Teknoloji

Microsoft Edge kullanıcılarının Chrome’a geçişini engelleme mücadelesini sertleştiriyor

microsoft edge android
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Microsoft Edge internet tarayıcısını yenilenen Bing deneyiminin önemli katmanlarından ve giriş noktalarından biri olarak görüyor. Edge Windows uygulamasını kullananlar, Chrome’un indirme sayfasında kendilerini bundan vazgeçirmeye çalışan biraz agresif bir mesajla karşılaşıyor.

Chrome’u indirmeye çalışan Edge Windows uygulamasının kullanıcılarının karşılaştıkları mesaj şu şekilde: “Microsoft Edge Chrome ile aynı teknolojiyi ekstra Microsoft güveniyle birlikte kullanıyor.”

Söz konusu mesaj, adres çubuğunun hemen altında beliriyor. Seçilen konum itibarıyla google.com/chrome adresinin bir parçası gibi görünen bu mesaja ek olarak; söz konusu adreste benzer amacı taşıyan küçük bir reklam da gösteriliyor.

Microsoft Edge bu mesajı sadece Windows kullanıcılarına gösteriyor

Bu mesajın sadece Edge Windows uygulamasında görüldüğü belirtiliyor. Mac’te Edge’i tercih edenlerin karşısına böyle bir mesaj çıkmıyor. Sadece ön izleme kullanıcılarına gösterilen bu mesajın tam sürüme eklenmesine gelen tepkiler nedeniyle pek fazla ihtimal verilmiyor.

Microsoft Edge için uygulanan bu yöntemin bir benzerinin Google tarafından da uygulandığını belirtmekte fayda var. Safari Mac uygulamasında Google’ın arama motorunu açanlar da “Google Chrome kullanmanızı öneriyor” mesajını görüyor. Ancak Google’ın bu mesajı kendisine ait bir sayfada gösterdiğini belirtmekte fayda var.

İLGİLİ HABERLER