Microsoft Mesh ile iletişimde geleceği inşa edecek

Microsoft Mesh adını taşıyan yeni platformuyla artırılmış gerçeklik ve yüksek hızlı internet bağlantısından yararlanarak insanları buluşturmayı amaçlıyor. Farklı kıtalardaki insanların bile aynı ortamdaymış gibi hissetmesini sağlayayacağını belirten Microsoft, dijital ortamda gerçek zamanlı etkileşimlerin kurulabileceğinin de altını çiziyor. Yazılım devi, her platformda veya cihazda çalışabilecek Mesh uyumlu uygulamalar konusunda da bilgi verdi.

Microsoft’un hazırladığı tanıtım videosu, şirketin Mesh için oluşturduğu vizyon konusunda fikir edinmeyi sağlıyor. Hem yakın gelecek hem de daha uzak gelecek için hedefler belirleyen Microsoft’un bazı çılgın fikirlerinin olduğu da görülüyor. Ancak ilk etapta daha kolay hedefler doğrultusunda ilerlenecek.

Microsoft Mesh’te Microsoft Teams ve Microsoft Dynamic 365 entegrasyonu ilk andan itibaren sunulacak. Bu iki platformla entegrasyon sağlanması sayesinde iş ortaklarının Mesh üzerinde farklı ve heyecan verici deneyimler oluşturabileceği belirtiliyor.

Microsoft’un iletişimden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Frank X. Shaw, “Şimdilik gelecekte olabilecekler konusunda gündüz düşleri görmek eğlenceli” ifadesini kullandı. Sistemin çalışması için bir artırılmış veya sanal gerçeklik başlığına ihtiyaç duyulmaması ise işleri biraz daha ilginç hâle getiriyor.

microsoft meshHalihazırda Mesh’e teknik olarak genel bir bakış atmak mümkün. Microsoft Azure üzerine inşa edilen sistem, geliştiricilerin “kapsayıcı, platformlar arası karma gerçeklik uygulamaları” hazırlamalarını amaçlıyor.

Mesh uyumlu ilk uygulamalar yukarıda da belirttiğimiz gibi Microsoft Teams ve Microsoft Dynamics 365 olacak. AltspaceVR ve HoloLens Mesh uygulaması da kısa süre içinde hazır hâle gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tesla FSD 10.3 beta sürümünü sorunlar nedeniyle geri çekti

PayPal’dan Pinterest iddiası hakkında açıklama

PayPal bir açıklama yaparak Pinterest ile ilgilendiğine dair çıkan haberleri yalanladı. Ödeme şirketinin sosyal platformu 45 milyar dolar karşılığında satın alacağı iddiası geçtiğimiz haftanın...

DJI Mavic 3 sızıntısı çift kamerayı gösteriyor

DJI Mavic 3 drone büyük ihtimalle yakında gözler önüne çıkacak. Merakla beklenen drone'un neye benzeyeceği, internete sızan yeni fotoğraflar sayesinde detaylı bir şekilde görüldü. Sızan...

Redmi Note 11 serisi için 120W şarj desteği doğrulandı

Xiaomi, Redmi Note 11 serisi telefonlarını 28 Ekim'de tanıtacak. Tanıtım için geri sayım sürerken, şirket dikkat çekici bir özelliği de şimdiden duyurdu. Weibo'dan yapılan...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun