WhatsApp tepkisi ve Elon Musk Signal’e ilgiyi patlattı

google news abone ol

Şifrelenmiş mesajlaşma uygulaması Signal, son günlerde platforma kaydolan yeni kullanıcı sayısında büyük bir artış yaşadığını açıkladı. Hatta bu artış, platformun farklı mobil servis sağlayıcıları üzerinden cep telefonu numarası doğrulama işlemlerinde bile gecikme yaşamasına yol açıyor.

Signal Foundation adlı, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yönetilen bir platformun bu kadar çok kullanıcının ilgisiyle karşılaşmasının iki nedeni var: Tesla CEO’su Elon Musk ve Signal’ın rakibi WhatsApp.

Elon Musk, geçtiğimiz çarşamba günü ABD’nin başkentindeki Kongre binasına Trump yanlıları tarafından gerçekleştirilen saldırıların ardından attığı tweette, Facebook’un bunun organize edilmesinde olan rolüne dair imalarda bulunmuştu. Tweette bulunan fotoğrafta bir dizi domino taşı görülüyor ve Facebook’un Harvard Üniversitesi kampüsünde bulunan kızların güzel ya da çirkin olduğunu belirleyen bir platformdan Kongre saldırısının gerçekleşmesine katkıda bulunan yola nasıl geldiği simgeleniyor.

Son yıllarda Facebook eleştirileriyle daha çok ses getiren Musk, 41,5 milyon takipçisine bu tweeti takip eden bir öneride de bulundu ve Signal’ı kullanmalarını tavsiye etti.

WhatsApp tartışmasına gelince, bu durum biraz daha karmaşık. Musk’ın atıfta bulunup bulunmadığı veya mevcut WhatsApp gizlilik sorunundan haberdar olup olmadığı belli olmasa da, Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma uygulamasına karşı şirketin 8 Şubat’ta yeni bir gizlilik politikası uygulamaya başlayacak olmasından kaynaklanan ve giderek artan bir tepki var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
WhatsApp alternatifi arayanlar için uygulama tavsiyeleri

WhatsApp gizlilik politikasıyla ilgili açıklama yaptı

The Verge sitesine göre, WhatsApp konuyla ilgili olarak yayınladığı bir açıklamayla duruma açıklık getirdi:

Ekim ayında duyurduğumuz gibi WhatsApp, insanların hem satın alma hem de doğrudan WhatsApp üzerinden bir işletmeden yardım almalarını kolaylaştırmak istiyor. Çoğu insan arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için WhatsApp’ı kullanırken, giderek daha fazla insan işletmelere de ulaşıyor. Şeffaflığı daha da artırmak amacıyla, ileriye dönük işletmelerin, WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerini yönetmelerine yardımcı olmak için ana şirketimiz Facebook’tan güvenli barındırma hizmetleri almayı seçebileceklerini açıklamak üzere gizlilik politikasını güncelledik. Tabii ki, WhatsApp üzerinden bir işletmeyle mesajlaşmak isteyip istemedikleri kullanıcıya kalmış.

Güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşım uygulamalarını değiştirmez ve insanların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemez. WhatsApp, insanların gizliliğini korumaya büyük önem vermektedir. Kullanıcılarla bu değişiklikler hakkında WhatsApp aracılığıyla doğrudan iletişim kuruyoruz, böylece önümüzdeki ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmek için zamanları olacak.

WhatsApp’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarı politika direktörü Niamh Sweeney de, Twitter’da paylaştığı bir mesaj dizisinde, Avrupa’da yaşayanlar için WhatsApp’ın, hiçbir koşulda reklam hedefleme amacıyla Facebook ile veri paylaşmayacağını kaydetti.

Tüm bunlar, sosyal medyada WhatsApp kullanıcılarının, dünyadaki en büyük sosyal ağa ait olmayan ve kâr amacı gütmeyen şifreli bir mesajlaşma uygulaması olan Signal’e katılmak için platformdan kaçıyor gibi göründüğüne dair bir akım yarattı. Signal’in ürün geliştirmeyi yöneten yazılım kuruluşu Signal Messenger LLC’nin, eski işvereninin gizlilik uygulamalarını kamuya açık bir şekilde eleştiren, hayal kırıklığına uğramış WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton tarafından ortak olarak kurulmuş ve finanse edilmiş olduğunu da belirtmek gerekir.

Yaşananların en ilgi çekici yanı, Signal’ın hem uygulanabilir bir mobil mesajlaşma uygulaması hem de Facebook ekosistemine alternatif olarak büyük bir ilgi uyandırması oluyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 16 Beta 5 ile birlikte uzun bir aradan sonra pil yüzdesi göstergesi yeniden görünüyor

Apple pazartesi akşamı iOS 16'nın beşinci geliştirici beta sürümünü yayınladı. Bu sürümle bir dizi değişiklik geliyor, ancak Twitter'daki paylaşımlar dikkatinizi çektiyse, herkesin ilgisini çekenin...

Huawei Nova Y70 İncelemesi

Huawei Nova Y70 inceleme yazısında ve videosunda, uzun pil ömürlü ve gençlere özel telefonla ilgili yorumlar ve detaylar yer alıyor.

Instagram fotoğrafları TikTok benzeri şekilde göstermekten vazgeçmeyecek

Instagram tartışmalı tasarım değişikliğini rafa kaldırmış olabilir, ancak bu durum şirketin tam ekran içeriklere olan ilgisini durdurduğu anlamına gelmiyor. Pazartesi günkü haftalık soru-cevap etkinliğinde...

As Dusk Falls inceleme: 7 saat oyun süresine sahip eşsiz bir deneyim

Çok klişe olacak belki ama hayat seçimlerden ibaret. Bilinçli olarak, kimi zamanda bilinçsiz olarak yaptığımız seçimler, insanlara ve hayatla ilgili birçok detaya karşı önyargılarımızın...

Samsung One UI 5 beta sürümünü çeşitli ülkelerde dağıtıma çıkardı

Samsung, One UI 5 açık beta sürümünü resmi olarak ABD, Almanya ve Güney Kore'deki Galaxy S22 sahiplerine sunmaya başladı. Güncelleme, Android 13'ün beklenen sürümünden...

Uygun fiyata iyi özellikler sunan Samsung Galaxy A03 Türkiye’de

Samsung, ileri teknoloji özellikleriyle mükemmel mobil deneyimi herkes için uygun fiyatla sunduğunu belirttiği ve geçen yılın sonlarına doğru tanıttığı Galaxy A03’ü Türkiye'de satışa çıkardı....

Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı

Bir süredir beklenen Samsung Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı. A23 5G'de telefonu 4G versiyonundan ayıran çeşitli özellikler bulunuyor. 5G desteğini getiren işlemcinin...