WhatsApp’ın gizlilik politikasında tartışma yaratacak değişiklik

google news abone ol

WhatsApp, 2014’te Facebook tarafından satın alınmıştı. Facebook’un WhatsApp’la olan ilişkisi ve iki platform arasındaki veri akışı da o günden bu yana tartışılıyor. Bu durum WhatsApp’ın gizlilik politikasında yapılan yeni değişiklikle biraz daha alevlenecek gibi görünüyor.

WhatsApp’ın yeni gizlilik politikasında kullanıcıların servisten faydalanmaya devam etmek için bazı verilerinin Facebook’a aktarımına onay vermeleri gerekiyor. Bu konuda karar vermek için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre tanınıyor. Söz konusu tarihte ya yeni gizlilik politikasına onay vermek ya da WhatsApp kullanmayı bırakmak gerekiyor.

Bu değişikliğin gerekçesi olarak hizmeti iyileştirmek ve Facebook’un sistemleri ve altyapısıyla entegrasyon sağlamak gösteriliyor. Ancak yapılanların WhatsApp kullanıcılarından ziyade Facebook’a fayda sağlayacağını görmek de pek zor değil.

Facebook’un bu hamlesini elindeki önemli varlıkları reklam ağına entegre etme çalışmalarının en son halkası olarak değerlendirmek de mümkün. Facebook Messenger ve Instagram’ın sohbet özelliğini birleştiren şirket, artık Oculus Quest 2 kullanımı için de Facebook hesabına sahip olmayı zorunlu kılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iOS 16.1.2 küçük düzeltmelerle dağıtımda

Yapılan değişikliğin WhatsApp ve Instagram’ın Facebook’tan ayrılması gereken çevrelerin itirazlarını biraz daha artıracağını tahmin etmek zor değil. Özellikle ABD Kongresi’nde Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın ayrılması gerektiğine yönelik düşünceler sıklıkla dile getiriliyor. WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası bu itirazları biraz daha artıracağı rahatlıkla söylenebilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın yakında çıkacak karma gerçeklik başlığı “xrOS” ile çalışacak

Apple, Bloomberg'den Mark Gurman'ın haberine göre, yakında çıkacak olan karma gerçeklik başlığının çalıştıracağı yazılımın "realityOS" olarak bilinen adını "xrOS" olarak değiştirdi. Gurman'ın da belirttiği...

En iyi Netflix aile filmleri: Ailecek izlenecek filmler

Özellikle hafta sonları, aile bireyleriyle bir aradaysanız, yapılacak en güzel işlerden bir tanesi ailecek izlenecek filmler arasından seçim yapmaktır. Netflix aile filmleri bu noktada...

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

ÖNE ÇIKANLAR