Teknoblog İnternet İnternette .com, .net, .org gibi alan adı uzantıları tarih olmuyor

İnternette .com, .net, .org gibi alan adı uzantıları tarih olmuyor

PAYLAŞIN

ICANN’in geçtiğimiz aylarda aldığı bir karar uyarınca .com, .net, .org gibi mevcut üst seviye alan adlarına ek olarak marka veya şirketler için de daha da özelleştirilmiş yeni alan adı uzantılarının kayıt edilebilmesine kapı açılmıştı. Ne var ki, bu durum çeşitli yayın organlarında bu hafta başında yer alan habere göre .com, .net, .org gibi alan uzantılarının tarih olacağı şeklinde bir başlıkla yansıtıldı, bu da kullanıcılarda bir kafa karışıklığına neden oldu.

Baştan belirtelim, böyle bir durum söz konusu değil. Yoksa okuduğunuz bu sitede dahil olmak üzere tüm sitelerin adreslerinin değişmesi gerekirdi. Ancak kabul etmek gerekir ki, alan adları giderek doluyor, boş bir alan adı bulmak kolay değil. Bu nedenle ICANN de daha esnek, marka veya şirketlere uygun bir yapı geliştirme yoluna gitti. Bu kapsamda ICANN Ocak 2012 ile Nisan 2012 tarihleri arasında bir ön kayıt prosedür süreci açacak. Bu prosedüre 5 bin dolarlık bir kayıt ücretiyle dahil olmak mümkün. Bu talep değerlendirme sürecini başarıyla geçen adaylar 180 bin dolar ödemeleri karşılığında da inceleme fazına dahil olacak. İnceleme fazı da olumlu sonuçlanırsa, bu durumda 25 bin dolarlık son ödeme ile kendi markalarına veya şirketlerine özel üst seviye alan adı uzantısını hayata geçirecek.

Konuyla ilgili ayrıntıları aşağıdaki basın bülteninde bulabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİ

Kamuoyuna Önemli Duyuru

17 Ekim 2011 tarihli sabah.com.tr  kaynaklı,  Habertürk başta olmak üzere internet basınında ve teknoloji sitelerinde yer bulan “İnternette, .com, .org, .net  tarih oluyor” başlıklı haber ile ilgili kamuoyu duyurusudur.

Habere konu olan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ICANN‘ın 2011 Singapur toplantısında  alınan kararlar gereği, şu an kullanımda olan (com, net,  org)  gibi tüm global uzantıların dahil olduğu 22 gTLD ve ( .uk .tr .ru) gibi bölgesel uzantıları temsil eden  273 adet ccTLD uzantısına  ek olarak,  yeni domain oluşumları için  başvuruların  değerlendirmeye alınmasına dönük karar, ilgili yayım organlarınca kamuoyuna;  com, net, org gibi halihazırda kullanımda ve yeni kayıtlara açık olan uzantıların tamamen kaldırılacağı yönünde aksettirilmiştir.

ICANN Akredite Kayıt Operatörü İsimtescil.net olarak, kamuoyunda ve özellikle domain hak sahipleri arasında infiale neden olan bu haberin asılsız olduğunu ve 2012’de başlatılacak yeni sürecin sadece yeni uzantıların oluşmasını hedeflediğini, şu an kullanımda olan hiçbir uzantının hak sahipliğini kaldırmayacağını ve/veya kullanımını engellemeyeceğini  tüm uzantılardaki alan adı hak sahiplerine ve kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Haberde kast edilen sürecin teknik detayları:

Bahsi geçen süreçte ICANN, Ocak 2012 – Nisan 2012 tarihleri arasında bir süredir konuşulan ancak hayata geçirilemeyen yeni  gTLD kayıt prosedürü, Singapur toplantısında  devreye almıştır.  Prosedür gereği 5000 dolarlık kayıt ücreti ile talep değerlendirme  sürecine katılabilecek olan gTLD aday adayları, talep değerlendirme sürecini başarı ile sonuçlandırmaları halinde 180.000 dolar ödeyerek  inceleme fazına dahil olabilirler.  İnceleme fazının da olumlu sonuçlanması durumunda 25.000 dolarlık son ödeme ile gTLD uzantılarını canlıya geçirebilmek için ICANN tarafında  gerekli prosedürü tamamlamış sayılmaktadırlar.

Tüm süreç, yazılım ve altyapı  çalışmalarının da eklenmesi ile ortama 400.000 dolarlık bir maliyet ile sonuçlandırılabilmektedir.

İlgili Haber: http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/10/17/nette-com-gov-org-tarih-olacak

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz