Teknoblog İnternet Trafik bilgisi ve panoramik cadde görünümü özellikli Yandex Haritalar Türkiye’de faaliyete...

Trafik bilgisi ve panoramik cadde görünümü özellikli Yandex Haritalar Türkiye’de faaliyete geçti

Geçtiğimiz ay Türkiye’ye giriş yapan Rusya merkezli arama motoru Yandex‘in iki yeni servisi faaliyete geçti. Google’ın Türkiye’de sunmadığı iki servisi, Street View ve Trafik Bilgisinin eksikliği Yandex’in Haritalar ve Panorama servisleriyle kapanacak.

Yandex Haritalar servisi Türkiye’deki tüm şehirlerin uydu görüntülerini ve haritalarını sunuyor. Bununla birlikte kullanıcıların sokak planları üzerinde aradıkları adresleri, binaları ve bunlara karayolu üzerinden ulaşılabilecek rotaları bulmalarına yardımcı oluyor. Öte yandan İstanbul ve Ankara’daki Haritalar kullanıcıları için güncel trafik durum bilgileri ve panoramik sokak görüntüleri sunuyor ki, esas farkı bu oluşturuyor.

Eğer İstanbul veya Ankara’da oturuyorsanız ve geçtiğimiz yaz tepesinde kamera taşıyan çeşitli araçlar gördüyseniz, bunlar büyük ihtimalle Yandex’indi. Yandex, Haritalar servisi için havanın güneşli, trafiğin de serbest olduğu zamanlarda çekimler yapmış. Doğrusunu söylemek gerekirse Yandex çalışanları 5 bin kilometrenin üzerinde yol katedip 600 binden fazla fotoğraf çekimi gerçekleştirmiş. Boğazın panoramik görüntüsü için de tekneden çekim yapılmış.

Bir diğer yenilik de trafik bilgisi. Yandex, trafik bilgisini almak için anlaşmalı olduğu çeşitli büyük araç filolarındaki GPS alıcılarının bilgilerinden yararlanıyor. GPS ile bu araçların hızları da takip ediliyor. Belirli bir rotada giden araç veya araçların hız bilgileri Yandex’e iletiliyor ve değerlendirilerek Yandex Haritalar servisi üzerinde renk kodlarıyla gösteriliyor. Öte yandan Android cihaz kullanıcıları da Yandex Haritalar uygulamasını cihazlarına yükleyip, buradan trafik durumunu bildir bölümü aracılığıyla bulundukları noktadaki trafik durumunu Yandex’e iletebiliyor. Bu bilgiler de değerlendirme kapsamına alınıyor.

Yandex Haritalar servisiyle ilgili ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz. Sözünü ettiğimiz tüm bu yenilikleri de Yandex Haritalar servisinde bulabilirsiniz. Haritanın sağ üst köşesinde Trafik Durumu ve Panorama butonları mutlaka dikkatinizi çekecektir. Öte yandan Yandex Haritalar sisteminin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi almak için Yandex Haritalar yardım sayfasına da göz atabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİ

Yandex’le Türkiye’de Bir İlk:

Güncel Trafiği Gösteren Yandex.Haritalar
ve Panoramik Caddeler

 

Yandex.Haritalar’ı bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda kullanarak Türkiye’nin büyük şehirlerindeki trafik durumunu öğrenebilir, trafikte yol bulabilir, eviniz veya işyerinizin uydu görüntülerine ulaşabilirsiniz. Yandex.Haritalar için yüksek çözünürlüklü kameralarla çekilen 360 derece panoramik cadde ve sokak görüntüleriyle de bilgisayarınızın başında sanal bir tura çıkabilir, İstanbul ve Ankara’yı sokak sokak gezebilirsiniz.

19 Ekim 2011 – Türkiye’nin yeni web bilgi portalı Yandex, coğrafi bilgilendirme servisi Yandex.Haritalar‘ı bugün Türkiye’de hizmete soktu. Yandex.Haritalar, Türkiye’deki tüm şehirlerin ayrıntılı uydu görüntülerini sunmanın yanı sıra, kullanıcıların sokak planları üzerinde aradıkları adresleri, binaları ve bunlara karayolu üzerinden ulaşılabilecek rotaları bulmalarına yardımcı oluyor. Yandex.Haritalar ile kullanıcılar ayrıca İstanbul ve Ankara için güncel trafik bilgisine ve panoramik sokak görüntülerine de ulaşabiliyor.

Yolculuk planlanmasında sürücülere kolaylık sağlamak amacıyla yan yollarla birlikte, İstanbul ve Ankara’daki trafik yoğunluk derecesini renkli grafiklerle gösteren Yandex.Haritalar, trafik durumunu dakikalar bazında güncelleyerek sürücüye en uygun alternatif yolları gösteriyor ve sürücünün hedefine ne zaman varacağını da hesaplayarak trafiğe takılmasını önlüyor.

An itibarıyla Java ve Android platformları  için hazırlanmış olan Yandex.Haritalar’ın mobil sürümü, servisin yoldayken de kullanılmasına fırsat veriyor. Kullanıcılar, kişisel bilgilerini paylaşmadan, trafiğin sıkışık olduğu noktaları sisteme iletip, trafik durum haritasının daha da kapsamlı ve detaylı hale getirilmesine katkıda bulunuyorlar. Hizmetin mobil sürümü http://mobil.yandex.com.tr/haritalar/android/ indirilebilir.

Yandex.Haritalar’ın Panorama adlı  hizmeti kullanıcılara yüksek çözünürlüklü (HD), 360 derecelik açıya sahip görüntüler sunarak İstanbul veya Ankara?daki caddeleri gezebilme; bu şehirlerin tarihi mekanlarını, sokaklarını, caddelerini ve muhteşem manzaralarını sanal ortamda izleyebilme, nereleri gezip göreceklerine önceden karar verebilme imkanı sunuyor. İstanbul’u Marmara’dan Karadeniz’e kadar tarayan Panorama ayrıca şehri deniz kıyısından da görüntüleyerek Türkiye’nin kültür başkentine denizden dördüncü bir boyut ekliyor.

Yandex Türkiye Ülke Müdürü  Alisher Hasanov, Yandex.Haritalar hizmetiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Günlük hayatta yaygın olarak kullandığımız yol haritaları  sürücüler için vazgeçilmez bir bilgi kaynağıdır. Bir mobil cihaz veya bilgisayar kullanıyorsanız trafikte yolunuzu bulmak için web tabanlı yol haritası hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Türkiye’deki kullanıcıların bilgi ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak amacıyla sunduğumuz yeni bir hizmet olan Yandex.Haritalar, Panorama ve Trafik hizmetleriyle birlikte diğer tüm yeni hizmetlerimiz gibi Türkiye?deki kullanıcıların kullanım alışkanlıklarına ve ihtiyaçlarına uygun olarak yerelleştirildi.”

Yandex.Haritalar hizmetinin özelliklerine yandex.com.tr web arama sayfasından da ulaşmak mümkün. Arama servisi üzerinden yapılan şehir ve sokak aramalarında sonuçlar artık harita görselleriyle birlikte sunuluyor. Böylece kullanıcılar Yandex Türkiye web tabanlı arama hizmetinde salt metin sonuçlarının yanı sıra görsel öğelere ve ilgili haritalara da ulaşabiliyor. Türkiye için yerelleştirilen Yandex Türkiye arama motoru ve bilgi portalı 20 Eylül 2011’de hizmete girdi.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz