Windows 11 Android uygulama desteği için neden Google yerine Amazon tercih edildi?

google news abone ol

Windows 11 ön gösterim etkinliğinin en çok ilgi çeken duyurularından bir tanesi Android uygulamalarının yeni Microsoft Store’a gelecek olmasıydı. Ancak bu durum Amazon sayesinde mümkün olacaktı. Her ne kadar Microsoft’un duyurusu memnuniyet yaratsa da, kafa karışıklığını ve çeşitli soruları da beraberinde getirdi: Microsoft neden Android uygulamaları için Google Play Store yerine Amazon App Store tercihini yaptı?

Windows 11 ile yeniden tasarlanan Microsoft Store birçok yeni özellik ve memnun edici bir tasarımla geliyor. Ancak kullanıcıların Google’ın kendi Play Store mağazasında bulunan miktarla karşılaştırıldığında aralarından seçim yapabilecekleri çok daha az Android uygulaması olacak.

Buna rağmen Microsoft’un neden seçimini Google yerine Amazon’dan yana yaptığının cevabı da bu haberde yer alıyor.

Google Android uygulamaları için yepyeni bir paketleme sistemine geçiyor

Google kısa süre önce Android uygulamalarının yükleme dosyaları için kullanılan APK adlı derleme biçimini değiştireceğini ve ağustos ayından itibaren “Android App Bundle” veya AAB olarak adlandırılan yeni bir biçime geçeceğini duyurdu.

Android cihazınız için Google Play Store’dan bir uygulama indirdiğinizde, nasıl Windows’ta bir uygulama kurulum dosyasını ‘.exe’ veya Apple’ın macOS işletim sisteminde ‘.DMG’ olarak indiriyorsanız, benzer şekilde Android’de de benzer şekilde ‘.APK’ uzantılı kurulum dosyalarını cihazınıza indirirsiniz.

Bununla birlikte, Google’a göre bu yeni dosya türü, imzalanabilmesinin yanı sıra uygulamanın boyutunu küçültüyor. Bu, Google’ın uygulamayı bir ‘Yükleme Anahtarı’ ile Play Store’dan izleyebileceği anlamına gelir. Böylece istenmeyen bir şey olursa bir geliştirici için uygulamayı kurtarmaya yardımcı olabilir.
İşte bu noktada Windows 11’de Android uygulamalarını çalıştırma imkanı için devreye Amazon Appstore giriyor.

Windows 11 Android uygulama desteği için Amazon alternatifi

windows 11 android

Amazon, yıllardır Kindle Fire serisi cihazlarının kullanıcılarının Amazon’un kendi sitesinden ve şirketin kendi mağazasından uygulama indirmesine olanak tanıyan Android uygulama mağazasına sahip.

Mağazanın 2011’deki çıkışından bu yana, Amazon’da neredeyse 500 bin adet uygulama bulunuyor. Ne var ki bu, Google Play Store’da bulunan milyonlarla karşılaştırıldığında çok az görünüyor.

Bununla birlikte, Amazon’un bu mağaza üzerinde tam kontrolü bulunuyor, bu nedenle Apple’ın kendi yönergelerine benzer şekilde, yasa dışı olarak ücretsiz oyunlar ve normalde ücretli olarak sunulan uygulamaların sahte ücretsiz versiyonlarını yapan geliştiriciler engellenir.

Bu, Google’ın AAB planları ve her uygulamayı bir yükleme anahtarıyla imzalama planıyla birlikte, Google Play Store yerine Amazon’un mağazasını Windows 11’de görecek olmamızın nedeni olabilir. Üstelik bu seçim Microsoft’un Amazon’un uygulama vitrininde mevcut olanlara odaklanmasına yardımcı olabilir ve yeni Microsoft Store’un taklitçi uygulamalarla dolmasını engeller. Dahası, Amazon bunu zaten yaptığı için Microsoft’un Android tarafından gelen uygulamaları denetlemesi gerekmeyecektir.

Meseleye bu açıdan yaklaştığınızda gerçekten dahice bir hareket. Microsoft’un minimum çabasıyla yeni Microsoft Store daha fazla uygulamaya ev sahipliği yapar. Üstelik bu, iOS uygulamalarının bundan böyle M1 Mac’lerde kullanılabilir olmasıyla daha zengin seçenekler sunan Apple’ın Mac App Store’una önemli bir rakip olmasına yardımcı olacaktır.

Microsoft Edge için kullanılabilen uzantıların Microsoft Store’dan erişilebilir olmasının yanı sıra, yenilenmiş uygulama mağazası yeni ve mevcut kullanıcıların daha önce bulamamış olabilecekleri uygulamaları keşfetmeleri için harika bir çıkış noktası olabilir.

Windows 11 için ilk ön izleme sürümü bu hafta başında yayınlandı, ancak şu anda Android uygulamalarını içermiyor. Bu nedenle Microsoft’un bu mobil uygulamalar için desteği dahil etmesinin ne kadar başarılı olduğunu görmek için beklememiz gerekecek. Bu arada Windows 11 ile ilgili ilk izlenimlerimiz için ön inceleme videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 16 Beta 5 ile birlikte uzun bir aradan sonra pil yüzdesi göstergesi yeniden görünüyor

Apple pazartesi akşamı iOS 16'nın beşinci geliştirici beta sürümünü yayınladı. Bu sürümle bir dizi değişiklik geliyor, ancak Twitter'daki paylaşımlar dikkatinizi çektiyse, herkesin ilgisini çekenin...

Huawei Nova Y70 İncelemesi

Huawei Nova Y70 inceleme yazısında ve videosunda, uzun pil ömürlü ve gençlere özel telefonla ilgili yorumlar ve detaylar yer alıyor.

Instagram fotoğrafları TikTok benzeri şekilde göstermekten vazgeçmeyecek

Instagram tartışmalı tasarım değişikliğini rafa kaldırmış olabilir, ancak bu durum şirketin tam ekran içeriklere olan ilgisini durdurduğu anlamına gelmiyor. Pazartesi günkü haftalık soru-cevap etkinliğinde...

As Dusk Falls inceleme: 7 saat oyun süresine sahip eşsiz bir deneyim

Çok klişe olacak belki ama hayat seçimlerden ibaret. Bilinçli olarak, kimi zamanda bilinçsiz olarak yaptığımız seçimler, insanlara ve hayatla ilgili birçok detaya karşı önyargılarımızın...

Samsung One UI 5 beta sürümünü çeşitli ülkelerde dağıtıma çıkardı

Samsung, One UI 5 açık beta sürümünü resmi olarak ABD, Almanya ve Güney Kore'deki Galaxy S22 sahiplerine sunmaya başladı. Güncelleme, Android 13'ün beklenen sürümünden...

Uygun fiyata iyi özellikler sunan Samsung Galaxy A03 Türkiye’de

Samsung, ileri teknoloji özellikleriyle mükemmel mobil deneyimi herkes için uygun fiyatla sunduğunu belirttiği ve geçen yılın sonlarına doğru tanıttığı Galaxy A03’ü Türkiye'de satışa çıkardı....

Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı

Bir süredir beklenen Samsung Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı. A23 5G'de telefonu 4G versiyonundan ayıran çeşitli özellikler bulunuyor. 5G desteğini getiren işlemcinin...