Teknoloji

Windows 11 Android uygulamalarını çalıştıracak

windows 11 android

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11, Android uygulamalarını da çalıştıracak. Yazılım devi, bu sürpriz açıklamayı bugün düzenlediği Windows etkinliğinde yaptı. Android uygulamaları Windows 11’de yerel olarak desteklenecek ve yenilenen Windows Mağaza üzerinden indirilebilecek.

Microsoft, Android uygulamalarını Windows 11’e getirmek için Amazon’un uygulama mağazasını kullandığını belirtti. Uygulamalara Intel Bridge teknolojisinden güç alan yeni Windows Mağaza aracılığıyla erişilebilecek. Windows 11’deki Android uygulamaları, görev çubuğuna sabitlenebilecek.

Android uygulamalarının Windows 11’e gelişi, Apple’ın M1 işlemcisinin de yardımıyla iOS uygulamalarını macOS’te çalıştırmayı mümkün kılmasına verilmiş bir yanıt olarak değerlendirilebilir. Pek çok mobil uygulamanın web versiyonu olsa da, bu web uygulamaları kullanıcı deneyimi bakımından mobil muadillerinin arkasında kalıyor.

Microsoft, etkinlikte TikTok Android uygulamasının Windows 11 üzerinde nasıl çalıştığını gösterdi. Ancak mevcut cihazların Android uygulamalarını ve Intel ile yapılan bu iş birliğini nasıl destekleyeceği konusunda bilgi verilmedi.

Microsoft 2015’te Windows geliştiricilerinin mevcut Android uygulamalarını Windows için yeniden düzenlemelerini mümkün kılmıştı. Astoria adı verilen bu proje, geliştiricileri uygulamalarını Windows’a uyarlamaya teşvik amacıyla hayata geçirilmişti. Ancak henüz bir yıl geçmeden proje çökmüş, Microsoft da “mobil işletim sistemlerinden Windows’a kod getirmek için iki köprü teknolojisi kullanmanın gereksiz olduğunu” kabul etmişti.

Microsoft, Android uygulamalarının Windows üzerinde yerel biçimde çalıştırılması fikrini uzun süredir değerlendiriyor. Şirket Windows 10’un çıkışından önce Android uygulamalarını Windows Mağaza’da listeleme fikrini de değerlendirmişti. Ancak bunun yerine geliştircilerin sonu pek iyi olmayan Universal Windows Platformu’na yönlendirilmesine karar verilmişti.

Android uygulamalarının doğrudan Windows’a entegre edilmesi önemli bir değişiklik niteliği taşıyor. Microsoft, Telefonunuz uygulamasıyla Android ve Windows arasındaki uçurumu hatırı sayılır ölçüde kapatmıştı. Uzun yıllardır Android’i Windows’un mobil versiyonu olarak benimseyen yazılım devi, Windows 11 ile Android uygulamalarını destekleyerek bu yaklaşımını net biçimde gösteriyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER