teknoloji özellikleriyle mükemmel mobil deneyimi herkes için uygun fiyatla sunduğunu belirttiği ve geçen yılın sonlarına doğru tanıttığı Galaxy A03’ü Türkiye'de satışa çıkardı....

Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı

Bir süredir beklenen Samsung Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı. A23 5G'de telefonu 4G versiyonundan ayıran çeşitli özellikler bulunuyor. 5G desteğini getiren işlemcinin...