Samsung Rusya’ya ürün sevkiyatlarını tamamen durdurdu

google news abone ol

Samsung, cuma günü yaptığı açıklamada, tüm ürünlerinin Rusya’ya sevkiyatını askıya aldığını duyurdu. The Verge sitesinin belirttiğine göre, bir Samsung temsilcisi tarafından yapılan açıklamada, “Mevcut jeopolitik gelişmeler nedeniyle Rusya’ya yapılan sevkiyatlar askıya alındı” ifadesi yer aldı. “Bir sonraki adımlarımızı belirlemek için bu karmaşık durumu aktif olarak izlemeye devam ediyoruz.”

Samsung’un sevkiyatları askıya alma kararı sadece akıllı telefonları kapsamıyor. Bir kaynağın Bloomberg‘e verdiği bilgiye göre, bu durum çiplerden akıllı telefonlara ve diğer tüketici elektroniği ürünlerine kadar tüm ürünleri kapsıyor. Bu durum, Rusya’nın dünyanın en büyük elektronik satıcılarından birinin geniş yelpazeye yayılmış ürünlerine erişemeyeceği anlamına geliyor.

Ayrıca Samsung, insani yardım çabalarına da bağışta bulunuyor. Şirket, “İyi dileklerimiz etkilenen herkesle birlikte ve önceliğimiz tüm çalışanlarımızın ve ailelerinin güvenliğini sağlamak.” dedi. “Mülteciler için yardım da dahil olmak üzere bölgedeki insani çabaları aktif olarak desteklemeyi planlıyoruz. Bu amaçla, 1 milyon doları tüketici elektroniği ürünleri olmak üzere 6 milyon dolar bağışta bulunuyoruz, bunun yanı sıra çalışanlarımızdan gelen gönüllü bağışlar da var.”

Samsung, Ukrayna’yı işgal girişimini başlatmasının ardından ürünlerinin Rusya’da satışlarını engelleyen en son teknoloji satıcısılarından biri oldu. Güney Kore merkezli şirketin, bazı ihracat kısıtlamalarına rağmen Rusya’ya teknoloji ürünlerini göndermeye devam edebileceği söyleniyordu, ancak muhtemelen şirket en sonunda sevkiyatları durdurma kararını verdi.

Apple, FIFA oyunlarının geliştiricisi EA, Cyberpunk 2077 geliştiricisi CD Projekt Red de Rusya’da satışlarını durdurdu. Microsoft ise ülkedeki tüm Microsoft ürün ve servislerinin yeni satışlarını askıya aldığını açıkladı.

Teknoloji platformlarından da çeşitli adımlar geldi. Google, Rusya’daki tüm reklam satışlarını duraklattı. Reddit ise, site genelinde Rus devlet destekli medyaya bağlantıları yasakladı, Facebook, dünya çapında Rus devlet medyasını önermeyi bıraktı. Twitter ise, Rusya ve Ukrayna’da reklamları duraklattı. Bu arada Rusya, Twitter’a erişimi kısıtlama ve ülkede Facebook’u tamamen engelleme konusunda bazı karşı adımlar attı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

ÖNE ÇIKANLAR