Android telefonların Türkiye’deki geleceği ne olacak?

Google’ın Türkiye’de satılacak Android telefonlarıyla ilgili olarak aldığı karar gündeme bomba gibi düştü. Dün sabah saatlerinde internet sitelerine düşmeye başlayan ve bizim de burada yer verdiğimiz durum, akşam saatlerinde Google’dan gelen resmi açıklamayla doğrulanmıştı. Peki, Android telefonların Türkiye’deki geleceği ne olacak?

Meselenin geçmişini özetleyecek olursak, Rekabet Kurumuna Yandex tarafından yapıldığı iddia edilen şikayet doğrultusunda Google’a yönelik soruşturma başlatılmış ve geçtiğimiz yılın eylül ayında şirkete 90 milyon TL’nin üstünde bir ceza kesilmişti. Aynı zamanda şirketin rekabetin sağlanmasına dair belirli yükümlülükleri yerine getirilmesi kararı da verilmişti.

İncelemenin başlatılmasının nedeni Google’ın Android işletim sisteminde kendi arama motorunu ve web tarayıcısını varsayılan olarak sunması ve bunları değiştirmeye yönelik seçenek vermemesiydi. Rekabet Kurumu, Google’dan kullanıcılara başka seçeneklerden yararlanma imkanını sunmasını talep etmişti.

Google’dan beklenti gayet doğal, çünkü benzer bir durum Avrupa’da da yaşanmış ve orada Google’a yüklü bir para cezası verilmişti. Ayrıca kullanıcılara arama motoru ve varsayılan internet tarayıcısını seçme imkanını tanınması zorunluluğu getirmişti. Google da Avrupa Birliği tarafından verilen karar sonucunda Android’de gerekli düzenlemeleri hayata geçiriyor.

Anladığımız kadarıyla Google, Avrupa’daki adımlarını Türkiye’de atmaya yanaşmadı. Ya da Rekabet Kurumu tarafından yeterli görünecek adımlar atılmadı. Bunun sonucunda şirket, Türkiye’de satılacak Android telefonlarına uygulamaları ve servisleri için gerekli olan lisansı 12 Aralık tarihi sonrası için vermeme kararı aldı. Bunu da Türkiye’deki iş ortaklarına gönderdiği bir mektup ile iletti.

Google’ın bu kararı belirtilen tarih sonrasında piyasaya girecek Android telefonlarında Google uygulamaları ve servislerinin olmayacağı anlamına geliyor. Üstelik bu karar sadece yeni ürünler için değil, mevcut ürünlerin belirtilen tarih sonrasında stoklara giren örneklerini de kapsıyor. Sonuç olarak bugün lisanslı bir Android telefonunda gördüğümüz Gmail, Haritalar, YouTube gibi uygulamaları Android telefonlarda görmeyeceğiz. Kurulum esnasında da Google Hesabı ile kullanıcı girişi yapma, cihazın yedeğini Google’dan kurma, Google’a yedekleme yapma ve benzeri bağlantılı işlemler de bulunmayacak. Hatta mevcut cihazların Android güncellemelerini almasının da kesintiye uğraması durumunun bulunduğu da dillendiriliyor.

Kısacası, bundan birkaç ay önce Huawei ile ilgili olarak konuştuğumuz durumun bir benzerini Türkiye’de satılacak tüm Android telefonlarının başına gelmesi söz konusu. Hatırlayacak olursanız, ABD Ticaret Bakanlığı Huawei’yi kara listeye almış ve bu şirketin ABD’li şirketlerle iş yapması devlet onayına bağlanmıştı. Bu nedenle Google da Huawei’nin Android lisansını iptal etmişti. Bunun sonucunda sonbaharda tanıtılan Huawei Mate 30 serisi Google uygulamaları ve servislerinden yoksun biçimde çıkmıştı. Bu durum normalde Türkiye’de gördüğümüz Mate serisinin en son üyelerinin Türkiye’de çıkışını da belirsizliğe sokmuştu. Huawei olayı bize, Türkiye’deki tüketicilerin Android işletim sisteminin durumuna ve güncellemelere büyük önem verdiğini bir kez daha göstermişti.

Google uygulama ve servisleri olmadan da üreticiler Android telefonları çıkarabilirler. Ancak bunların yerlerine neler koyacakları ve bunların deneyimi ne kadar eksiksiz biçimde karşılayacağı büyük bir soru işareti. Bunların yerini alacak, bize ait çözümler yok. Güvenliği konusunda yüzde 100 emin olamadığımız uygulama mağazalarını veya diğer servisleri kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Koskoca Huawei bile, Google uygulamalarının ve servislerinin eksikliğini kapatma konusunda süreye ihtiyaç duyuyor. Mate 30 serisi donanım açısından çok etkileyici olsa da, Google’ın uygulamalarının eksikliği bu telefonların çekiciliğinin gölgede kalmasına neden oldu. Yani, Google bildiğimiz Android deneyiminde büyük önem tutuyor ve hatta deneyimin kalbinde yer alıyor. Onu çekip aldığınızda da bu işletim sisteminin anlamı büyük oranda kalmıyor. Çin örneğini verebilirsiniz, ancak orada tüketiciler Google uygulamalarının yoksunluğuna alışkın, bunları hiç deneyimlemediler. Bizim için ise durum çok farklı.

Mate 30 örneğinde gördüğümüz gibi, kullanıcıların Google uygulamalarını ve servislerini daha sonra elle etkinleştirme imkanları bulunuyor. Tabii ki, bunlar gayriresmi yollar ve hiçbir zaman güvenlik konusunda yüzde 100 emin olunan çözümler değil. Yani, cihaz güvenliğini de bir şekilde tehlikeye atma ihtimaliniz çok yüksek.

Bugün Türkiye’de akıllı telefon pazarı Android’in hakimiyetinde. Özellikle hacmin yüksek olduğu 3000 TL altı fiyat segmentindeki ürünlerin neredeyse tamamı Android’le çalışıyor. Üreticilerin Google uygulamaları ve servisleri olmadan telefonlar çıkarmaları teknik olarak çok zor görünüyor. Piyasaya sunsalar bile bunların tüketici tarafında kabul görmesi de çok zor olacaktır. Eğer anlaşma sağlanamazsa, üst segmentte ise iPhone’un pazar payının daha da arttığını, tüketicilerin Android telefonlar yerine iPhone’u tercih ettiğini görebiliriz.

Sonuç olarak, Google ve Rekabet Kurumunun en kısa sürede uzlaşmasını ummaktan başka bir çaremiz şu an için yok gibi görünüyor. Eğer akıllı telefon satın almayı düşünüyorsanız, stoktaki telefonlar bitmeden harekete geçmeniz ve bir Android telefon satın almanız iyi olabilir. Bu karar ikinci el Android telefonlarının fiyatlarının da yükselmesine neden olacaktır.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

2020’deki sıcaklık artışı meteoroloji uzmanlarını endişelendiriyor

2020, kayıtlara geçen en sıcak yıllardan birisiydi. Bu durum, çeşitli bilim kuruluşları tarafından paylaşılan raporlarla da doğrulandı. NASA, 2020'nin en sıcak yıllar sıralamasında 2016'yla...

Epic Games 280 TL fiyatlı Star Wars Battlefront II’yi ücretsiz yaptı

Verdiği ücretsiz oyunlarla hafızalara kazınan Epic Games, hediye oyunlar vermeye ve oyunseverlerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Epic Games'in ücretsiz olarak oyunseverlere sunduğu son oyun ise...

Samsung Galaxy SmartTag Bluetooth ve ultra geniş bant destekleriyle geliyor

Samsung, Galaxy S21 serisini ve Galaxy Buds Pro'yu tanıttığı etkinlikte Galaxy SmartTag adını taşıyan Bluetooth destekli yer bulucu cihazını tanıttı. Kullanıcılar SmartTag'i anahtarlarına veya...

Samsung Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra Ön İnceleme – Video

Samsung zaman geçtikçe yılın ilk yarısında çıkardığı amiral gemisi Galaxy S telefonlarının çıkışını daha da öne çekiyor. Yıllar önce şubat ayının sonlarında Barselona'da düzenlenen...

Samsung Galaxy Buds Pro tanıtıldı: Aktif gürültü engelleme, 360 Audio, suya dayanıklılık

Samsung Galaxy Buds Pro, pek çok sızıntının ardından sonunda resmen gözler önüne çıktı. Galaxy S21 serisiyle birlikte Galaxy Unpacked etkinliğinde tanıtılan kablosuz kulaklık, Galaxy...

Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra tanıtıldı; işte özellikleri

Samsung, haftalar boyunca süren sızıntı ve dedikoduların ardından 2021'nin ilk amiral gemisi Android telefonlarını duyurdu. Samsung Galaxy S21 serisi içinde Galaxy S21, Galaxy S21...

Galaxy S21 tanıtımının yapılacağı Galaxy Unpacked saat kaçta, nasıl izlenir?

Samsung, Galaxy S21 serisinin yeni üyelerini Samsung Unpacked online yayını ile tanıtacak. Önceden hazırlanmış bir kayıt olarak sunulacak bu tanıtım etkinliğinde S21 serisinin yeni...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Ana ekrana ekleyin

Ekle
×