Huawei Mate 40 serisi için gecikme iddiası

Huawei Mate 40 serisinin sonbahar ayları içinde resmiyet kazanması bekleniyordu. Ancak bu beklentinin gerçeğe dönüşmeyebileceğini gösteren bir iddia gündeme geldi. Huawei’nin yeni Mate 40 serisi için bileşen üreten tedarikçilere üretimi durdurma talimatı verdiği ve bu nedenle Mate 40 serisinin geniş ölçekli üretiminin planlanandan 1-2 ay geç başlayabileceği belirtildi.

Ancak bu durumun Mate 40 serisinin tanıtım tarihini etkilemeyebileceği de iddia ediliyor. Nikkei Asian Review’in haberine göre, Huawei yeni modellerin tanıtımını planlandan zamanda yapıp piyasaya çıkışı geciktirebilir.

Huawei’nin bu süreçte yonga stoğunu değerlendirmeye aldığı söyleniyor. Ticaret savaşının ateşlendiği sırada yonga stoklayan Huawei’nin stoklarının yeni telefonlar için yetmemesi ihtimalini dikkate aldığı belirtiliyor.

Huawei, HiSilicon yongalarının büyük kısmının üretiminde birlikte çalıştığı TSMC’ye 700 milyon dolarlık sipariş verse de, bu siparişin ABD tarafından engellenme tehlikesi bulunuyor. Söz konusu siparişin büyük kısmını 5 nm Kirin 1020 işlemcilerin ve 7 nm 5G modem yongalarının oluşturduğu söyleniyor.

Eğer Huawei’nin iştiraki olan HiSilicon kendi yongalarını ürettirmeyi başaramazsa, Huawei’nin alternatif yonga tedarikçilerine yönelmesi gerekecek. Şirket Qualcomm veya MediaTek ile çalışsa bile, bu durum telefonun iç bileşenlerinin yeniden tasarlanmasını gerektirecek. Bunun da gecikme süresini uzatabileceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Huawei Mate 40 serisi hakkındaki haberlerin önümüzdeki dönemde artması sürpriz olmayacaktır. Yazılım konusundaki sıkıntılarının bir şekilde üstesinden gelmeyi başaran Huawei’inin donanım tarafında ne gibi hamleler yapacağı da zamanla anlaşılacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...