Manşetler

İşte gelecekte görebileceğimiz çeşitli Samsung katlanabilir telefon ve tablet ürünleri

samsung katlanabilir

Samsung, Galaxy Z Fold 3 ve Galaxy Z Flip 3 gibi katlanabilir telefon modellerinin ana akım tüketici kitlesine hitap eder hâle geldiğine ikna etmeye çalışırken, bu tür ekranlara sahip yeni cihaz biçimlerine yönelik vizyonunu da ortaya koyuyor. Samsung, geliştirme aşamasındaki çeşitli form faktörlerine daha iyi bir göz atmamızı sağlamak için CES 2022’de katlanabilir ekran konseptlerini sergiledi..

Flex S ve Flex G konsept ürünleri, biraz Galaxy Z Fold 3’e benziyor ancak ek bir kat ekleyerek işleri bir adım öteye taşıyor. Böylelikle ekran katlandığında bir olan üç ayrı parçaya verimli bir şekilde bölüyor.

Flex S konsept cihazı, bir “S” şeklinde katlanarak tablet boyutunda bir cihaza dönüşmesini sağlayan ekrana sahip. Katlandığında, ekranın bir bölümü görünür durumda kalır. Başka bir konsept ise bunun daha küçük bir versiyonunu gösteriyor, ancak bir ucunda şeffaf bir panel bulunuyor. Böylece kullanıcı cihazı katladığında arkada ekranın küçük bir bölümünü görebilir.

Ayrıca, dahili ekranı korumak için içe doğru “G” şeklinde katlanan Flex G konsepti de var.

Daha sonra ise Samsung’un; hiçbiri tüketici ürünü olarak piyasaya sürülmemiş LG Rollable veya OPPO X 2021 gibi cihazlarda kullanılan tarzda bir ekran kullandığı Flex Slidable konseptini görüyoruz. Bu konsept, kullanıcının seçebileceği bir uygulama paneli ile cihazın bir tarafından dışarı doğru uzanan ekranı gösteriyor. Ardından, telefon geri çekilirken ekran katlanıyor.

Flex Note konsept cihazı ise, Samsung’un yeni Asus Zenbook 17 Fold OLED gibi katlanabilir dizüstü bilgisayarları benimsediğinin bir işareti olarak gösterilebilir. Bu cihaz katlandığında yaklaşık 13 inçlik bir dizüstü bilgisayar boyutundadır, ancak açıldığında 17 inçlik büyük bir monitör olarak kullanılabilir. Video, ekranın bir tarafında oyun ve alt yarısında kontrollerin olduğu cihazı gösteriyor.

Flex Note, hiçbir zaman çıkmayan Surface Neo‘ya da benziyor ve katlanabilir Asus modelinden çok daha şık görünüyor. Ancak, Samsung’un bunu yakın zamanda piyasaya sürmeyi planladığına dair henüz bir işaret yok.

Ayrıca Samsung, AI Speaker konseptiyle akıllı bir ekranın muhtemelen en havalı görüntüsünü sergiledi. Bu, görüntülü arama gibi işlevler için ihtiyaç duyduğunuzda dışa doğru katlanarak 12 inç düz ekrana dönüşebilen bir cihazdır ve etrafını saran bir OLED ekrana sahiptir.

Eğer bunlardan bazıları tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Samsung’un bu konsept cihazları daha önce de çeşitli videolarda sergilemesidir. Yine de, şirketin yeni cihaz biçimleri üzerinde geliştirme çalışmalarına devam ettiğini görmek güzel. Umarız, bunlar çok fazla bekletmeden piyasada da karşımıza çıkar.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER