Windows 11 Android uygulama desteği için neden Google yerine Amazon tercih edildi?

Windows 11 ön gösterim etkinliğinin en çok ilgi çeken duyurularından bir tanesi Android uygulamalarının yeni Microsoft Store’a gelecek olmasıydı. Ancak bu durum Amazon sayesinde mümkün olacaktı. Her ne kadar Microsoft’un duyurusu memnuniyet yaratsa da, kafa karışıklığını ve çeşitli soruları da beraberinde getirdi: Microsoft neden Android uygulamaları için Google Play Store yerine Amazon App Store tercihini yaptı?

Windows 11 ile yeniden tasarlanan Microsoft Store birçok yeni özellik ve memnun edici bir tasarımla geliyor. Ancak kullanıcıların Google’ın kendi Play Store mağazasında bulunan miktarla karşılaştırıldığında aralarından seçim yapabilecekleri çok daha az Android uygulaması olacak.

Buna rağmen Microsoft’un neden seçimini Google yerine Amazon’dan yana yaptığının cevabı da bu haberde yer alıyor.

Google Android uygulamaları için yepyeni bir paketleme sistemine geçiyor

Google kısa süre önce Android uygulamalarının yükleme dosyaları için kullanılan APK adlı derleme biçimini değiştireceğini ve ağustos ayından itibaren “Android App Bundle” veya AAB olarak adlandırılan yeni bir biçime geçeceğini duyurdu.

Android cihazınız için Google Play Store’dan bir uygulama indirdiğinizde, nasıl Windows’ta bir uygulama kurulum dosyasını ‘.exe’ veya Apple’ın macOS işletim sisteminde ‘.DMG’ olarak indiriyorsanız, benzer şekilde Android’de de benzer şekilde ‘.APK’ uzantılı kurulum dosyalarını cihazınıza indirirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Edge'in şifre yöneticisi şimdi mobil uygulamalara giriş için kullanılabiliyor

Bununla birlikte, Google’a göre bu yeni dosya türü, imzalanabilmesinin yanı sıra uygulamanın boyutunu küçültüyor. Bu, Google’ın uygulamayı bir ‘Yükleme Anahtarı’ ile Play Store’dan izleyebileceği anlamına gelir. Böylece istenmeyen bir şey olursa bir geliştirici için uygulamayı kurtarmaya yardımcı olabilir.
İşte bu noktada Windows 11’de Android uygulamalarını çalıştırma imkanı için devreye Amazon Appstore giriyor.

Windows 11 Android uygulama desteği için Amazon alternatifi

windows 11 android

Amazon, yıllardır Kindle Fire serisi cihazlarının kullanıcılarının Amazon’un kendi sitesinden ve şirketin kendi mağazasından uygulama indirmesine olanak tanıyan Android uygulama mağazasına sahip.

Mağazanın 2011’deki çıkışından bu yana, Amazon’da neredeyse 500 bin adet uygulama bulunuyor. Ne var ki bu, Google Play Store’da bulunan milyonlarla karşılaştırıldığında çok az görünüyor.

Bununla birlikte, Amazon’un bu mağaza üzerinde tam kontrolü bulunuyor, bu nedenle Apple’ın kendi yönergelerine benzer şekilde, yasa dışı olarak ücretsiz oyunlar ve normalde ücretli olarak sunulan uygulamaların sahte ücretsiz versiyonlarını yapan geliştiriciler engellenir.

Bu, Google’ın AAB planları ve her uygulamayı bir yükleme anahtarıyla imzalama planıyla birlikte, Google Play Store yerine Amazon’un mağazasını Windows 11’de görecek olmamızın nedeni olabilir. Üstelik bu seçim Microsoft’un Amazon’un uygulama vitrininde mevcut olanlara odaklanmasına yardımcı olabilir ve yeni Microsoft Store’un taklitçi uygulamalarla dolmasını engeller. Dahası, Amazon bunu zaten yaptığı için Microsoft’un Android tarafından gelen uygulamaları denetlemesi gerekmeyecektir.

Meseleye bu açıdan yaklaştığınızda gerçekten dahice bir hareket. Microsoft’un minimum çabasıyla yeni Microsoft Store daha fazla uygulamaya ev sahipliği yapar. Üstelik bu, iOS uygulamalarının bundan böyle M1 Mac’lerde kullanılabilir olmasıyla daha zengin seçenekler sunan Apple’ın Mac App Store’una önemli bir rakip olmasına yardımcı olacaktır.

Microsoft Edge için kullanılabilen uzantıların Microsoft Store’dan erişilebilir olmasının yanı sıra, yenilenmiş uygulama mağazası yeni ve mevcut kullanıcıların daha önce bulamamış olabilecekleri uygulamaları keşfetmeleri için harika bir çıkış noktası olabilir.

Windows 11 için ilk ön izleme sürümü bu hafta başında yayınlandı, ancak şu anda Android uygulamalarını içermiyor. Bu nedenle Microsoft’un bu mobil uygulamalar için desteği dahil etmesinin ne kadar başarılı olduğunu görmek için beklememiz gerekecek. Bu arada Windows 11 ile ilgili ilk izlenimlerimiz için ön inceleme videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

AirPods 3 ve bir sonraki iPhone SE ile ilgili en son tahminler

Apple, Nikkei tarafından verilen bir habere göre, gelecek ay içinde güncellenmiş AirPods modelinin, diğer bir deyişle AirPods 3 kablosuz kulaklıkların seri üretimine başlayacak. Şirket...

Twitter olumlu ve olumsuz oy tepkileri için denemeler yapıyor

Twitter, retweetleme ve yanıtlama için var olan normal seçeneklere eşlik edecek yeni araçları test ediyor. Bazı kullanıcılar tweet'ler için yeni olumlu oy ve olumsuz...

Clubhouse davet ve bekleme listesini kaldırdı, üyelik herkese açıldı

Clubhouse genişliyor. Kurucu ortaklar Paul Davison ve Rohan Seth, çarşamba günü uygulamaya kullanıcı kaydının artık yalnızca davetlilere açık olmadığını duyurdu. Bir sözcü, şu anda...

Twitter TweetDeck için yaptığı kapsamlı yenilikleri ilk kez paylaştı

Twitter'ın TweetDeck'in hâlâ var olduğunun farkında ve şirket bir süredir bu servisin kapsamlı bir yenilemesi üzerinde çalışıyordu. Salı günü ise, yeniden düzenlenmiş uygulamanın tek...

Netflix oyun açılımını mobil cihazlarla başlatacak

Netflix, oyun alanındaki ilk faaliyetlerinin mobil oyunlara odaklanacağını ve oyunların kullanıcıların Netflix aboneliklerine dahil edileceğini açıkladı. Şirket bu duyuruyu salı günkü ikinci çeyrek kazanç...

Galaxy Z Fold 3 ve Z Flip 3 için Unpacked etkinliği duyuruldu

Samsung, bir sonraki Unpacked ürün etkinliğini ne zaman düzenleyeceğini resmen duyurdu. 11 Ağustos saat 18.00'de başlayacak olan etkinlikte, her ikisi hakkında zaten epeyce detayın...

Blue Origin Jeff Bezos ve yanındakileri uzaya çıkardı, başarıyla geri getirdi

Blue Origin, insanları uzaya götüren özel şirketler arasına katıldı. Jeff Bezos'un şirketi; Bezos'u, yanında kardeşi, Wally Funk ve yolculuk için ödeme yapan müşterisi Oliver...

iOS 14.7 güncellemesi yayınlandı; MagSafe Battery Pack için destek geldi

Apple iOS 14.7 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme iPhone 12 sahiplerinin MagSafe Battery Pack aygıtından tam olarak yararlanmasına ve HomePod kullanıcılarının sayaçlarını telefonlarından yönetmesine izin...