Teknoloji

Avrupa Birliği USB-C girişi zorunluluğu için kesin tarih verdi

avrupa birliği usb-c

Avrupa Birliği USB-C girişi zorunluluğu konusunda kesin tarih verdi. Birliğin Resmi Gazetesi’nde verilen bilgiye göre, “Ortak Şarj” yönetmeliği 28 Aralık 2024’ten itibaren yürürlüğe girecek.

Bu tarihten itibaren Avrupa Birliği sınırlarında piyasaya sürülecek her telefon, tablet, kamera, kulaklık, taşınabilir oyun konsolu, hoparlör, e-kitap okuyucu, klavye, fare ve taşınabilir navigasyon cihazında şarj için USB-C girişi bulunması gerekecek. Eğer şarj hızı 15W seviyesinden yüksekse USB Power Delivery sisteminin desteklenmesi de zorunluluklar arasında yer alıyor.

Avrupa Birliği’nin bu kararının en çok Apple’ı etkileyeceği daha önce de konuşulmuştu. Ancak diğer cihaz üreticilerinin de USB Power Delivery uyumluluğu konusunda mesai yapması gerekiyor. Bu yasanın sadece kablolu şarjı kapsadığını da hatırlatmakta fayda var.

Avrupa Birliği USB-C yasasını dizüstü bilgisayarlarda da uygulayacak

Dolayısıyla Apple’ın önünde cihazlarını sadece kablosuz şarj desteğiyle sunmak gibi bir yol da bulunuyor. Ancak Cupertino merkezli şirketten şimdiye kadar yapılan açıklamalar, Apple’ın iPhone’larda USB-C girişine geçiş konusunda pek fazla direnmeyeceğini gösteriyor.

Avrupa Birliği USB-C girişi yasasını 28 Nisan 2026’dan itibaren dizüstü bilgisayarlar için de uygulayacak. Birliğe üye ülkelerin iç mevzuatlarını da 28 Aralık 2023’e kadar bu yasaya uyumlu hâle getiriyor.

İLGİLİ HABERLER