SpaceX yeni özel uzay yolculuğunun detaylarını açıkladı

SpaceX, 2021 sona ermeden dört sivili Crew Dragon uzay aracıyla uzaya götürecek. Şirket, söz konusu göreve “Inspiration4” adını verdi. Dünyanın tamamen sivillerden oluşan ilk uzay yolculuğu ekibi, yılın son çeyreğinde ABD’deki Kennedy Uzay Merkezi’nde yolculuğa başlayacak.

Dört kişilik ekibin liderliğini Shift4 Payments kurucusu ve CEO’su Jared Isaacman üstlenecek. Görevin hedeflerinden birisi de St. Jude Çocuk Hastalıkları Araştırma Hastanesi’ne bağış toplamak olacak. Bunun için uzay aracındaki kalan üç koltuktan biri bağış karşılığında sahibini bulacak. Yani hastaneye bağış yapan bir kişi uzay yolculuğuna katılabilecek.

Üçüncü koltuk içinse bir Shift4 mağazası oluşturmak ve bu mağazanın hikayesini sosyal medyada paylaşmak gerekiyor. Dördüncü koltukta ise St. Jude Hastanesi’ni temsilen biri oturacak. Uzay yolcuları Dünya’nın etrafında dolaştıktan sonra Florida’ya geri dönecek.

Uzay yolculuğuna katılacak olanlar öncelikle bir eğitimden geçecek. Bu eğitimde sıfır yerçekiminde hareket ve uzay aracındaki donanımın kullanımı gibi konularda bilgi verilecek. Uzay elbisesinin kullanımı ve acil durumda yapılması gerekenler de uzay yolcularına anlatılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SpaceX'in normal kişileri taşıyan ilk uzay görevi Inspiration4 başladı

Inspiration4, SpaceX tarafından Crew Dragon ile planlanan ikinci özel uzay yolculuğu oldu. Ancak Inspiration4, planlanan ilk yolculuktan önce gerçekleşecek. Şirket önümüzdeki yılın başlarında 55 milyon dolar ödeyen dört kişiyi 10 günlük bir Uluslararası Uzay İstasyonu yolculuğuna çıkaracak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Call of Duty Mobile ikinci yaşını yeni haritayla kutluyor

İlk olarak COD: Black Ops 4'te tanıtılan ve içerisinde Malikâne, Nuketown ve İnşaat Alanı haritalarını da barındıran ve serinin gelmiş geçmiş en geniş haritası...

Netflix The Crown ile Emmy ödüllerinde şov yaptı

Netflix, popüler yapımlarından The Crown ile 2021 Emmy ödüllerinde adeta şov yaptı. Şirket toplamda 44 ödül kazanırken, bu ödüllerden 11 tanesini The Crown getirdi....

Okul için teknolojik ürün tavsiyeleri – Video

Okullar açıldı, yüz yüze eğitim başladı. İlkokul, ortaokul ve lise kademelerinin ardından üniversitelerde de eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Okullar açılmış olsa da, alışverişler devam ediyor,...