Teknoblog Ürünler Giyilebilir Microsoft tansiyon ölçebilen yeni bir giyilebilir sağlık ürününün patentini aldı

Microsoft tansiyon ölçebilen yeni bir giyilebilir sağlık ürününün patentini aldı

Microsoft tansiyon ölçme yeteneğine sahip yeni bir giyilebilir sağlık ürününün patentini aldı. Söz konusu ürün bir gözlük formunda sunuluyor.

microsoftGiyilebilir ürünler henüz tam potansiyeline erişmemiş gibi görünüyor. Ancak bu durum söz konusu kategorinin vaatlerinin büyük olduğu ve şirketleri bu yönde çalışmalar yapmaya teşvik ettiği gerçeğini değiştirmiyor. Microsoft da söz konusu şirketler arasında yer alıyor.

Mevcut giyilebilir ürünlerin büyük kısmında varsayılan yetenek olarak adım saymak, hareket takibi yapmak ve kalp atış hızını ölçmek ön plana çıkıyor. Tansiyon ölçebilen giyilebilir sağlık ürünleri de geliştirilse de, söz konusu ürünlerin büyük bir kısmı henüz “ana akım” kullanıcılar tarafından benimsenmiş değil. Tasarımsal ve teknik zorluklar söz konusu durumda temel faktör olarak göze çarparken, Microsoft kullanım kolaylığının ön planda olduğu bir tasarımla bu durumu değiştirmeyi amaçlıyor gibi görünüyor.

Şirket tarafından alınan son patentin merkezinde tansiyon ölçebilen bir gözlük bulunuyor. Yazılım devinin araştırma biriminde görev yapan Christian Holz ve Edward Wang tarafından kaleme alınan bir yazı, şirketin geliştirdiği prototip konusunda ipuçları veriyor. Buna göre, gözlüğün kenar kısımlarında optik sensörler bulunuyor. Söz konusu sensörler, yüzdeki üç farklı nokta üzerinden nabız ölçümü yapıyor. Ardından bu üç nokta arasındaki zaman ve atış hızını ölçen sensörler, tansiyonu hesaplıyor. Sensörlerin kalp atış hızının yanı sıra başka değerleri de ölçmesi beklense de, henüz bu konuda bilgi verilmiş değil. Prototipin gerçek dünya koşullarında da test edildiğini belirten araştırmacılar, gözlüğün mevcut yöntemlere kıyasla daha hızlı sonuçlar verdiğini dile getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Lenovo S5 Pro ve K5 Pro iki akıllı saatle birlikte tanıtıldı

Microsoft için yeni teknoloji ve prototiplerin patentini almak, ancak bunları gerçek dünyada kullanılan somut ürünlere dönüştürmemek alışılmamış bir durum değil. Bu durumun yeni tansiyon gözlüğüyle değişip değişmeyeceği ise zamanla anlaşılacak.

Önceki HaberGoogle Pixel 3 ile birlikte Asistan destekli şarj dock’u sunacak
Sonraki HaberBeyaz Google Pixel 3 XL’e ait fotoğraflar internete sızdı

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz