Microsoft için 2021 Internet Explorer 11 ve eski Edge’e veda yılı olacak

Microsoft gelecek yıl Microsoft 365 uygulamaları ve servisleri genelinde Internet Explorer 11 için verdiği desteği sonlandırıyor. Üstelik şirket tarih de verdi.

17 Ağustos 2021 tarihinde, yani bundan tam bir yıl sonra Internet Explorer 11, Microsoft’un Office 365, OneDrive, Outlook ve bunun gibi servislerinde desteklenmeyecek. Ayrıca Microsoft, bu yılın sonlarında, tam olarak 30 Kasım tarihinde Microsoft Teams web uygulamasında Internet Explorer 11 için sunduğu desteği bitiriyor.

Kurumsal kullanıcılarının Internet Explorer 11’den tamamen uzaklaşmaları hâlâ biraz zaman alacak olmakla birlikte Microsoft, Chromium tabanlı Edge internet tarayıcısında bulunan geriye dönük Internet Explorer modunun yararlı olacağını düşünüyor. Bu mod sayesinde işletmelerin Internet Explorer için özel olarak tasarlanmış eski sitelere erişmesi mümkün olacak. Microsoft Windows 10 içinde Internet Explorer 11 desteğini tamamen durdurana kadar bu şekilde devam edilecek. Microsoft’un ana web ürünleri ve servislerinde Internet Explorer 11 için sunduğu desteği sonlandırmaya başlaması memnun edici bir adım olarak nitelendirilebilir.

Destekle ilgili değişikliklerin yanı sıra Microsoft, 9 Mart 2021 tarihinde Microsoft Edge’in hâlâ var olan eski versiyonu için de desteği sonlandırmayı planlıyor. Destek bitiş tarihinden sonra, eski versiyon Edge daha fazla güvenlik güncellemesi almayacak. Microsoft, mevcut Windows 10 kullanıcılarını Chromium tabanlı yeni Edge tarayıcısına taşıyor. Şirket, yeni cihazların ve gelecek Windows özellik güncellemelerinin tamamen yeni Edge internet tarayıcısını barındıracağını da söylüyor.

Microsoft yıllardır Internet Explorer kullanımını ve desteğini tamamen sonlandırmak için çalışıyor. Şirket, Project Spartan kod adıyla anılan ilk Edge internet tarayıcısını 2015 yılında çıkarmıştı. Bu, Internet Explorer markası için de sonun başlangıcı olmuştu. Microsoft, o zamandan beri Internet Explorer’ı, bir internet tarayıcısı olmaktan çok bir “uyumluluk çözümü” olarak sunuyordu. İşletmeleri de bu yaşlı internet tarayıcısını kullanmayı bırakmaya teşvik ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Vivo S18 serisinin tanıtım tarihi belli oldu
Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun