Oppo Enco Free 2 İncelemesi

Uygun fiyatla aktif gürültü engelleme deneyimi

google news abone ol
Oppo Enco Free 2, kulağa iyi oturan tasarımı ve aktif gürültü engelleme özelliği sunmasıyla görece uygun fiyatlı bir kablosuz kulaklık arayanlar için uygun bir seçenek. HeyMelody uygulaması da hem Android telefonlarda hem de iPhone'larda kulaklıkla ilgili ayarları yapmayı kolaylaştırıyor.

DEĞERLENDİRME

Tasarım
80 %
Bağlantı Yetenekleri
85 %
Ses Kalitesi
90 %
Pil
85 %
Gürültü Engelleme
90 %

Akıllı telefon pazarındaki önemli oyunculardan biri hâline gelen Oppo, ürün ekosistemini genişletmeye de devam ediyor. Çinli üreticinin bu genişleme hamlesinde kablosuz kulaklıklar da hatırı sayılır bir yere sahip. Oppo’nun bu doğrultuda kullanıcıların karşısına çıkardığı en yeni ürünlerden birisi de Enco Free 2 oldu. Oppo Enco Free 2 inceleme yazımızda bu kablosuz kulaklığa dair detayları ve yorumlarımızı bulabilirsiniz.

Oppo Enco Free 2 inceleme: Tasarım

Oppo Enco Free 2, test merkezimize beyaz renkli versiyonuyla konuk oldu. Kablosuz kulaklığın kutusundan kulaklığın da içine yerleştirildiği şarj kutusu, bu kutunun şarjında kullanılan USB-A USB-C kablosu ve farklı boyutlarda kulaklık uçları çıkıyor. Bu kulaklık uçlarına ne zaman ihtiyaç duyulabileceği konusuna ilerleyen bölümlerde değineceğiz.

Oppo Enco Free 2 İncelemesiOppo Enco Free 2’nin hem kulaklık hem de şarj kutusu tasarımıyla akıllara AirPods Pro’yu getiriyor. Taşıma kutusu AirPods Pro’nunkine kıyasla biraz daha oval görünse de, özellikle beyaz renkle bir benzerlik hissediliyor. Kulaklıkta da sap bölümleri AirPods Pro’ya kıyasla çok az daha uzun olsa da, kulak içine giren alan ve silikon kulak uçları benzerliği bir hayli kuvvetlendiriyor.

Şarj kutusunun ve kulaklığın genel tasarımının daha önce incelediğimiz Oppo Enco X’i de hatırlattığını belirtmekte fayda var.

Oppo Enco Free 2 İncelemesiOppo Enco Free 2’nin şarj kutusu oldukça rahat taşınıyor. Kutu cepte herhangi bir ağırlık veya sıkıntı yaratmıyor. Taşıma kutusunun önünde LED gösterge ışığı, altta da şarj için kullanılan USB-C girişi bulunuyor. Kutunun sağ alt kısmında ise eşleştirme butonu yer alıyor.

Eşleştirme butonunun varlığının önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Kısa süre önce incelediğimiz Oppo Enco Buds’ta bu tuş bulunmadığı için eşleştirme sürecinde kafa karışıklığı yaşanabiliyordu. Enco Free 2’de ise böyle bir durum söz konusu değil.

Oppo Enco Free 2 İncelemesiEnco Free 2’nin taşıma kutusunun kapağı manyetik bir mekanizmayla oldukça kolay açılıyor. Ancak bu kapağın dayanıksız olduğu anlamına gelmiyor. Kapak ters açıldığında da kulaklıklar kutudan düşmüyor. Parlak ve mat kaplamanın tercih edildiği kulaklığın malzeme ve üretim kalitesi de oldukça iyi.

Enco Free 2, suya ve toza karşı IP54 dayanıklılık sertifikasına sahip. Bu da kulaklığın spor yaparken veya yağmur altında rahatlıkla kullanılabileceği anlamına geliyor. Enco Free 2’nin kulağa yerleşiminde ise en iyi deneyimi sağlamak için kullanıcılara yardım ediliyor.

Oppo Enco Free 2 İncelemesiOppo Enco Free 2’yle ilgili ince ayarları yapmak için hem iOS’te hem de Android’de HeyMelody uygulaması kullanılıyor. Bu uygulamanın detaylarına daha sonra değineceğiz. Eşleştirmeyi tamamladıktan ve Enco Free 2’yi HeyMelody’de tanımladıktan sonra kullanıcıların karşısına kontrol panelinde “Kulaklık uyum testi” seçeneği de çıkıyor. Bu seçenekle kullanıcılar kulak kanallarını daha iyi şekilde kapatan kulak ucunu bulabiliyor. Eğer varsayılan uçlar uygun değilse, kullanıcılara farklı bir uca geçmek gerekiyor. Bu sayede Enco Free 2’nin kulağa en iyi şekilde yerleştirilmesi garanti altına alınıyor.

Oppo Enco Free 2’nin şarj kutusu suya dayanıklı değil. Dolayısıyla bu kutunun suyla temasından sakınmak gerekiyor. Kutunun USB-C girişi üzerinden şarj edilebilmesinin de önemli bir artı olduğu söylenebilir.

Oppo Enco Free 2 inceleme: Özellikler ve Ses

Oppo Enco Free 2’yi telefonla eşleştirdikten sonra kulaklıkla ilgili ayarlar telefonun Bluetooth menüsünden yapılabiliyor. Ancak bundan daha işlevsel ve pratik bir yol arayanlar için başka bir yöntem de mevcut. Bu yöntem, daha önce incelediğimiz Oppo markalı kablosuz kulaklıklardan da aşina olduğumuz HeyMelody uygulaması.

Oppo Enco Free 2 İncelemesiEnco Free 2’yi telefonla eşleştirdikten sonra HeyMelody uygulaması içinde de bir tarama yapılıyor ve buradan Enco Free 2 bulunarak cihazlar listesine ekleniyor. Bütün bu süreç çok hızlı şekilde tamamlanıyor.

HeyMelody ile eşleştirme yapıldığında Enco Free 2’nin her bir kulaklık topuzunun ve şarj kutusunun pil durumunu görmek mümkün oluyor. Buna ek olarak cihaz yazılımının güncelliği de buradan kontrol edilebiliyor.

oppo enco free 2 incelemeHeyMelody uygulaması üzerinden Enco Free 2 için “kişiselleştirilmiş ses optimizasyonu” işlemi yapılabiliyor. Burada kullanıcılara yaklaşık 3 dakika süren bir işitme testi yapılıyor ve buradan çıkan sonuca göre ses deneyimini iyileştirecek kişisel bir profil öneriliyor. Önerilen profilin kullanımının zorunlu olmadığını belirtmek gerekiyor.

Bir önceki bölümde bahsettiğimiz kulaklık uyum testi de HeyMelody uygulaması üzerinden yapılıyor. Enco Free 2’nin aktif gürültü engelleme özelliğinin aktivasyonu da buradan yapılabiliyor. Kullanıcılar diledikleri takdirde dışarıdaki sesleri de duymalarına yardımcı olacak geçirgenlik modunu da bu ekrandan çalıştırabiliyor. Aktif gürültü engellemenin detaylarına da daha sonra değineceğimizi belirtelim.

Oppo Enco Free 2 İncelemesiOppo Enco Free 2’de kullanıcılara Ekolayzer başlığı altında farklı profiller de sunuluyor. Klasik modun yanı sıra “Dinamik bas”, “Sesleri netleştir” ve “Net” seçenekleri burada kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Oppo’nun diğer kablosuz kulaklıklarında da gördüğümüz Oyun Modu, Enco Free 2’de de mevcut. Bu mod aktif hâle getirildiğinde oyunlarda ses ve video senkronizasyonu sağlanıyor ve gecikmeler azaltılıyor.

Oppo Enco Free 2’nin kulaklık kontrolleri de HeyMelody uygulaması üzerinden özelleştirilebiliyor. Kullanıcılar kulaklığa bir, iki veya üç kez dokunarak, basılı tutarak ya da kaydırma hareketi yaparak bir aksiyonu yerine getirebiliyor.

Oppo Enco Free 2 İncelemesiÖrneğin, sol kulaklık üzerinde yukarı doğru kaydırma hareketiyle ses yükseltilebiliyor. Aşağıya doğru kaydırma hareketi de sesi azaltıyor. Ya da kulaklık saplarından birine 1 saniye boyunca basılı tutmak, gürültü kontrol modları arasında geçişi sağlıyor. Bu ayarların kullanıcılar tarafından değiştirilebildiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

Aktif gürültü engellemenin Oppo Enco Free 2’nin en dikkat çekici özelliği olduğunu söylemek yanlış bir önerme olmayacaktır. Söz konusu özelliğin temelinde kulaklığın üç çekirdekli işlemcisi yer alıyor.

Oppo Enco Free 2 İncelemesiEnco Free 2’de aktif gürültü engelleme, daha pahalı kulaklıklardakini aratmayacak şekilde işliyor. Oppo’nun önceliği düşük frekanslı sesleri kesmeye verdiği anlaşılıyor. Kapalı ve gürültülü mekanlarda dış sesleri duymadan müzik dinlemek veya bir şeyler izlemek mümkün oluyor.

Gürültü engelleme özelliği bulunmayan bir kulaklıkla en son seste müzik dinlenen bir ortamda Enco Free 2 ile ses yüksekliğini yüzde 70-75 seviyesinde bırakmak yeterli oluyor. Enco Free 2’nin “geçirgenlik” modu da başarılı şekilde çalışıyor. Hem kulaklıktan hem de dışarıdan gelen sesler bozulmadan kulağa ulaşıyor.

Oppo Enco Free 2 İncelemesiOppo Enco Free 2’de “kişiselleştirilmiş gürültü önleme” özelliği de mevcut. Bu özelliğin aktivasyonu da HeyMelody uygulaması üzerinden yapılıyor. Kişiselleştirilmiş gürültü önleme özelliği çalıştırılmadan önce bir test yapılıyor. Testin ardından işitme kanalınının yapısına ve kulaklık uyumuna göre kişisel bir profil oluşturuluyor. Gerçekten de bu özellik çalışırken dışarıdan gelen sesler çok daha etkin biçimde bloke ediliyor.

Oppo Enco Free 2, 10 mm. sürücülerle geliyor. Bu sürücüler AAC kodlayıcısını destekliyor. Oppo’nun Danimarkalı yüksek kaliteli ses markası Dynaudio ile olan iş birliği, bu kulaklıkta da devam ediyor. Baslar kulağa biraz yoğun gelse de, vokaller ve tizlerin duyulmasını engellemiyor. Üst ve orta seslerde de dolgun bir deneyim yaşatan Enco Free 2, bir şarkının altyapısındaki enstrümanların büyük çoğunluğunu net şekilde duymayı sağlıyor. Bu deneyimin farklı müzik türlerinde yaşanıyor. Kısacası Enco Free 2, içinde bulunduğu fiyat kategorisinin üstüne çıkan bir ses deneyimi vadediyor.

Oppo Enco Free 2 İncelemesiOppo Enco Free 2’de her bir kulaklık topuzunda üçlü mikrofon sistemi var. Bu sayede kulaklıkla yapılan görüşmelerle ses karşı tarafa net biçimde iletiliyor. Karşı tarafın sesi de gürültülü ya da rüzgarlı ortamlarda bile kolaylıkla duyuluyor.

Oppo Enco Free 2, akıllı telefonlara Bluetooth 5.2 ile bağlanıyor. Testlerimiz sırasında kulaklığı Oppo A54 ve iPhone 12 ile deneyimledik. Her iki telefonda da bağlantı konusunda bir sıkıntı yaşamadık.

Oppo Enco Free 2 inceleme: Pil

Oppo’nun verdiği rakamlara göre, Enco Free 2 ile 30 saat boyunca müzik dinlemek mümkün oluyor. Bunun şarj kutusunun desteğiyle verilen süre olduğunu belirtmekte fayda var. Söz konusu hesaplama yapılırken aktif gürültü engelleme hesaba katılmıyor.

Aktif gürültü engelleme özelliği çalışırken, Enco Free 2 ile 4 saat boyunca müzik dinlemek mümkün oluyor. Şarj kutusuyla birlikte bu süre 20 saate çıkıyor. Aktif gürültü engelleme kapatıldığında ise 6,5 saat boyunca Enco Free 2 ile müzik dinlenebiliyor.

Enco Free 2’nin şarj kutusu 480 mAh kapasiteli pil taşıyor. Kulaklığın her bir tekinde ise 41 mAh pil mevcut. Şarj kutusu USB-C girişi üzerinden 1,5 saat üzerinden doldurulabiliyor.

Oppo Enco Free 2 inceleme: Sonuç

Oppo Enco Free 2, kullanıcılarına üst sınıf olarak tanımlanabilecek bir ses deneyimini, görece uygun bir fiyat karşılığında yaşama imkanı veriyor. Aktif gürültü engelleme özelliğinin varlığı ve bu özelliğin kişiselleştirilebilmesi, Enco Free 2’nin en güçlü özelliklerinden biri olarak öne çıkıyor. Dynaudio destekli ses deneyimi de aktif gürültü engelleme özelliğini destekleyen bir unsur oluyor.

Oppo Enco Free 2 İncelemesiOppo Enco Free 2’nin kutusundan farklı kulak uçlarının çıkması, rahat ve kişiye özel bir deneyim yaşanmasına yardım ediyor. Toza ve suya dayanıklılığıyla dışarıda egzersiz yaparken bile rahatlıkla kullanılabilen Enco Free 2, yeni bir kulaklık arayanların değerlendirebileceği seçenekler arasında yer alıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galaxy S23, S23+ ve S23 Ultra Türkiye fiyatı ve ön satış detayları belli oldu

Samsung, yeni Galaxy S23 serisini Türkiye’de ön satışa sundu. Böylelikle Galaxy S23 fiyat bilgileri de netlik kazandı. Şirketin belirttiğine göre, 2-19 Şubat tarihleri arasında...

Samsung Galaxy S23, S23+ ve S23 Ultra ön inceleme – Video

Samsung, geçen yılın S22 serisiyle birlikte, en üst seviyedeki Ultra'yı birçok açıdan serinin diğer iki cihazından farklılaştırmıştı. S22 ve S22+ modelleri, amiral gemisi bir...

Samsung Galaxy S23, S23+ ve S23 Ultra resmiyet kazandı

Samsung Galaxy S23 serisi nihayet resmiyet kazandı. Güney Koreli şirketin pandeminin başlangıcından bu yana düzenlediği ilk yüz yüze Unpacked etkinliğinde resmiyet kazanan bu seri...

Netflix Şubat 2023 takvimi: Drive to Survive 5. Sezon ile geliyor

Netflix Şubat 2023 takvimi kapsamında gösterime girecek orijinal diziler, filmler ve diğer içeriklerle ilgili detayları burada veriyoruz. “Adaletin peşinde iyi ve temiz bir insan olarak...

Spotify’dan Premium aboneliklerine zam

Spotify Premium abonelik ücretlerine 6 ayın ardından bir kez daha zam geldi. Şirket Premium paketlerin Türkiye fiyatlarını son olarak 2022'nin ağustos ayında artırmıştı. Yeni...

Spotify’ın Premium abone sayısı 200 milyonu geçti

Spotify Premium abone sayısı 2022'nin son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 10 milyon arttı ve 205 milyona ulaştı. 3.17 milyar avro gelir açıklayan şirket,...

Netflix İyi Adamın 10 Günü filminin yeni fragmanını paylaştı

Netflix, Mehmet Eroğlu’nun aynı adlı romanlarından uyarlanan, Ay Yapım’ın yapımını üstlendiği üçlemenin birinci filmi İyi Adamın 10 Günü’nün yeni fragmanını ve görsellerini paylaştı. Başrolünde Nejat...

Düşen akıllı telefon satışları Samsung’u vurdu

Samsung'un kârı 2022'de düşen çip talebi ve akıllı telefon satışları nedeniyle keskin bir düşüş yaşadı. Çip ve akıllı telefonların Güney Koreli teknoloji devinin en...
Oppo Enco Free 2, kulağa iyi oturan tasarımı ve aktif gürültü engelleme özelliği sunmasıyla görece uygun fiyatlı bir kablosuz kulaklık arayanlar için uygun bir seçenek. HeyMelody uygulaması da hem Android telefonlarda hem de iPhone'larda kulaklıkla ilgili ayarları yapmayı kolaylaştırıyor.Oppo Enco Free 2 İncelemesi