Huawei için sürpriz elektrikli otomobil iddiası

ABD’nin yasaklarına karşı mücadele eden Huawei, bu doğrultuda ürün portföyünü de biraz çeşitlendirmeye çalışıyor. Şirketin giyilebilir ürünlere ve ses aksesuarlarına olan ilgisinin temelinde de bu isteğin yer aldığı söyleniyor. Ancak yeni bir söylenti, Huawei’nin farklı alanlara açılma konusunda oldukça cesur davranacağını gösteriyor. İddiaya göre, Huawei elektrikli otomobil üretmek istiyor.

Huawei’nin kendi markasını kullanarak elektrikli otomobil üretmek istediği ve bazı modelleri 2021 sona ermeden piyasaya çıkarmak istediği söyleniyor. 2021 hedefi, Huawei’nin elektrikli otomobil çalışmalarına çok uzun süre önce başladığını gösteriyor. İç hazırlıklarını tamamlayan şirketin parça tedarikçilerinin kapısını çaldığı belirtiliyor.

Huawei’nin tüketici elektroniği iş birimini yöneten Richard Yu’nun elektrikli otomobil projesinin de dümeninde olduğu söyleniyor. Çinli üreticinin elektrikli otomobilinin ortalama kullanıcıları hedeflediği belirtiliyor. Bu da otomobilin “uygun fiyatlı” olması ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Huawei’nin elektrikli otomobilini üretmek için Çin’in devlet iştiraklerinden Changan Automobile ile görüştüğü söyleniyor. BAIC Group’a ait BluePark New Energy Technology de Huawei’nin temasta bulunduğu şirketler arasında sayılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Intel'in otonom araç şirketi Mobileye New York testlerine başladı - Video

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Mercedes-Benz tamamen elektrikli otomobiller için hedefini açıkladı

Huawei ise bir açıklama yaparak elektrikli otomobil pazarına gireceği iddiasını yalanladı. Açıklamada şirketin bir otomobil üreticisi olmadığının altı çizildi. Çinli üretici, bilgi ve iletişim teknolojileriyle dönüşen otomotiv pazarının parçası olmak istediğini belirtmeyi de ihmal etmedi.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...