Teknoloji

Türkiye Girişim Ekosistemi için 2021 2. Çeyrek nasıl geçti, işte rakamlar

türkiye girişim ekosistemi 2023 1. Çeyrek

Startups.watch her üç ayda bir düzenlenen Türkiye Girişim Ekosistemi etkinliklerinde geride kalan üç aylık dönemin tablosu aktarılıyor. 2021 2. Çeyrek etkinliği salı günü gerçekleştirildi. Etkinlikte Serkan Ünsal tarafından girişimler ve yatırımlara ilişkin parlak bir tablo ortaya konulurken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Getir Kurucusu Nazım Salur’un da aralarında bulunduğu konuşmacılar da yaklaşık iki saat boyunca Timur Sırt’ın moderatörlüğünde güncel konuları ve faaliyetlerini tartıştı, öngörülerini paylaştı.

startups.watch‘a ücretsiz olup indirebileceğiniz raporun bazı satır başlarını burada paylaşalım. 2021 2. çeyreğinde 63 girişim 746 milyon dolar yatırım aldı. 2021 ilk yarısında ise 129 girişim 1.3 milyar dolar yatırım aldı. Türkiye melek ve VC yatırımları kapsamında 2. çeyrekte Avrupa’da 8, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da ise 2. sırada yer aldı. Türkiye 2021 2. çeyrekleri karşılaştırıldığında Finlandiya, Norveç, Avusturya, Danimarka, İrlanda, İtalya, Belçika, Polonya gibi bir çok Avrupa ülkesinden daha çok yatırım aldı.

Kişi başına düşen melek yatırım ve girişim sermayesi yatırımlarına bakıldığında ise Türkiye’de 2021 2. çeyreğinde kişi başına 8.8 dolar yatırım yapıldı. Bu istatistik ile Türkiye İtalya, Yunanistan, Portekiz, Rusya, Polonya gibi ülkeleri geride bıraktı. Çeyrekteki yatırım alan 63 girişimin 49’u İstanbul’daki girişimlere yapıldı.

Getir değerlemesi 7.5 milyar dolara ulaştı. Geride kalan çeyrekte 14 oyun girişimi yatırım aldı. 2021 ilk yarısında ise 29 oyun girişimi yatırım almış oldu. Dream Games 2. çeyrekte aldığı yatırım ile unicorn oldu.Sonuç olarak Türkiye’deki milyar dolarlık girişim sayısı beşe ulaştı. Bunlar Peak, Getir, Trendyol, Hepsiburada, Dream Games sıralanıyor.

Türkiye’de 2021 yılında toplamda 91 milyon dolarlık 5 fon kuruldu.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER