Teknoloji

BiP son altı günde 10 milyon yeni kullanıcı kazandı

WhatsApp’ın 8 Şubat tarihinde güncellenecek kullanıcı sözleşmesi etrafında dönen tartışmalar, oluşan tepkiler ve bu anlık mesajlaşma platformundan kaçış, yerli mesajlaşma uygulaması BiP’e de yaradı. Turkcell’den yapılan açıklamaya göre BiP, son 6 günde 10 milyon yeni kullanıcı rakamına ulaştı. App Store ve Google Play’de üst sıralara yerleşen BiP, dağıtımda olduğu zamanda bu yana toplamda 60 milyondan fazla indirilmiş oldu.

Kullanıcı verilerinin Turkcell’in İstanbul ve Ankara?daki yüksek güvenlikli veri merkezlerinde korunduğu belirtilen BiP’in kullanım oranı da katlanarak arttı. 10 kişiye kadar HD kalitesinde sesli ve grup görüntülü görüşme dışında kaybolan mesajlar, Acil Durum Butonu, 106 dilde anlık tercüme, kişiselleştirilmiş menü gibi birçok özelliği kullanıcılara sunan BiP’te masaüstü bilgisayar uygulamasından veya sadece bir internet tarayıcı üzerinden de mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme de yapılabiliyor.

Son günlerde bireysel ve kurumsal kullanıcılardan gelen yoğun talebin ardından BiP, uygulama mağazalarında “Ücretsiz En Popüler” ve “Trend Olanlar” kategorisinde üst sıralara taşındı. BiP, Google PlayStore’da 50 milyonun üzerinde indirme ve 1 milyonun üzerinde kullanıcı yorumuna ulaştı. Apple AppStore ve Huawei AppGallery’de de en çok tercih edilen uygulamalar arasında üst sıralara yerleşti.

Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, operatör bağımsız 192 ülkede kullanıma sundukları BiP’in sadece ülkemizde değil Pakistan, Hindistan, Almanya, Suudi Arabistan’da da kullanıldığını kaydetti. Bu ülkelerde günlük 1.5 milyona yakın kullanıma ulaştıklarını da vurguladı. “Turkcell olarak yıllardır ‘Türkiye’nin verisi Türkiye?de kalsın’ prensibi doğrultusunda geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerin veri tabanlarını ülkemizde kurduğumuz veri merkezlerimizde tutuyoruz. Kullanıcılarımızın hassasiyetlerini çok önemsiyor, onlardan gelen talepler doğrultusunda uygulamamızı daha da geliştirmeye devam ediyoruz. Gizlilik politikasındaki güncelleme ve sadeleşme ile kullanıcılarımız, hangi verilerin ne için kullanılacağına ilişkin daha net ve anlaşılır bir açıklamaya erişebilirler.”

İLGİLİ HABERLER