Sony Music parada anlaşamadığı SoundCloud’dan şarkılarını çekiyor

soundcloud-logo-070515

Sony Music SoundCloud ile müzik yayını konusunda yaşadığı anlaşmazlığın sonucunda aralarında Adele, Kelly Clarkson ve Miguel gibi bazı büyük isimlerin de bulunduğu müzisyenlerinin şarkılarını SoundCloud sayfalarından kaldırıyor.

Billboard’un haberine göre, Sony’nin SoundCloud’ın servisi dahilinde barındırdığı müziklerden para kazanmak için yeteri kadar seçenek sağlamaması şeklindeki bakışı nedeniyle pazarlıklar kesildi.

Billboard, şarkıları çoktan SoundCloud’dan kaldırılmış yarım düzineden fazla Sony müzisyeninin olduğunu söylüyor ve görünüşe göre bunlar arasına yenileri de katılacak. Bunun bir pazarlık taktiği mi, yoksa pazarlıkların bir sonucu mu olduğu bilinmiyor; ancak bunun çok da şaşırtıcı sayılmayacak bir sonuç olduğu söylenebilir. Müzik şirketleri reklamlarla desteklenen müzik yayınlarından pek hazzetmiyor.

SoundCloud tarafından yayınlanan açıklamada büyük ve bağımsız plak şirketleriyle On SoundCloud adlı özel programa yeni iş ortaklarının eklenmesi amacıyla görüşmelerin sürdürüldüğü belirtildi. SoundCloud, On SoundCloud programı üzerinden iş ortaklarına 2 milyon doların üstünde ödeme yapıldığı belirtildi. Geçtiğimiz ağustos ayında duyurulan programın şu anda 100’den fazla üyesi bulunuyor. Sony Music ise konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapmadı.

On SoundCloud sitenin müzik yayınlarına reklamları getiriyor. Bu reklamlar sesli kayıtlar ve şarkılar başlamadan önce açılan küçük reklamlardan ibaret oluyor. Ancak reklamlar nadiren oynatılıyor bu da SoundCloud’ın elde ettiği gelirleri ve plak şirketleriyle paylaştığı kazancı sınırlıyor. Ayrıca SoundCloud geçtiğimiz günlerde telif hakkı ihlâlleri için tarama yapan ve istatistikler sunan bir şirketle iş ortaklığına gitmişti. Bu da plak şirketlerinin SoundCloud üzerinden para kazanması için atılan adımlardan biri olarak değerlendirilmişti. Ne var ki, çeşitli plak şirketleriyle pazarlıkların kesilmesi, müzikteki büyük isimleri memnun edecek adımların henüz yeterince atılmadığını gösteriyor.

Müzik şirketlerini SoundCloud’a getirmek daha fazla popüler içeriğin dinlenebilmesine olanak sağlayacaktır. Bu nedenle Sony’nin bu servise ilgi duymaması hem SoundCloud hem de dinleyicileri için iyiye işaret sayılmaz.

Ancak şunu da unutmamak gerek; SoundCloud’ın gücü büyük müzisyenlerden daha çok sahip olduğu bağımsız müzisyenler topluluğundan geliyor. Ancak bu topluluk da reklamverenler için fazla çekici değil gibi görünüyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iOS 15 yayınlandı, hemen şimdi indir

Apple'ın ön gösterimini haziran ayındaki WWDC 2021 etkinliğinde gerçekleştirdiği iOS 15 için final sürüm yayınlandı, indirme işlemi için bekleyenler artık bu güncellemeyi cihazlarında görebilirler....

iPadOS 15 yayınlandı, işte yenilikler ve uyumlu cihazlar

Apple iPad'lere özel işletim sistemi iPadOS'in en son sürümünü yayınladı. Yaz başında ön gösterimi yapılan iPadOS 15 ile birlikte Apple'ın tabletlerine çoklu görev tarafında...

watchOS 8 çıktı, hemen şimdi indir

Apple Watch kullanıcıları için watchOS 8 güncellemesi dağıtıma çıktı. Apple'ın belirttiğine göre, bu yaz başında ön gösterimi yapılan yeni sürümle birlikte sağlıklı, aktif ve...

iOS 15 İncelemesi

Apple, yaklaşık üç buçuk aylık beta sürecinin ardından iOS 15 güncellemesini yayınladı. Artık bir Apple klasiği hâline gelmiş biçimde, bu güncelleme geniş yelpazeye yayılmış...