Final Cut Pro ve Logic Pro için M1 Pro ve M1 Max gücünden yararlanacak güncellemeler

Apple bugün Final Cut Pro ve Logic Pro’yu, yaratıcı profesyoneller için yeni güçlü özelliklerle ve M1 Pro ve M1 Max çipe sahip yeni 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modellerinin gücünden ve performansından en iyi şekilde yararlanan optimizasyonlarla güncelledi.

Apple’ın belirttiğine göre, yeni MacBook Pro’da Final Cut Pro kullanan profesyonel video editörleri Mac’te daha önce yapılması mümkün olmayan birçok şeyi şimdi yapabiliyorlar. Bunlar, yedi adet 8K ProRes video akışını oynatmak veya yeni Liquid Retina XDR Ekran ile 8K HDR videolarda renk sınıflandırma yapmak gibi, daha önce hiçbir dizüstü bilgisayarının yapamadığı şeyler olarak nitelendiriliyor.

Final Cut Pro’nun, yapay öğrenme teknolojisi kullanarak yüzleri ve nesneleri otomatik olarak algılayan ve bunların hareketlerini eşleyen yeni Object Tracker özelliği sayesinde sinema kalitesinde, harika başlıklar ve efektler yaratmak mümkün oluyor. Apple’ın profesyonel müzik yapma yazılımı Logic Pro şimdi uzamsal sesle müzik yapmaya olanak tanıyan eksiksiz bir araç setine sahip. Bu sayede herkes, kendi şarkılarının miksajını yapabiliyor ve bunları Dolby Atmos formatında Apple Music’e aktarabiliyor. Ayrıca müzisyenler M1 Max çipe sahip yepyeni MacBook Pro’da kayıt yaparken 3 kat daha fazla eklenti kullanabiliyorlar. Final Cut Pro ve Logic Pro, macOS Monterey’nin çığır açan performansını ve profesyonel becerilerini temel alarak geliştirilmiş Evrensel uygulamalar ve her ikisi de bugün Mac App Store’dan edinilebiliyor.

Final Cut Pro 10.6 özellikleri

Final Cut Pro’nun çığır açıcı yeni özellikleri sayesinde editörler, hem göz alıcı şekilde takip edilen hareketli grafikler yaratabiliyor hem de iPhone 13 ve iPhone 13 Pro’da Sinematik mod ile çekilmiş videoları düzenleyebiliyorlar. Uygulama, yepyeni MacBook Pro’nun M1 Pro ve M1 Max aracılığıyla sunduğu inanılmaz performans avantajlarından da sonuna kadar yararlanıyor. Video editörleri şimdi yedi adet 8K ProRes akışını tam çözünürlükte yani 230 milyon pikselin üzerinde oynatabiliyor ve ProRes videoları öncekinden en az 5 kat daha yüksek hızla dışa aktarabiliyorlar. Bugünkü güncellemeler arasında yer alan yeni Object Tracker özelliği ile video editörleri, videolardaki yüzlerin ve nesnelerin hareketini takip eden göz alıcı animasyonlu grafikleri hızla ve kolaylıkla hazırlayabiliyor. Yeni 16 inç MacBook Pro’da 5 kata kadar daha hızlı olan nesne izleme analizi, videodaki yüzleri ve nesneleri algılama hızını arttırmak için Apple çipteki Neural Engine’ın yapay öğrenme becerilerinden yararlanıyor.

Yeni iPhone 13 ailesindeki Sinematik mod ile kaydedilmiş videolar Final Cut Pro ve Motion uygulamaları ile kolayca düzenlenebiliyor. Böylece editörler, diledikleri çekimin derinlik efektini ayarlayabiliyor ve zaman içerisinde değiştirmek için anahtar kareleri kullanabiliyorlar. Editörler ekrandaki herhangi bir yüze veya objeye tıklayarak odak noktaları ekleyebiliyor veya bunları silebiliyorlar. Böylece yeniden çekim yapmaya gerek kalmıyor.

Final Cut Pro’ya eşlik eden Motion ve Compressor uygulamaları da bugün güncellenenler arasında. Yeni MacBook Pro’daki Motion ile, karmaşık bir projenin render’ını 2 kata kadar daha hızlı almak ve 5 kat daha fazla kare hızıyla iki adet 8K video akışı oynatmak mümkün. Grafik sanatçıları şimdi nesne izleme özelliğini maskeler, şekiller, 3D nesneler, davranışlar ve filtrelerle birlikte kullanarak büyüleyici görsel efektler yaratabiliyorlar. Ayrıca yeni Neon filtre ile görsellere, şekillere, metinlere ve daha fazlasına göz alıcı bir parıltı eklenebiliyor.

Compressor, yeni MacBook Pro’da HEVC video kod dönüştürme işlemini 2 kata kadar daha hızlı, ProRes video kod dönüştürme işlemini ise 10 kata kadar daha hızlı gerçekleştirebiliyor. Compressor ile Canon Cinema RAW Light video dosyalarından ProRes ve bir ilk olarak H.264 gibi diğer profesyonel formatlara kod dönüştürme işlemi de yapılabiliyor. Watch Folders ise, bir dosya sisteminde seçili olan klasöre yerleştirilmiş içeriği otomatik olarak kodlamayı kolaylaştırıyor.

Logic Pro 10.7 özellikleri

Uzamsal ses, sunduğu devrim niteliğindeki ses deneyimi ve gerçek anlamda çok boyutlu sesler ve netlik ile ses teknolojisinde yeni nesli temsil ediyor. Şimdi sunduğu kapsamlı miksaj ve render araçlarıyla Logic Pro, herkese şarkılarını Apple Music ile uyumlu Dolby Atmos müzik dosyası formatında hazırlama olanağı tanıyor. Müzisyenler, yapımcılar ve ses mühendisleri yeni miksaj ve pan kontrollerini kullanarak stereo projelerini Dolby Atmos destekli surround kanallarda da hazırlayabiliyor. Ayrıca Logic Pro içerisinde yer alan Space Designer, Limiter, Loudness Meter ve Tremolo gibi 13 eklenti de bu yeni yaratıcı becerilerden yararlanmak üzere yenilendi. Şarkılar Apple Music’te yayınlandıktan sonra ise dinleyiciler aygıtlarındaki uzamsal ses desteği ile büyüleyici bir ses deneyiminin tadını çıkarıyorlar. Yeni MacBook Pro ile müzisyenler çok yüksek boyutlardaki uzamsal ses miksajlarında iş istasyonu kalitesinde performans elde ediyor, büyük ses örneği arşivlerini kısa sürede yükleyebiliyor ve kayıt alırken 3 kata kadar daha fazla eklenti kullanabiliyorlar.

Şimdi Logic Pro, bu yaz GarageBand içerisinde tanıtılan yepyeni Producer Packs1 ile birlikte sunuluyor. Müzisyenler; Boys Noize, Mark Lettieri, Mark Ronson, Oak Felder, Soulection, Take A Daytrip, Tom Misch ve TRAKGIRL gibi günümüz müziğinin en popüler parçalarına imza atan isimlerin oluşturduğu ritimleri, döngüleri ve ses örneklerini kullanabiliyorlar. Logic kullancıları şimdi şarkılarında kullanabilecekleri 2.800 yeni döngüye, 50 yeni kite ve 120 yeni yamaya erişebiliyor. Hem de hiçbiri için telif ücreti ödemeden. Yeni güncelleme içerisinde, Lil Nas X’in “Montero (Call Me by Your Name)” adlı popüler parçasının orijinal çok kanallı projesi ve Dolby Atmos uzamsal ses miksajı da bulunuyor.

Final Cut Pro 10.6 ve Logic Pro 10.7 fiyatları

Final Cut Pro 10.6 bugünden itibaren mevcut kullanıcılara ücretsiz bir güncelleme olarak, yeni kullanıcılara ise Mac App Store’da 3.499,99 TL fiyatla sunuluyor. Motion 5.6 ve Compressor 4.6 da bugünden itibaren mevcut kullanıcılara ücretsiz güncellemeler olarak, yeni kullanıcılara ise Mac App Store’da her biri 599,99TL fiyatla sunuluyor. Logic Pro 10.7 da bugünden itibaren mevcut kullanıcılara ücretsiz bir güncelleme olarak, yeni kullanıcılara ise Mac App Store’da 2299,99 TL fiyatla sunuluyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun