En iyi internet tarayıcıları 2023: Hız, güvenlik ve özellikler açısından en iyiler

PC veya Mac için en iyi internet tarayıcısı seçenekleri

En iyi internet tarayıcısı ile internette gezinmek isteyenler için yararlı olabilecek bir rehber sunuyoruz. Firefox, Edge veya Chrome gibi bir internet tarayıcısı seçiminden önce en iyi internet tarayıcıları 2023 makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

En iyi internet tarayıcısı için arayışta olanların internet tarayıcıları içinde dikkat ettiği en önemli iki unsur hız ve gizlilik. Bazı internet tarayıcıları sistem kaynaklarınızdan daha fazlasını talep ederken, diğerleri nispeten hafiftir. Bazı anonim tarayıcılar, çevrimiçi kimliğinizi korumak ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlamak için eksiksiz güvenlik araçları paketleri sunarken, diğerleri çerezlerin ve reklamların engellenmeden yayınlanmasına izin verir.

En iyi internet tarayıcıları 2023 sıralaması içinde büyük bir rekabet var. Ancak Firefox’un bugünlerde indirebileceğiniz en iyi tarayıcı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kusurları yok değil, ancak geliştirici Mozilla, kullanıcılarının gizliliğini desteklemeyi ve üçüncü tarafların sizi web’de izlemesini engellemek için araçlar geliştirmeyi taahhüt ediyor. Bununla birlikte en son güncelleme ile birlikte tasarımda da önemli yenilikler yapıldı.

Microsoft Edge ise hemen arkadan ikinci sırada geliyor. Aynı Chromium motorunu temel aldığından, Google Chrome ile aynı tarayıcı uzantılarının tümünü destekliyor. Bununla birlikte, belirgin şekilde daha az RAM gerektiriyor ve daha hızlı performans sağlıyor. Üstelik yerleşik bir parola yöneticisi ile birlikte geliyor.

İnternette nasıl gezinirseniz gezinin, ihtiyaçlarınıza ve aktivitelerinize göre en iyi internet tarayıcısı aşağıda yer verdiğimiz listede yer alıyor olmalı. İşte 2023’ün en iyi internet tarayıcısı listesi:

1. Mozilla Firefox

Deneyimli kullanıcılar için en iyisi, aynı zamanda gizlilik koruma araçlarıyla öne çıkıyor

mozilla firefox

Mozilla Firefox

İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android, iOS
Artıları: Esneklik, platformlar arası eşzamanlama yeteneği ve yüksek gizlilik korumaları
Eksileri: Sayfa işleme motoru rakiplerine göre biraz yavaş

Firefox sahip olduğu araçlarla özellikle deneyimli kullanıcıların gözdesi konumunda. Üstelik gelen son güncellemelerle birlikte güvenlik ve gizlilik tarafında da önemli kazanımlar elde etti. Eğer e-posta adresiniz bilinen bir veri sızıntısına karışmışsa, Firefox sizi uyarıyor. Sinir bozucu hâle gelen bildirimlere izin verme pencerelerini engelliyor. İnternette gezinme takibine yarayan parmak izlerini engelliyor. Ayrıca Mac versiyonunda görüntü içinde görüntü video modu da sunuluyor.

Daha önce olduğu gibi, Firefox hem görünüşü özelleştirme hem de kullanılan eklentiler ve uzantılar anlamında neredeyse sınırsız bir nitelik taşıyor. Son yıllarda yapılan kapsamlı değişikliklerden sonra da performansı arttı. Böylelikle Chrome gibi benzerlerinden geride kaldığı bir alanda da açığı kapatmış oldu. Mütevazı donanıma bileşenlerine sahip olan sistemlerde bile akıcı ve sağlam şekilde çalışabiliyor.

Firefox’un geleceği konusunda ise birtakım endişeler dile getiriliyor. Mozllla’nın mali açıdan birtakım sıkıntılar yaşadığı bir süredir konuşuluyor. Eğer Firefox’un geleceğini garanti altına alma konusunda yardımcı olmak isterseniz, donate.mozilla.org adresi üzerinden bağışta bulunabilirsiniz.

Firefox indir

2. Microsoft Edge

Gizlilik araçlarını daha çok isteyenler için en iyi internet tarayıcısı

microsoft edge

Microsoft Edge

İşletim sistemi: Windows, macOS, Android, iOS, Linux (çok yakında)
Artıları: Hız, anlaşılır gizlilik araçları, web sitelerini uygulama gibi kullanma imkanı
Eksileri: Windows’ta varsayılan tarayıcı olmak için zorlaması, 1 GHz’den daha düşük hızlı işlemcilerde düzgün çalışmaması

Microsoft internet tarayıcıları savaşında Firefox ve Chrome gibi rakiplerin gerisinde kalıyordu. Ancak yaklaşımını tamamen değiştiren şirket, Edge internet tarayıcısını Chromium altyapısıyla yeniden tasarladı. Üstelik Windows’un varsayılan internet tarayıcısının Mac için özel bir versiyonunu da çıkardı. Aynı zamanda Microsoft Edge iOS ve Android versiyonları da bulunuyor.

Chromium tabanlı yeni versiyon selefinden dikkate değer oranda daha hızlı çalışıyor. Aynı zamanda Sesli Okuma, web sayfasındaki videoları Chromecast cihazlarında yayınlama, Opera’dakine benzer açılış sayfası gibi kullanışlı özellikleri var. Öte yandan şifre yöneticileri, reklam engelleyicileri ve bunun gibi uzantılarla da işlevleri artırılabiliyor. Üstelik Chrome Web Mağazası üzerinden dağıtılan eklentiler de Microsoft Edge’de çalışıyor. Aynı zamanda web sayfalarını uygulamalar olarak kaydetme ve daha sonra bunları sanki yerel bir uygulamaymış gibi başlatma da yeni internet tarayıcısının özellikleri arasında yer alıyor. Google Dokümanlar ve Twitter gibi servisler için bu özellik epey kullanışlı oluyor.

Yenilenen Edge internet tarayıcısında birçok özelleştirme seçeneği de bulunuyor. Gizlilik ve Servisler sayfası içinde normalde kafa karıştırıcı olan ayarlar net ve anlaşılır biçimde sunuluyor. Site İzinleri sayfası da belirli sitelerin neleri yapabileceği konusunda etkin kontrol imkanı sağlıyor. Belirli sitelerin pop-up pencereleri açmasına izin verebilir veya otomatik medya oynatma ayarlarını yapabilirsiniz.

Edge görünüş anlamında Chrome’a benziyor, Chrome gibi çalışıyor. Ancak Google hesabınız yerine Microsoft hesabınızla eşzamanlanıyor. Böylelikle internet gezintinizi Edge’in mobil uygulamalarında kaldığınız yerden devam ettirebilirsiniz. Öte yandan Microsoft Edge’in hız anlamında, aynı altyapıyı kullansa bile Google Chrome’dan daha hızlı olduğunu söyleyenler de mevcut.

Öte yandan yapay zekâ konusunda da Microsoft Edge’in bazı hamleleri var. Her ne kadar Türkiye’de kullanımda olup olmayacağı henüz netleşmemiş olsa da, ChatGPT destekli özellikler yakın zamanda kullanıma sunulacak.

Microsoft Edge indir

3. Opera

İçerik saklamaya önem verenler için yararlı araçlar

opera

Opera

İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android, iOS
Artıları: Dahili vekil sunucu, mükemmel güvenlik işlevleri, göze hoş gelen kullanıcı arayüzü
Eksileri: Opera Turbo artık yok, pazardaki en hızlı internet tarayıcısı değil

Opera diğer internet tarayıcılarına göre farkını daha başlangıç ekranında ortaya koyuyor. Açılış ekranından dahili reklam engelleyicisini çalıştırabilir, dahili VPN aracını hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca kripto para için de Kripto Cüzdan özelliğinden yararlanabilirsiniz. Kenar çubuğundan Facebook Messenger ve WhatsApp gibi dahili mesajlaşma araçlarını çalıştırabilir, açık ve koyu renk modları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Opera da Chromium tabanlı bir internet tarayıcısı. Böylelikle performans konusunda iyi bir seviyeye çıkıyor. Ayrıca Chrome Web Mağazası’nda sunulan uzantılardan yararlanabilirsiniz. Flow adı verilen bir araç ise daha sonra göz atmak istediğiniz şeyleri kaydetmenize olanak sağlıyor. Eğer ilginizi çeken şeyleri kaybetmemek için sürekli kendinize e-posta veya mesaj gönderiyorsanız, Flow sayesinde bunu daha düzgün biçimde yapabilirsiniz. Telefonunuzdaki Opera’dan masaüstü bilgisayarınızdaki Opera’ya içerik paylaşımında bulunabilirsiniz.

Ayrıca Kişisel Haberler bölümü sayesinde gündemi yakından takip edebilirsiniz. Opera’nın sunduğu haber kaynaklarını tercih edebileceğiniz gibi, çeşitli RSS kaynaklarını ekleyerek kendi kişisel haber sitenizi de oluşturabilirsiniz.

Mobil cihaz kullanıcıları için de yararlı bir Opera özelliği var. Opera Turbo, görseller gibi internet verilerini sıkıştırıyor, böylelikle yavaş internet bağlantılarında bile web sayfalarının daha hızlı yüklenmesi sağlanıyor. Aynı zamanda kullanışlı bir pil tasarruf modu da var. Böylelikle internet bağlantınız yavaş olsa bile, indirme işlemi sırasında pilin bitmesi gibi bir endişe yaşamayacaksınız.

Bu arada oyun oynamayı sevenler için Opera GX adı verilen bir Opera versiyonu da var. Oyuncular için özel olarak tasarlanmış bu tarayıcı Razer Chroma desteği ve Twitch entegrasyonu gibi bazı özellikleri içeriyor.

Opera indir

4. Google Chrome

Dünyanın en popüler tarayıcısı aynı zamanda bir bellek canavarı

google chrome

Google Chrome

İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android, iOS
Artıları: Yüksek performans, uzantılarla işlevselliği zenginleştirme, kapsamlı platform desteği
Eksileri: RAM ve CPU tüketimi açısından tam bir canavar, ancak son zamanlarda çeşitli adımlar atıyor.

Aslında Microsoft’un Edge internet tarayıcısını yeniden geliştirirken Google Chrome’un temelindeki Chromium motorunu kullanması Google için övgü kaynağı sayılabilir. Ancak bazı alanlarda Microsoft’un Google’dan daha da ileri gittiğini görüyoruz. Özellikle sistem kaynaklarının kullanımı konusunda Edge daha iyi bir noktada görünüyor. Chrome, sistem kaynaklarını tüketme konusunda cömert davranmasıyla ünlü. Bu davranışıyla RAM miktarı düşük olan, düşük güçlü cihazlarda sorunlara neden olabiliyor.

Aslında Chrome’da bulunan Sekme Dondurma özelliği performans konusunda düşük güç tüketimli cihazlara yardımcı oluyor. Arka planda kalan sekmeler otomatik olarak donduruluyor, bu sayede kaynaklar gereksiz yere kullanılmıyor. Öte yandan Chrome 110 sürümüyle birlikte enerji tüketimi ve bellek tasarrufu için özel modlar sunuluyor. Her şeye rağmen Chrome hâlâ donanım kaynaklarına aç bir internet tarayıcısı olmayı sürdürüyor.

Özellikler ve kullanım rahatlığı bakımından Chrome en iyisini sunan internet tarayıcılarından bir tanesi. Geniş bir uzantı kütüphanesi var ve bu sayede internet tarayıcısının kullanışlılığı ileri seviyelere taşınıyor. Farklı platformlarda çalışabilmesi ve arada eş zamanlama imkanı sunması, mükemmel otomatik tamamlama özellikleri ve web geliştiricisi için sunulan çok iyi seviyedeki araçlar da Chrome’u güçlü kılan noktalar arasında bulunuyor.

Güvenlik tarafında da Chrome’un dikkate değer araçları bulunuyor. Eğer e-posta hesabınıza başkalarının erişimi söz konusu olursa, bu durumda sizi uyarabiliyor. Uyumlu sağlayıcılar için güvenli DNS sorgu servisleri mevcut. Ayrıca güvenli bağlantılar üzerinde scriptler ve görsellerin karışık biçimde bulunduğu tehlikeli içerikler de engelleniyor. AR ve VR için WebXR desteğini de sunuyor. Bu arada Chrome’da göz rahatlığı için karanlık modun bulunduğunu da belirtelim.

Chrome, Firefox ve Edge arasında bir karşılaştırma yaparsak, Firefox’un gizlilik koruma mekanizmaları konusunda öne çıkarken, Edge ise hızı ile dikkat çekiyor. Google Chrome ise özellikler ve kullanım rahatlığı bakımından üçü içinde en başta listelenebilir.

Google Chrome indir

5. Brave

Gizliliğe önem verenlerin ilk tercihlerinden biri

En iyi internet tarayıcıları 2023: Hız, güvenlik ve özellikler açısından en iyiler

Brave

İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android, iOS
Artıları: Yüksek hız, kullanışlı gizlilik ve reklam engelleme araçları, Chrome eklentileri için destek sunulması

Chromium tabanlı internet tarayıcılarından biri olan Brave, çapraz platform desteği sunmasıyla da dikkat çekiyor. Yani Windows, Mac, Linux, iOS ve Android gibi farklı platformlarda mevcut. Üstelik bir cihazda yarım bıraktığınız internette gezinme deneyimini diğer cihazda devam ettirmeniz de mümkün.

Reklam ve izleyici engelleme konusunda da Brave iyi durumda. Dahili reklam ve izleme engelleyicisi bulunuyor. Bunun iyi tarafı her web sitesinde reklam engelleyicisi uyarı mesajlarının görüntülenmesinin engellenmesi. Gizlilik korumasının doğrudan internet tarayıcısına entegre edilmiş olması da iyi özelliklerinden bir tanesi. “Kalkanları indir” olarak Türkçeleştirebileceğimiz bir seçenek ise çeşitli siteler için güvenlik ayarlarını özel olarak değiştirme fırsatı sunuyor.

Brave’in tema seçenekleri ise çok geniş sayılmaz. Koyu ve açık mod mevcut, ancak Chrome mağazasından temalar indirebilirsiniz, çünkü Brave Chrome temalarını da destekliyor. Ancak görünümden daha çok hıza önem verdiği için, Brave’de tema ile özelleştirme biraz daha ikinci planda kalıyor. Brave, Chrome’a nazaran sadece gizlilik anlamında değil, hız anlamında da ilerleme sağlıyor.

Brave indir

6. Vivaldi

Özelliklerde Opera ile yarışıyor

vivaldi

Brave

İşletim Sistemi: Windows, macOS, Linux, Android
Artıları: Yüksek özelleştirilebilirlik, yaratıcı kullanıcı arayüzü özellikleri, Chrome eklentileri için destek sunulması

Vivaldi eski Opera geliştiricileri tarafından tasarlanmış bir internet tarayıcısı. Opera gibi işleri büyük internet tarayıcılarından farklı şekilde yürütüyor. Vivaldi özelleştirilebilir bir internet tarayıcısı olmaya odaklanmış. Kullanıcı arayüzünün görüntüsünden gezinme şekline kadar her şeyin üzerinde oynamalarda bulunabilirsiniz.

Chromium tabanlı internet tarayıcıları arasında Vivaldi de var. Bu sayede Chrome için çıkmış uzantıları bu internet tarayıcısında da kullanabilirsiniz. Ancak görünüş ve deneyim açısından Vivaldi, Google’ın Chrome’undan daha farklı bir internet tarayıcısı niteliğini taşıyor. Web sitelerini kenar çubuğuna sabitleyebilir, adres çubuklarını istediğiniz yere taşıyabilir, web sayfalarının yazı tiplerini ve renklerini değiştirebilirsiniz. Notlar paneli üzerinde internette gezinirken aklınıza gelenleri hızlıca not alabilirsiniz. Göz atma geçmişi ve yer imlerine de kolay erişim imkanı sunuluyor. Arama motorlarına rumuzlar atayarak farklı bir arama deneyimi yaşayabilirsiniz. Sekmeleri gruplandırma da Vivaldi’nin öne çıkan özellikleri arasında bulunuyor.

Vivaldi’de ilgi çekici araçlar da var. Örneğin internette gezinme geçmişini grafik olarak görebilir, belirli sitelerde ne kadar zaman harcadığınızı öğrenebilirsiniz. Vivaldi’de yer alan sekme gruplandırma özelliği Google Chrome’a da yeni geliyor. Eğer bir sürü sekme açık şekilde çalışıyorsanız, sekme gruplandırma işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Nisan ayında yayınlanan Vivaldi 3.0 sürümü ise gizlilik araçlarıyla birlikte Vivaldi’yi Firefox karşısında da güçlü bir rakip hâline getiriyor. Entegre edilmiş izleyici engelleyicisi ve reklam engelleyicisi önemli araçlar olarak dikkat çekiyor. Reklam engelleyicisi kapalı olarak geliyor, ancak arzu ettiğiniz takdirde ayarlardan etkinleştirebilirsiniz. Vivaldi, gizlilik tarafında DuckDuckGo gibi bu alanda popüler bir arama motoruyla da iş birliği yapıyor.

Bu kadar fazla özellik belki normal bir kullanıcı için fazla gelebilir. Ancak ne istediğini ve ne yaptığını bilen deneyimli kullanıcılar için Vivaldi kullanışlı bir internet tarayıcısı sayılabilir.

Vivaldi indir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft, yenilikçi özelliklerle dolu Windows 11 güncellemesini yayımladı