Teknoloji

Getir son yatırımla değerini 7 milyar doların üstüne çıkardı

getir n11

COVID-19 ile birlikte kullanıcı sayısı büyük oranda artan Getir, tamamladığı son yatırım turunda aldığı 555 milyon dolarlık yatırımla, 7 milyar 555 milyon dolar değerlemeye ulaştı. Bu yılın ilk altı ayında toplamda 1 milyar dolara yakın yatırım aldığı belirtilen Getir, beş ay içinde değerini yaklaşık 9 katına çıkarmış oldu. Şirket, bu yatırımla Türkiye ve Avrupa’daki büyümesini sürdürürken, yılın ikinci yarısında da Amerika pazarına girmeye hazırlanıyor.

Getir, mart ayında üçüncü yatırım turunu 300 milyon dolar ile tamamlamış ve unicorn listesine giriş yapmıştı. İki ay sonra dördüncü yatırım turunu da tamamlayan Getir, 555 milyon dolarlık yeni yatırımla 7 milyar 555 milyon dolar değerlemeye ulaştı.

Son yatırım turunda, mevcut fonlardan Sequoia Capital ve Tiger Global Getir’e yatırımlarını sürdürürken, Silver Lake, DisruptAD ve Mubadala Investment Company ise Getir’in yeni yatırımcılarından bazıları oldu.

Getir 2021 sonunda altı ülkede faaliyette olacak

Şu an Türkiye, İngiltere ve Hollanda’da hizmet veren Getir, bu ay içinde Paris ve Berlin’deki operasyonlarına başlayacak. Yılın son çeyreğinde de Amerika pazarına girmeyi hedefliyor. Böylelikle yıl sonuna kadar 6 ülkeye ulaşacak.

Getir Kurucusu Nazım Salur, “Getir’in bu değere ulaşması 10 dakikada teslimat gibi orijinal bir fikrin teknoloji ile harmanlandığında dünyada nasıl bir ilgi uyandırdığını gösteriyor. Bu aslında Türkiye’den de yeni teknolojik iş modellerinin çıkabileceğinin de göstergesi. Yeni kaynak ile hem Türkiye’deki işlerimizi daha hızlı büyütmeye hem de yeni ülkelerde bu iki heceli Türkçe kelimeyi sevdirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Bu arada Getir, yakın zamanda Getir Çarşı hizmetini de kullanıma sunmuştu.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER