Teknoloji

Apple iPhone 15’te USB-C’ye geçse de kablo satışlarından pay alabilir

iphone 15 usb-c

Apple’ın artık Lightning portunu terk etmesi ve iPhone 15 serisi 2023’ün sonlarına doğru piyasaya çıktığında USB-C bağlantısını kullanmaya başlaması bekleniyor. Ancak bu, şirketin herkesle aynı açık standardı kullanacağı anlamına gelmiyor.

Apple’ın, Avrupa Birliği’nin tüm telefonların ortak bir bağlantı portu kullanması gerekliliği nedeniyle USB-C’yi etkin bir şekilde kullanmaya zorlamasıyla, şirket sonuç olarak gerçekten para kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Lightning portu, aksesuar üreticilerinin ürünlerinin, her yıl satılan milyonlarca iPhone ile düzgün çalışmasını istiyorlarsa şirketlerin lisans almak için ödemesi gereken bir çip içeriyor. Şimdi yeni bir haber, Apple’ın iPhone 15’i USB-C’ye taşıdığı zaman kullanılacak benzer bir çip üzerinde çalıştığını iddia ediyor.

MacRumors, entegre devrelerde uzman olduğunu iddia eden bir Weibo kullanıcısına dayanarak, Apple’ın Lightning için orijinal kablolarla güvenli kimlik doğrulaması sağlama işlevinin aynısını USB-C bağlantıları için yapacak yeni bir çip hazırladığını öne sürüyor.

Yeni çip teoride, iPhone’ların gerçek USB-C kablolarına ne zaman takıldıklarını belirlemelerine izin verecek ve orijinal olmayanların, şimdi olduğu gibi çalışmasını engelleyecek. Apple, sahte ve güvenli olmayan aksesuarların kullanılmamasını sağlamak için bir çip kullandığını ve güvenlik doğrulaması yaptığını söylüyor. Ancak bunun, Apple’ın aksesuarlardan elde edilen gelirlerin azalmasını önlemek için atılacak bir adım olduğunu söyleyenler de var.

İlginizi çekebilir

Bu haber doğruysa, Apple’ın çipi dünyanın dört bir yanındaki aksesuar üreticilerine lisanslamasını ve satışlardan pay almasını bekleyebiliriz. Apple’ın bazı kablolar için şarj hızlarını da sınırlaması mümkündür. Bu, bazılarının bu yıl iPhone serisine daha hızlı şarj gelebileceğine dair umutlu olmasının bir nedeni olarak, USB-C’ye geçişle özellikle ilginç bir düşünce sayılabilir.

Yine de Apple’ın planlarının ne olduğunu doğrulaması için bir süre beklememiz gerekecek. Her şey olağan temposunda ilerlerse, Apple’ın iPhone 15 ve iPhone 15 Pro serisini eylül ayında duyurmasını bekleyebiliriz. Üstelik bu cihazların hepsi veya en azından iPhone 15 Pro, USB-C portu ile birlikte gelecek.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER