Teknoloji

Vivo X90 serisinin kamera sistemi için yeni bilgiler ortaya çıktı

vivo x80 pro vivo x90 pro plus

Vivo X90 serisinin kamera sistemiyle ilgili bazı detayları bir süre önce paylaşmıştı. Şirket hem kendi çalışmalarının hem de iş ortağı Zeiss’ın çalışmalarının sonucu olan özellikler konusunda bilgi vermiş, ancak en önemli detayları mümkün olduğunca saklı tutmuş ve kamera örnekleri paylaşmıştı.

Vivo’nun X90 serisinin kamera sistemi hakkında vermediği bilgiler, bir sızıntı sayesinde ortaya çıktı. Bu detaylar ultra geniş açılı kamera dışındaki sensörler hakkında önemli bilgiler veriyor. Bu noktada X90 Pro ve X90 Pro Plus arasındaki konfigürasyon farklarının henüz bilinmediğini belirtmekte fayda var.

X90 serisinde beklendiği gibi 1 inçlik bir sensör bulunacak. Burada bahsedilen sensörün Sony IMX989 olduğunu tahmin etmek pek zor değil. Bu sensör, Vivo’nun V2 görüntü sinyali işlemcisiyle desteklenecek. Söz konusu çipin varlığı, şirketin geçtiğimiz hafta yaptığı sunumda da doğrulanmıştı. Bu çip geleneksel görüntü sinyali işlemcisi tekniklerini modern yapay zekâ algoritmalarıyla birleştiriyor ve böylelikle son derece verimli çalışıyor.

Telefoto kamerada ise 64 megapiksel çözünürlüklü OmniVision OV64B sensör kullanılacak. 1/2 inç büyüklüğündeki sensör, dörtlü piksel birleştirme teknolojisine sahip. Odak mesafesi ise belirsizliğini koruyor.

Vivo X90 serisinde portre lens için 50 megapiksel çözünürlüklü bir sensörün tercih edebileceği belirtiliyor. Burada tercihin Sony IMX758 olabileceği söyleniyor.

Vivo X90 serisinde Dolby Vision desteğinin bulunacağı biliniyor. Bu destek hem görüntü kaydında hem çekilen görüntüleri izlemede hem de düzenlemede geçerli olacak. Serinin aralık ayında resmiyet kazanması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER