Eğlence

Netflix, şifre paylaşımına savaş açarken özelliğin daha fazla ülkeye yayılmasını geciktiriyor

netflix şifre paylaşımı

Netflix, ABD ve diğer ülkelerde şifre paylaşımını sınırlama planlarını temmuz öncesine ertelediğini duyurdu. Salı günü yayımlanan kazanç raporunda, şirket “geniş çaplı lansmanın zamanlamasını 1. Çeyrek sonundan 2. Çeyrek sonuna ötelediğini” belirtti.

Bu yılın başlarında Netflix, 2023’ün ilk çeyreğinin sonuna doğru şifre paylaşımını “daha geniş” bir şekilde sunmayı taahhüt etmişti. Şubat ayında Kanada, Yeni Zelanda, Portekiz ve İspanya’da yeni şifre paylaşım kurallarını uygulamaya koydu, ancak bu kurallar ABD’ye ulaşmadı.

Şimdi ise Netflix, bu dört ülkedeki ücretli paylaşım uygulamasından “memnun olduğunu” ve bu durumun Kanada’daki ücretli abone tabanını büyütmeye yardımcı olduğunu söylüyor. Kanada’daki ücretli abone sayısı, “şimdi ABD’den daha hızlı büyüyor.”

Bu bölgelerde ve Netflix’in ilk olarak parola paylaşım kurallarını test etmeye başladığı Latin ve Orta Amerika ülkelerinde kullanıcılar, “birincil” hanelerinin dışındaki kişilerle Netflix hesaplarını paylaşmak istiyorlarsa ekstra ödeme yapmak zorunda. Örneğin Netflix, Kanada’da kişi başına aylık 7,99 Kanada doları (yaklaşık 5,97 Amerikan) ek ücret talep ediyor, ancak hesabı iki başka kişiyle paylaşma seçeneği yalnızca Netflix’in Standart ve Premium planlarıyla kullanılabilir.

Ücretli paylaşımın lansmanını ertelemek, Netflix’in ABD dışında özelliği test ederken bulduğu bazı iyileştirmeleri uygulamasına yardımcı olacaktır. Netflix co-CEO’su Greg Peters, kazanç konferansında şirketin, kullanıcıların birincil hanelerinin dışında seyahat ederken Netflix’e erişebilmelerini sağlamak istediğini ve hesaplarına ve cihazlarına erişimi yönetmeleri için gereken araçları sağlamak istediğini açıkladı.

Peters, “Bu sonuçlara dayanarak, biraz daha fazla zaman almanın, bu öğrenmeleri dahil etmenin ve üyeler için bu geçişi olabildiğince sorunsuz hale getirmenin daha iyi olduğunu düşündük” dedi.

Bu geride kalan çeyrek dönemi, Netflix’in reklam destekli abonelik katmanının şirket üzerinde anlamlı bir etkisi olup olmadığını görmemizi sağlayan ilk tam çeyrek dönemdir. Reklam destekli plan, kasım ayında ilk kez sunulduğunda sallantılı bir başlangıç yaptı, ancak veri analitik firması Antenna’nın araştırmasına göre, takip eden aylarda ivme kazandı.

2023’ün ilk çeyreğinde Netflix, 1,75 milyon abone ekleyerek toplamda küresel olarak 232,5 milyon aboneye ulaştı. Akış hizmetlerine odaklanmış bir gazeteci olan Janko Roettgers’in belirttiği gibi Netflix, aylık 6,99 dolarlık reklam destekli katmanıyla, reklamsız en ucuz katmana kıyasla abone başına daha fazla para kazanıyor. Netflix CFO’su Spencer Neumann, şirketin kazanç konferansında bunu doğruladı ve şirketin “üye başına reklam planı ekonomisinden memnuniyet duyduğunu” belirtti, hatta reklamsız Temel planından “daha yüksek” olduğunu ekledi.

Muhtemelen bu nedenle Netflix, reklam destekli katmana daha fazla müşteri çekmek için daha fazlasını yapıyor. Netflix, Kanada ve İspanya’da başlayarak, plana yeni avantajlar ekleyeceğini söylüyor; bunlar arasında 720p yerine 1080p video kalitesi ve aynı anda iki yayını izleme özelliği bulunuyor. Ancak, reklam destekli katman şu anda diğer Netflix planlarında bulunan tüm içeriği sunmuyor.

Netflix, sadece talep üzerine içerik sunmanın ötesine geçmeye çalışırken, Chris Rock: Selective Outrage canlı komedi özel yayınıyla başarı yakaladı ve bu yapım, o hafta en iyi 10 şov listesine girdi. Ancak, Netflix’in canlı bir etkinlik yayınlama konusundaki ikinci girişimi o kadar başarılı olmadı; teknik sorunlar, Netflix’in Love is Blind canlı birleşme özel yayınını tamamen iptal etmesine yol açtı ve kullanıcılar, yayınlandıktan sonra bölümü izlemekle yetinmek zorunda kaldılar.

Geride kalan üç aylık dönem, co-CEO’lar Ted Sarandos ve Greg Peters’in başında olduğu Netflix’in ilk çeyreği olma özelliğini taşıyor. Ocak ayında, eski Netflix CEO’su Reed Hastings, 25 yıl sonra görevinden ayrılacağını duyurdu ve şu anda yönetici başkan olarak görev yapıyor. Ayrıca, şirketin DVD işini kapatarak, bugün bildiğimiz yayın devi olmadan önce tanındığı işten çıkarak önemli bir dönüm noktasını işaret ediyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER