SpaceX’e yeni projeleri için büyük destek

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, gelecek planlarını gerçekleştirme yolunda önemli bir adım attı. CNBC’nin haberine göre, şirket 850 milyon dolar değerinde büyük bir yatırım turunu tamamladı. Bu yatırımda şirketin hisselerine 419.99 dolar değer biçildi ve SpaceX’in piyasa değeri 74 milyar dolara ulaştı. Söz konusu yatırım, SpaceX’in gelecek planlarını gerçekleştirmesi için gerekli kaynağı sağladı.

SpaceX’in projelerinin maddi anlamda bir kâr getirebilmesi tahmin edilebileceği üzere pek kolay değil. Elon Musk, kısa bir süre önce şirketin Starlink uydu interneti projesi ve kârlılık arasında derin bir uçurum olduğunu belirtmişti.

SpaceX’in küresel yüksek hızlı bir internet şebekesi oluşturacak kadar uydu gönderme planı oldukça pahalı bir proje. Hâlâ beta aşamasında olan Starlink projesinin çok büyük paralar kazandırması pek muhtemel görünmüyor.

Şirket bir taraftan da kargo kapasitesi, insanlığı Ay’a götüren Saturn V roketinin kapasitesiyle rakip olabilecek bir uzay gemisi üzerinde çalışıyor. Bu süreçte çok sayıda başarısız test uçuşunun gerçekleşebileceği belirtiliyor. SpaceX’in Starship için nihai amacı yeniden kullanılabilirlik olsa da, son kazalar şirketin bunun için birkaç tane daha Starship üretmesi gerektiğini gösteriyor.

SpaceX özel bir şirket olduğu için mali bilançosunu kavramak biraz zor olabiliyor. Ancak yatırımcılar şirketin hem mevcut hem de gelecek girişimleriyle başarılı olacağına inanıyor gibi görünüyor. Şirketin CEO’su Elon Musk, Starlink projesinin toplam maliyetinin 10 milyar dolar olabileceğini belirtse de; kasada yaklaşık 1 milyar doların bulunması da SpaceX’e yeteceğe benziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Epic davası kararına itiraz etmeyebilir

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....