Getir Türkiye’nin ikinci “unicorn” girişimi oldu

Getir, 2015 yılında ortalama 10 dakikada market ürünlerini teslim etme modeliyle yola çıkmıştı. Geçtiğimiz yıl pandemi etkisiyle birlikte pazar payını büyük oranda artıran bu girişim, aldığı 300 milyon dolarlık yeni yatırımla birlikte 2,6 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı. Böylelikle piyasa değeri 1 milyar doları aşan girişimler sınıfına girdi, diğer bir deyişle “unicorn” oldu.

Getir, bu yılın başlarında Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da hizmet vermeye başlamıştı. Getir’in kurucusu Nazım Salur, şu anda Londra’nın toplu taşıma araçlarında ve sokaklarında Getir reklamlarının boy gösterdiğini kaydetti. Hızlı teslimat servisi çok yakında Almanya, Fransa ve Hollanda’da faaliyete geçmeye hazırlanıyor. Yeni ülkelerde 2021’in ilk yarısında hizmete başlamayı planlayan Getir, güçlü ekipler oluşturmak için iş başvurularını almaya başladı.

10 dakikada market ürünleri teslimat modeli fikri ile kurulmuş bir teknolojik girişim olan Getir, geçtiğimiz ocak ayında ikinci yatırım turunu 128 milyon dolarla tamamlamıştı. Yalnızca iki ay içinde üçüncü turu da tamamlayan Getir, yerli ve yabancı fonlardan 300 milyon dolar değerinde yeni yatırım alarak değerlemesini 2,6 milyar dolara çıkardı. Getir, 5,5 yıl kadar kısa bir sürede Unicorn olan ilk Türk şirketi oldu.

İki ay içinde iki tur tamamlayan Getir’de üçüncü turun liderliğini yeni yatırımcılardan Silikon Vadisi merkezli Sequoia Capital ve mevcut fonlardan New York merkezli Tiger Global üstlendi. Daha önceki tura katılan 8 fondan 7 tanesi de bu son tura katıldılar.

Getir Kurucusu Nazım Salur: “Dünyada ilk kez ortalama 10 dakikada market ürünleri teslimat modelini Getir ile 2015 yılında başlattık. İş modelimize olan yoğun ilgi nedeniyle geçtiğimiz turun üzerinden henüz 2 ay geçmeden bir tur daha yatırım alma imkanı doğdu. Biz de bunu değerlendirerek 300 milyon dolarlık yeni kaynak yaratarak yurt dışı pazarlarda daha hızlı büyümeye odaklanacağız. Aldığımız bu yatırımla 2,6 milyar dolar değerlemeye ulaşarak Türkiye’nin Unicorn’u olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki aylarda Almanya, Fransa ve Hollanda’da da Getir operasyonlarını başlatacağız. Pandeminin kontrol altına alınmasını takiben Brezilya’da da bu iki heceli Türkçe kelimeyi sevdirmeyi arzuluyoruz. Getir’in Unicorn olmasında en önemli katkıyı veren bayilerimizin saha çalışanları olan kurye ve depo görevlilerine kıdeme dayalı olarak dağıtılmak üzere, 25 milyon TL’yi bayilerimiz kanalıyla paylaşacağımızı da belirtmek isterim.” dedi.

Getir aldığı yatırımla birlikte Türkiye’nin ikinci “unicorn” şirketi oldu. Geçen yıl Zynga tarafından 1,8 milyar dolar karşılığında satın alınmış olan Peak Games ise, Türkiye’nin ilk “unicorn” şirketi olma unvanını elde etmişti.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun