SpaceX Starship SN10 inişinden kısa süre sonra patladı

SpaceX Starship SN10 prototipi yüksek irtifa testiyle yeryüzünden 10 kilometre yukarıya çıktı. Uzay aracı testin ardından başarılı bir şekilde yere iniş yapmayı başarsa da, bundan kısa bir süre sonra büyük bir gürültüyle patladı.

Patlama, SpaceX’in canlı yayınının kesilmesinden kısa bir süre sonra gerçekleşti. Ancak NASA Spaceflight patlama anını kaydetmeyi başardı. Patlamayı gösteren bir Twitter paylaşımına yanıt veren SpaceX CEO’su Elon Musk, Starship SN10’un patlamasını “onurlu bir ayrılık” olarak tanımladı.

Starship SN10’un patlayan ilk prototip olmadığını belirtmek gerekiyor. Daha önce de iki Starship prototipi farklı nedenlerle patlamıştı. SN10’u özel kılan ise iki defa havalanan ilk Starship prototipi olması.

SpaceX Starship SN10 prototipinin neden patladığı konusunda şimdilik bilgi vermiş değil. Ancak incelemelerin ardından patlamanın sebebin anlaşılması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Instagram'dan beğeni sayısı gösterimi için yeni test

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...