Helium için kullanılan RAK Hotspot Miner v2 kutu açılımı ve kurulumu – Video

Cihaz şaşırtıcı derecede küçük ve hafif, kurulum ise çok basit

google news abone ol

Merkezi olmayan ve blok zinciri tabanlı bir Nesnelerin İnternet ağı olan Helium ağına katılmak için uyumlu erişim noktası cihazlarından, diğer bir deyişle “hotspot” cihazlarından bir tanesine sahip olmanız gerekiyor. RAK Hotspot Miner v2 bu tür cihazların başında geliyor ve şu anda en çok sipariş edilen ürün konumunda. Öyle ki, cihazın satıcısı Calchip Connect ABD, Avrupa ve Avustralya için satışlar durdurdu. Diğer bölgeler için ise bir bekleme listesi bulunuyor. Yani şu anda Türkiye’den siparişi yapılamıyor. RAK Hotspot Miner v2 cihaz geçtiğimiz günlerde elimize ulaştı. Videoda bu cihazın kutu içeriği ve kurulum adımları yer alıyor.

Helium üzerinden HNT kripto para madenciliği için kullanılan RAK Hotspot Miner v2 cihazının kutusundan çıkanlara baktığımızda, hotspot cihazının yanında güç adaptörü, anten ve hızlı başlangıç kılavuzu niteliğinde bir kartı görüyoruz. Bu kart önemli, üzerine bazı bilgileri yazıp onları saklamanız gerekiyor.

RAK Hotspot Miner v2 kurulumu nasıl yapılır?

RAK Hotspot Miner v2 cihazının kurulumu için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. iPhone veya Android telefonunuza App Store veya Google Play üzerinden Helium uygulamasını ücretsiz olarak indirin.
  2. RAK Hotspot Miner v2’yi üzerindeki USB-C portuna takacağınız güç adaptörü aracılığıyla prize bağlayın. Üstündeki kırmızı renkli LED yanacaktır.
  3. Helium uygulamasını indirdikten sonra açın. Telefonunuzun Bluetooth bağlantısı açık olsun.
  4. RAK Hotspot Miner v2’yi telefonunuzla eşleştirin. Uygulamanın ekranında hotspot cihazı üzerinden herhangi bir düğmeye basmanızın gerekli olmadığı söylenebilir. Ancak ilk parti cihazlarda bir fiziksel düğme var ve buna basmanız gerekiyor.
  5. Hotspot cihazı ile telefonunuz arasındaki Bluetooth bağlantısını kurduktan sonra hotspot cihazınızın markasını listeden seçin.
  6. Biz ilk bağlantıyı Wi-Fi ile gerçekleştirdik. Helium uygulamasının ekranından telefonunuzun bağlandığı Wi-Fi ağını seçin ve bağlanın.
  7. Helium uygulamasına konum izni vererek uygulamanın konumunuzu bulmasını sağlayın. Tam konumu veya yaklaşık konumu belirleyin.
  8. Anten bilgilerini girin. Her bir marka için anten bilgisi otomatik olarak çıkacaktır. Eğer farklı bir anten kullanacaksanız, bunun bilgisini girin. Ayrıca antenin yerden yüksekliğine dair bilgiyi girmeniz gerekiyor. Bu yükseklik bilgisi deniz seviyesinden değil, bulunduğunuz yerin veya binanın zemininden yükseklik bilgisi olmalı.
  9. Tüm bu işlemlerin ardından RAK Hotspot Miner v2 Helium ağına kaydedilecektir.

Daha sonra iki güne varan bir eşzamanlama işlemi söz konusu. Bu zaman zarfında RAK Hotspot Miner v2 blok zincirini yerele indirecek. Bu sırada cihazın biraz ısındığını hissedebilirsiniz. Ancak normal zamanda sıcaklığının çok düşük olduğunu belirtelim.

Helium uygulaması üzerinden cüzdanınıza, hotspot’un durumuna ve çeşitli ayarlara erişebilirsiniz. Cihazının eşzamanlaması bittikten sonra uygulama içinde “Synced” şeklinde yeşil renkli bir gösterge göreceksiniz. Bazı durumlarda “Relayed” şeklinde sarı renkli bir işaret görebilirsiniz. Bu da bağlantının tam olarak kurulamadığı anlamına geliyor. Modem ayarları içinde port yönlendirme bölümüne girerek gerekli ayarları tamamlayabilirsiniz.

RAK Hotspot Miner v2 kurulumundan önce yapmanız gerekenler

Bu arada RAK Hotspot Miner v2’yi kurmadan önce internet servis sağlayıcınızdan mümkün olan en yüksek hızlı paketi almaya bakın. Ayrıca statik IP talebinde bulunun. Wi-Fi bağlantısını kullanabilirsiniz, ancak Ethernet portu üzerinden kablolu bağlantı çok daha kararlı olacaktır.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney+’ın yeni Türk dizisi Dünyayla Benim Aramda’nın yayın tarihi belli oldu

Geçtiğimiz haziran ayında Türkiye'de yayın hayatına başlayan Disney+, ilk orijinal Türk dizisi Kaçış'ı da eş zamanlı olarak izleyicilerle buluşturmuştu. Platformun ikinci orijinal Türk dizisi...

Huawei MateBook D16 i7 için özel Online Mağaza fırsatları ve indirimi

Huawei MateBook D16 i7, büyük ekranlı bir dizüstü bilgisayar isteyen ve numerik tuş takımını arayanlar için isabetli bir seçenek. Yakın zamanda yayınladığımız Huawei MateBook...

FIFA Mobile menajer moduyla stratejiye odaklanıyor

FIFA Mobile, oyuncularını sahada kontrol etmek yerine saha dışında yönetmek yani işin menajerlik kısmına odaklanmak için yeni bir mod sunuyor. EA Sports, oyuncuların aksiyon...

Twitter Spaces’ı yeni özelliklerle canlandırmayı planlıyor

Twitter Spaces adını taşıyan sesli sohbet odalarını yeniliyor. Şirket tarafından TechCrunch'a gönderilen açıklamada, Spaces sekmesi için bir deneyin başlatıldığı belirtildi. Mikro blog servisi bu...

Apple iPadOS 16’nın dağıtıma çıkışını geciktirebilir

Apple iPadOS 16'da çoklu görev ve ortak çalışma alanında büyük değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Kullanıcılardan ve geliştiricilerden Stage Manager, yani Sahne Yöneticisi olarak adlandırılan yeni...

Birçok detayı sızan OnePlus 10T nihayet resmiyet kazandı

Geçen yıl OnePlus 9T modelini piyasaya sürmeyen OnePlus'ın T serisi, çarşamba günü resmi lansmanı yapılan OnePlus 10T ile 2022'de geri dönüyor. Cihazın ayrıntılarının çoğu...