Tesla’dan çalışanına teknoloji hırsızlığı davası

Tesla için eski ya da yeni çalışanlarını teknoloji hırsızlığı ile suçlamak olağan dışı bir eylem değil. Şirket bu davalara bir yenisini daha ekledi. Electrek’in haberine göre, şirket mühendis Alex Khatilov’u Warp Drive’ı özel yazılımını çalmakla suçluyor.

Khatilov’un 2020’nin aralık ayının sonlarında Tesla’da çalışmaya başlaması ve bundan sadece üç gün sonra Warp Drive dosyalarını çalmakla suçlanması işleri ilginç hâle getiriyor. Khatilov’un Warp Drive ile ilgili dosyaları kişisel Dropbox hesabına aktardığı iddia ediliyor.

Tesla, Khatilov’un eylemlerinin üzerini örtmeye çalıştığını da öne sürüyor. Sorgusu sırasında sadece kişisel dosyaları Dropbox hesabına aktardığını söyleyen mühendis, Dropbox hesabını müfettişlerin erişimine açtığında ise bazı şirket dosyalarını unuttuğunu iddia etti. Tesla, Khatilov’un sorgu başladığında telefonundan Dropbox uygulamasını kaldırmaya çalıştığına da dikkat çekti.

Tesla, Khatilov’un başka kişi veya kurumlarla iş birliği yapıp yapmadığı konusunda ise bir açıklamada bulunmadı. Ancak şirket henüz Khatilov’un tüm eylemlerinin gün yüzüne çıkarılmadığına dikkat çekti. Pandemi nedeniyle uzaktan çalışılmasının Khatilov’un sildiği dosyaların tespitinin zorlaştığı belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ford F-150 Lightning için kesenin ağzını açıyor

Tesla teknoloji hırsızlığı konusundaki hassasiyetini daha önce de göstermişti. Elektrikli otomotiv devi, daha önce Rivian ve Zoox gibi şirketlere dava açmıştı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Call of Duty Mobile ikinci yaşını yeni haritayla kutluyor

İlk olarak COD: Black Ops 4'te tanıtılan ve içerisinde Malikâne, Nuketown ve İnşaat Alanı haritalarını da barındıran ve serinin gelmiş geçmiş en geniş haritası...

Netflix The Crown ile Emmy ödüllerinde şov yaptı

Netflix, popüler yapımlarından The Crown ile 2021 Emmy ödüllerinde adeta şov yaptı. Şirket toplamda 44 ödül kazanırken, bu ödüllerden 11 tanesini The Crown getirdi....

Okul için teknolojik ürün tavsiyeleri – Video

Okullar açıldı, yüz yüze eğitim başladı. İlkokul, ortaokul ve lise kademelerinin ardından üniversitelerde de eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Okullar açılmış olsa da, alışverişler devam ediyor,...