Elon Musk SN10 Starship patlamasının nedenini açıkladı

SpaceX’in SN10 Starship prototipi, yüksek irtifa testini başarıyla tamamlamasının ardından yere indikten kısa bir süre sonra patlamıştı. SpaceX CEO’su Elon Musk, SN10 Starship prototipinin patlama nedenini Twitter hesabı aracılığıyla açıkladı.

Mikro blog servisinde kendisine gelen sorulara yanıt veren Musk, SN10 motorunun itme kuvvetinin yakıt tankından gelen kısmi helyum emmesi nedeniyle düştüğünü ve bu nedenle roketin alt kısımlarının parçalandığını belirtti. SpaceX’in farklı çözümler üzerinde çalıştığını söyleyen Musk, bu sorunun SN11’de tekrarlanmayacağını ifade etti.

NASA Spaceflight’tan Chris Bergin ise Musk’ın bahsettiği problemin “uğraşılması zor” türden olduğunu dile getirdi. Bergin, basınç sisteminden kaynaklı helyum emmesi probleminin SN8’in de patlamasına yol açtığını hatırlattı. Bunun doğru bir nokta olduğunu söyleyen Musk, ilgili değişikliği o dönem kendisine makul göründüğü için onayladığını belirtti.

Elon Musk ve SpaceX, SN10 Starship patlamasına rağmen çalışmalarına devam ediyor. Şirket kısa süre önce SN11 prototipini yüksek irtifa testi için Boca Chica fabrikasındaki fırlatma rampasına götürmüştü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
NASA'nın Ingenuity Mars helikopterinden dikkate değer uçuş başarısı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Piramit büyüklüğünde bir asteroit Dünya'nın yakınından geçti

Sony 10 milyondan fazla PS5 oyun konsolu sattı

Sony Interactive Entertainment, 12 Kasım 2020’de piyasaya sürülen en yeni nesil oyun konsolu PlayStation5'in dünya genelinde 10 milyondan fazla sattığını duyurdu. Sony daha önce...

WhatsApp iOS ile Android arasında sohbet geçmişi taşıma özelliğini test ediyor

WhatsApp, WABetaInfo ve 9to5Google'ın haberlerine göre, kullanıcılarının sohbet geçmişlerini iOS'tan Android'e aktarmaları için bir yol geliştiriyor. Bu özellik, Facebook'un sahip olduğu mesajlaşma hizmetiyle ilgili...