Facebook veri paylaşımıyla ilgili kafa karışıklığı nedeniyle WhatsApp gizlilik politikası değişikliğini erteledi

WhatsApp, yeni gizlilik politikasının Facebook ile veri paylaşımını zorunlu kılıp kılmayacağı konusundaki yaygın kafa karışıklığının ardından önemli bir karar aldı. Cuma günü yapılan açıklamayla, 8 Şubat’ta yürürlüğe girmesi planlanan yeni gizlilik politikası üç ay süreyle ertelendi.

Aslında kullanıcı sözleşmesinde yapılacak değişiklik Facebook ile kullanıcı sohbetleri veya diğer profil bilgileriyle ilgili veri paylaşımını etkilemiyor. WhatsApp yapacağı politika güncellemesinin, bir kullanıcının WhatsApp aracılığıyla bir şirketin müşteri hizmetleri platformuyla konuşması durumundaki iş sohbetlerini ele aldığını defalarca açıkladı.

Şirket bugün yayınlanan yeni bir blog gönderisinde, “Son güncellememizle ilgili ne kadar kafa karışıklığı olduğunu pek çok kişiden duyduk.” ifadesine yer verdi. “Endişeye neden olan pek çok yanlış bilgi var ve herkesin ilkelerimizi ve gerçekleri anlamasına yardımcı olmak istiyoruz.” dedi.

WhatsApp, 2016’dan bu yana telefon numaranız da dahil olmak üzere bazı bilgileri Facebook ile paylaşıyor. Tabii, o yıl bu seçenek hâlâ mevcutken veri paylaşımından vazgeçmeyi seçen nadir kullanıcılardan biri değilseniz. Ancak WhatsApp, insanların sohbetlerindeki mesajlarına bakmadığını veya telefon görüşmelerini dinlemeediğini ve WhatsApp görüşmelerinin, bu kötüye kullanımlara karşı korumak için uçtan uca şifrelendiğini sürekli dile getiriyor.

Buna rağmen, kullanıcıları yeni değişiklikle ilgili olarak bilgilendiren bir mesaj penceresinde, WhatsApp’ın Facebook ile nasıl ortak çalıştığından bahsediliyordu ve ayrıca kullanıcılara, yeni şartları kabul etmemeyi seçmeleri halinde hesaplarını silmelerini söyleyen bir uyarı içeriyordu. Bu durum insanlara yeni ve daha saldırgan terimler içeren bir kullanıcı sözleşmesine yönlendirildikleri izlenimini verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Music Android uygulamasına kayıpsız ve uzamsal ses desteği

Şirket, bu hafta içinde karışıklığı gidermeye çalışan ayrı bir blog yazısı yayınladı ve WhatsApp’ı kullandığında hangi bilgilerin korunduğunu ve paylaşılmayacağını belirten bir tablo ekledi. Öte yandan Türkiye’deki kullanıcılar için de özel bir açıklama yaptı.

Ne var ki, gizlilik politikasına yeni ve daha geniş anlamlar içeren bir dilin (WhatsApp’ın zorunlu veri paylaşımını ima etmek için seçtiği ve yanlış anlaşıldığını söylediği dil) eklenmesini vurgulayan çok sayıda haber ve analiz yayınlandı. Buna ek olarak sosyal medyadaki yanlış bilgiler, WhatsApp kullanıcılarının mahremiyetleriyle ilgili olarak tam anlamıyla bir tepki oluşturdu. Sonuç olarak, Signal ve Telegram gibi rakiplere mesajlaşma kayıtlarında bir artış oldu. Yerli mesajlaşma uygulaması BiP de büyük bir kullanıcı artışıyla karşılaştı.

WhatsApp üç aylık süreyi nasıl kullanacak?

Şimdi WhatsApp, bu üç aylık geciktirmeyi hem yeni politikasındaki değişiklikleri hem de kişisel sohbetler, konum paylaşımı ve diğer hassas verilerle ilgili olarka uzun süredir devam eden gizlilik uygulamalarını daha iyi anlatmak için kullanacağını söylüyor. Blog gönderisinde, “İnsanlardan şartları inceleyip kabul etmelerinin isteneceği tarihi geri çekiyoruz.” deniyor.

WhatsApp, bu ayın başlarında değişiklikleri bildirilen yeni hizmet şartları sözleşmesini kabul etmeyen hiç kimsenin uygulamaya erişimi kaybetmeyeceğini söyledi. “Ayrıca, WhatsApp’ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığıyla ilgili yanlış bilgileri temizlemek için çok daha fazlasını yapacağız. Ardından, 15 Mayıs’ta yeni iş seçenekleri kullanıma sunulmadan önce, politikayı kendi hızlarında gözden geçirmeleri için insanlarla kademeli olarak iletişime geçeceğiz.” dedi.

WhatsApp hedeflediği değişiklikleri 15 Mayıs’ta da olsa bile, en sonunda hayata geçirmeyi hedefliyor. Ancak şirket ek zamanı kafa karışıklığını gidermek ve gerçekte nelerin değişeceği ve mesajlaşma deneyimini nasıl iyileştireceği konusunda insanları aydınlatmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Facebook podcast özelliğini gelecek hafta kullanıma sunacak

“Güncelleme, insanların WhatsApp üzerinden bir işletmeye mesaj göndermesi için yeni seçenekler içeriyor ve verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlıyor. Bugün herkes WhatsApp’ta bir işletmeyle alışveriş yapmasa da, gelecekte daha fazla kişinin bunu yapmayı tercih edeceğini ve insanların bu hizmetlerden haberdar olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.” deniliyor blog yazısında. “Bu güncelleme, Facebook ile veri paylaşma yeteneğimizi genişletmiyor.”

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Galaxy M32 resmiyet kazandı: 90 Hz ekran, 6000 mAh pil

Samsung Galaxy M32 sonunda resmen gözler önüne çıktı. Akıllı telefona ihtiyaç duyduğu enerjiyi 6000 mAh kapasiteli pil verecek. 6.4 inç büyüklüğünde 90 Hz AMOLED...

Samsung’un AMD GPU teknolojili ilk mobil işlemcisiyle ilgili son detaylar

Samsung'un Advanced Micro Devices (AMD) ile birlikte geliştirdiği ilk GPU'yu temmuz ayında görebiliriz. Söz konusu iddia Twitter'ın güvenilen teknoloji sızıntı kaynaklarından Ice Universe tarafından...

Dünya’nın ısıyı tutma seviyesi endişe verici boyutlara ulaştı

Yeni bir araştırmanın sonuçları, Dünya'nın kara, okyanus ve atmosfer tarafından hapsedilen ısı miktarının sadece 14 yıl içinde iki katına çıktığını gösteriyor. Araştırmacılar dünyanın ne kadar...

YouTube iPhone ve iPad’ler için Resim İçinde Resim özelliğini getirecek

YouTube iOS uygulaması Resim İçinde Resim desteği kazanıyor. Böylelikle kullanıcılar iPhone ve iPad'lerinde diğer işlerle uğraşırken de video izleyebilecekler. The Verge sitesinin YouTube'dan aldığı...

Poco X3 Pro İncelemesi

Xiaomi'nin çatısı altındaki markalardan biri olan Poco, akıllı telefon pazarının son yıllardaki aktif oyuncuları arasında yer alıyor. Özellikle orta segmente yoğunlaşan şirket, bu alandaki...

Spotify Mini player ile Facebook içinde müzik ve podcast dinleme imkanı

Spotify, kullanıcıların doğrudan Facebook uygulaması üzerinden şarkı ve podcast dinlemelerine olanak sağlayan yeni Mini player özelliğini bugünden itibaren Türkiye’de kullanıma sunuyor. Spotify ve Facebook bugünden...

Porsche Soundtrack My Life müzik deneyimini özelleştirecek

Porsche, Soundtrack My Life adını taşıyan yeni projesi kapsamında sürücülere sürüş deneyimlerine uygun olarak seçilen özel müzikler çalan bir sistem geliştiriyor. Porsche'den verilen bilgiye...

Tim Cook’a göre Android’de iOS’e göre 47 kat daha fazla zararlı yazılım var

Apple CEO'su Tim Cook, şirketinin iOS cihazlarında elle uygulama yükleme imkanını engelleme seçimiyle ilgili görüşlerini paylaştı. iPhone'larda buna izin verilmemesinin nedenlerinden birinin, ilgili güvenlik...