Helium için kullanılan RAK Hotspot Miner v2 kutu açılımı ve kurulumu – Video

Cihaz şaşırtıcı derecede küçük ve hafif, kurulum ise çok basit

Merkezi olmayan ve blok zinciri tabanlı bir Nesnelerin İnternet ağı olan Helium ağına katılmak için uyumlu erişim noktası cihazlarından, diğer bir deyişle “hotspot” cihazlarından bir tanesine sahip olmanız gerekiyor. RAK Hotspot Miner v2 bu tür cihazların başında geliyor ve şu anda en çok sipariş edilen ürün konumunda. Öyle ki, cihazın satıcısı Calchip Connect ABD, Avrupa ve Avustralya için satışlar durdurdu. Diğer bölgeler için ise bir bekleme listesi bulunuyor. Yani şu anda Türkiye’den siparişi yapılamıyor. RAK Hotspot Miner v2 cihaz geçtiğimiz günlerde elimize ulaştı. Videoda bu cihazın kutu içeriği ve kurulum adımları yer alıyor.

Helium üzerinden HNT kripto para madenciliği için kullanılan RAK Hotspot Miner v2 cihazının kutusundan çıkanlara baktığımızda, hotspot cihazının yanında güç adaptörü, anten ve hızlı başlangıç kılavuzu niteliğinde bir kartı görüyoruz. Bu kart önemli, üzerine bazı bilgileri yazıp onları saklamanız gerekiyor.

RAK Hotspot Miner v2 kurulumu nasıl yapılır?

RAK Hotspot Miner v2 cihazının kurulumu için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. iPhone veya Android telefonunuza App Store veya Google Play üzerinden Helium uygulamasını ücretsiz olarak indirin.
  2. RAK Hotspot Miner v2’yi üzerindeki USB-C portuna takacağınız güç adaptörü aracılığıyla prize bağlayın. Üstündeki kırmızı renkli LED yanacaktır.
  3. Helium uygulamasını indirdikten sonra açın. Telefonunuzun Bluetooth bağlantısı açık olsun.
  4. RAK Hotspot Miner v2’yi telefonunuzla eşleştirin. Uygulamanın ekranında hotspot cihazı üzerinden herhangi bir düğmeye basmanızın gerekli olmadığı söylenebilir. Ancak ilk parti cihazlarda bir fiziksel düğme var ve buna basmanız gerekiyor.
  5. Hotspot cihazı ile telefonunuz arasındaki Bluetooth bağlantısını kurduktan sonra hotspot cihazınızın markasını listeden seçin.
  6. Biz ilk bağlantıyı Wi-Fi ile gerçekleştirdik. Helium uygulamasının ekranından telefonunuzun bağlandığı Wi-Fi ağını seçin ve bağlanın.
  7. Helium uygulamasına konum izni vererek uygulamanın konumunuzu bulmasını sağlayın. Tam konumu veya yaklaşık konumu belirleyin.
  8. Anten bilgilerini girin. Her bir marka için anten bilgisi otomatik olarak çıkacaktır. Eğer farklı bir anten kullanacaksanız, bunun bilgisini girin. Ayrıca antenin yerden yüksekliğine dair bilgiyi girmeniz gerekiyor. Bu yükseklik bilgisi deniz seviyesinden değil, bulunduğunuz yerin veya binanın zemininden yükseklik bilgisi olmalı.
  9. Tüm bu işlemlerin ardından RAK Hotspot Miner v2 Helium ağına kaydedilecektir.

Daha sonra iki güne varan bir eşzamanlama işlemi söz konusu. Bu zaman zarfında RAK Hotspot Miner v2 blok zincirini yerele indirecek. Bu sırada cihazın biraz ısındığını hissedebilirsiniz. Ancak normal zamanda sıcaklığının çok düşük olduğunu belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Huawei MatePad 11 Türkiye'de; işte ön satış fiyatı ve fırsatı

Helium uygulaması üzerinden cüzdanınıza, hotspot’un durumuna ve çeşitli ayarlara erişebilirsiniz. Cihazının eşzamanlaması bittikten sonra uygulama içinde “Synced” şeklinde yeşil renkli bir gösterge göreceksiniz. Bazı durumlarda “Relayed” şeklinde sarı renkli bir işaret görebilirsiniz. Bu da bağlantının tam olarak kurulamadığı anlamına geliyor. Modem ayarları içinde port yönlendirme bölümüne girerek gerekli ayarları tamamlayabilirsiniz.

RAK Hotspot Miner v2 kurulumundan önce yapmanız gerekenler

Bu arada RAK Hotspot Miner v2’yi kurmadan önce internet servis sağlayıcınızdan mümkün olan en yüksek hızlı paketi almaya bakın. Ayrıca statik IP talebinde bulunun. Wi-Fi bağlantısını kullanabilirsiniz, ancak Ethernet portu üzerinden kablolu bağlantı çok daha kararlı olacaktır.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 11 için yepyeni bir uygulama mağazası sunuyor

Windows 11 en sonunda resmen duyuruldu. Microsoft, onunla birlikte gelecek yepyeni uygulama mağazasını da ilk kez gösterdi. Daha önce olduğu gibi yine Microsoft Store...

Windows 11 güncellemesi Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz olacak

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 11 bugün gözler önüne çıktı. Windows 11 güncellemesi, Windows 10 platformunun mevcut kullanıcıları için ücretsiz olacak. Microsoft daha önce...

Windows 11 Android uygulamalarını çalıştıracak

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 11, Android uygulamalarını da çalıştıracak. Yazılım devi, bu sürpriz açıklamayı bugün düzenlediği Windows etkinliğinde yaptı. Android uygulamaları Windows 11'de...

Microsoft Teams doğrudan Windows 11’e entegre edilecek

Microsoft Teams, yeni Windows sürümü Windows 11'e daha derinlemesine bir şekilde yerleştirilecek. Windows 11'in tanıtım etkinliğinde konuşan Microsoft yöneticisi Panos Panay, Teams'teki görüşme başlatmanın...

Microsoft Windows 11 duyurusunu yaptı: Yepyeni Başlat menüsü ve diğer yenilikler

Microsoft, bugün internet üzerinden yayınladığı etkinlikle birlikte Windows'un bir sonraki sürümünü duyurdu ve adının Windows 11 olduğunu resmen açıkladı. Aylar boyunca süren kısa gösterimler,...

F1 Avusturya Steiermark GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunun ilk 3 haftalık art arda yarış maratonunun ikinci yarışı için Avusturya'ya gidiyoruz. Gelecek hafta aynı yerde yine yapılacak iki yarışın...

Asus ExpertBook B9400 İncelemesi

Günün büyük bir bölümünü dışarıda geçiren çalışanlar için rahat taşınabilirlik ve dayanıklılık büyük önem taşıyor. Tabii ki, yüksek performansı ve uzun pil ömrünü de...