Microsoft proje yönetimi uygulaması Planner’ı yayınladı

microsoft plannerMicrosoft Planner uygulamasıyla şirketlerin ve küçük ekiplerin ortak çalışma süreçlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Office 365 setinin bir parçası olarak ücretsiz yayınlanan uygulama, Asana ve Trello gibi proje yönetim servislerine benzer bir imaj çiziyor.

Potansiyel kullanıcılara sıra dışı bir şey vadetmeyen Microsoft Planner, mevcut bir konseptin farklı bir uygulaması niteliğini taşıyor. Dijital bir pano olarak nitelenebilecek platformda kullanıcılar proje süreçlerini takip edebiliyor, arkadaşlarıyla iletişim kurabiliyor ve gerektiğinde dosya paylaşabiliyor. Planner, OneNote ve Outlook gibi diğer Microsoft servisleriyle de entegre biçimde çalışıyor.

Planner ile aynı vazifeyi gören çeşitli uygulamalar olsa da, Microsoft markasının varlığı uygulamaya ayrı bir güç katıyor. Daha öncesinde adını duymadığı bir geliştiricinin imzasını taşıyan bir uygulamayı kullanmak istemeyenler için Microsoft Planner bir tür “güvenli seçim” niteliği kazanabilir.

Şirket, Portekiz’in Cascais şehrindeki yerel makamların şimdiden tüm iş akışını Planner’a taşıdığına dikkat çekti. Klasik Office müşterileri, Microsoft tarafından potansiyel Planner kullanıcıları olarak tanımlanıyor.

Proje yönetimi uygulamaları kulağa çok heyecan verici gelmese de, çevrim içi ortamda ortak çalışma yürüten işletmeler açısından büyük önem taşıyor. Günümüzde farklı ölçeklerdeki pek çok kurumsal yapı, günlük işleyişinde bu tarz uygulamalardan faydalanıyor. Dolayısıyla Microsoft’un proje yönetimini kolaylaştırma amaçlı bir uygulama yayınlamasına şaşırmamak gerekiyor.

Microsoft bir süredir şirket satın alarak popüler yeni pazarlara giriyordu. Ancak Planner’ın çıkışı, söz konusu stratejiden sapılabileceği anlamına geliyor. Sunrise, Wunderlist, Accompli gibi uygulamaları satın alarak yeni ufuklara yelken açan şirket, proje yönetimi konusunda Asana veya Trello’yu satın almak yerine kendi çözümünü en baştan geliştirmeyi tercih etmiş gibi gözüküyor.

Amazon Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini açıkladı

Amazon uzun süredir beklenen Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini sonunda açıkladı. Ancak diziyi merak edenlerin hemen heyecanlanmamasında fayda var. Zira Yüzüklerin Efendisi, 2 Eylül...

TCL 20 SE İncelemesi

2021 yerli üretim telefonların yılı oluyor. Özellikle Çinli markaların bu yılın başından itibaren Türkiye'de çeşitli modellerinin üretimine başladığını görüyoruz. TCL de bu markalardan bir...

Google erken davrandı; işte ilk Pixel 6 ve Google Tensor özellikleri

Google, yakında çıkmazı beklenen amiral gemisi Android telefonları ve onları çalıştıracak yeni Google Tensor çipi hakkında bazı erken detayları paylaştı. Böylelikle Pixel 6 ve...

Intel sızıntısına göre Thunderbolt 5 ile iki kat hız artışı muhtemel

Bir Intel yöneticisi, henüz Intel tarafından resmi olarak duyurulmamış olan yeni nesil donanım arabirim protokolü olan Thunderbolt 5'in ayrıntılarını istemeden sızdırmış gibi görünüyor. Ayrıntılar,...